مقالات پزشکی

آیا فشار خون ۱۵ خطرناک است؟

آیا فشار خون ۱۵ خطرناک است؟

فشار خون بالای رگ‌های خونی یکی از متداول‌ترین بیماری‌های قلبی و عروقی است که باعث ضعف عروق و در نتیجه سکته می‌شود. همچنین هنگامی که فشار خون فرد بالا است، عروق قسمت‌های دیگر بدن نیز مانند چشم‌ها، کلیه‌ها و پاها می‌تواند تحت تأثیر آن قرار بگیرند. در نهایت فشار خون بالا، یکی از عوامل اصلی بیماری‌های قلبی است. در ادامه می‌خواهیم بررسی کنیم که آیا فشار خون ۱۵ خطرناک است و در ادامه علائم و علت فشار خون بالا را توضیح دهیم.

عدد فشار خون نرمال چند است؟

در هنگام سیستول یعنی انقباض قلب پمپاژ خون در زمان انقباض ماهیچه‌ها به حداکثر مقدار خود می‌رسد، اما در زمان دیاستول یعنی استراحت قلب فشار خون کاهش پیدا می‌کند. سیستول عدد بزرگ‌تر فشار خون است و دیاستول عدد کوچک‌تر فشار خون است و واحد اندازه گیری هر دوی آن‌ها میلی متر جیوه است. به طور کلی عدد فشار خون سیستولیک نرمال کمتر از ۱۲۰میلی متر جیوه یا ۱۲ سانتی متر جیوه و فشارخون دیاستولیک کمتر از ۸۰ میلی متر جیوه یا ۸ سانتی متر جیوه است.

آیا فشار خون ۱۵ خطرناک است؟

آیا فشار خون ۱۵ خطرناک است؟

به طور کلی اگر فشار خون فرد ۱۴ روی ۹ یا بالاتر باشد، می‌تواند خطر سکته را به مقدار زیادی افزایش دهد؛ بنابراین می‌توان گفت فشار خون ۱۵ نیز خطرناک است. اگر شما مبتلا به فشار خون بالا هستید، می‌توانید با مصرف دارو فشار خون خود را کنترل کنید، زیرا در صورت بی توجهی، فشار خون بالا می‌تواند عوارض جدی به قلب و اعضای دیگر بدن وارد کند.

علائم فشار خون بالا چیست؟

به طور کلی می‌توان گفت فشار خون بالا علائم مشخصی ندارد و به همین دلیل اغلب افراد متوجه آن نمی‌شوند. همچنین در صورت عدم آگاهی ممکن است افراد در طول روز غذاهای سدیم دار، کافئین دار و… مصرف کنند که تمامی این عوامل باعث بالا رفتن فشار خون می‌شود. از جمله مهم‌ترین و متداول‌ترین علائم فشار خون بالا می‌توان به سردرد خفیف، سرگیجه‌های ناگهانی، خون‌ریزی مداوم بینی، تنگی نفس،  سرخ شدن ناحیه‌ای از صورت و… اشاره کرد.

علت فشار خون بالا چیست؟

فشار خون ممکن است در طول روز بالا و پایین شود و این بستگی به عوامل مختلفی مانند زمان روز، میزان مایعات بدن، فعالیت‌های فیزیکی، مصرف دارو و..‌. دارد. همچنین عوامل دیگری مانند تنفس، احساسات، خواب و فعالیت نیز می‌تواند بر میزان فشار خون تأثیر بگذارند. البته لازم به ذکر است که تمامی این نوسانات طبیعی هستند و در زمان استراحت دوباره به حالت اول خود برمی‌گردند. درست است که تاکنون علت اصلی افزایش فشار خون مشخص نشده است، اما برخی عواملی که می‌توانند بر افزایش فشار خون تاثیر بگذارند شامل چاقی و اضافه‌وزن، بی‌تحرکی، استرس، افزایش سن، مصرف دخانیات و… می‌شود.

چگونه باید فشار خون بالا را کنترل کرد؟

چگونه باید فشار خون بالا را کنترل کرد؟

خوشبختانه راه‌های زیادی وجود دارد که به انجام آن‌ها می‌توان فشار خون بالا را تا حد زیادی کنترل کرد. به طور کلی، کنترل فشار خون بالا با سبک زندگی سالم رابطه مستقیم دارد؛ بنابراین بهتر است تا برای کنترل کردن فشار خون خود، موارد زیر را رعایت کنید:

  • داشتن رژیم غذایی سالم که در آن از مصرف زیاد چربی و نمک خودداری شود و میوه و سبزی جایگزین شوند.
  • پرهیز از استرس و اضطراب بیش از حد
  • کنترل وزن و چاقی
  • داشتن فعالیت فیزیکی به طور مرتب
  • عدم مصرف دخانیات

تشخیص فشار خون بالا چگونه انجام می‌شود؟

پس از گرفتن فشار خون توسط پزشک، ممکن است برای بررسی علت فشار بالا، آزمایش‌های بیشتری توسط پزشک تجویز شود. این آزماش‌ها و تجویزها شامل موارد زیر می‌‌شوند:

  • آزمایش خون به منظور اندازه گیری الکترولیت‌های خون، نیتروژن اوره خون و سطح کراتینین
  • بررسی چربی خون و بررسی سطح انواع مختلف کلسترول
  • تست هورمون برای غده آدرنال و غده تیروئید
  • تست ادرار برای اندازه‌گیری هورمون‌ها
  • بررسی چشم‌ها برای اطمینان از وجود نداشتن آسیب‌های مویرگی

با انجام این آزمایش‌ها مشخص می‌شود که علت فشار خون بالای شما چیست و داروی مناسبی برای شما تجویز می‌شود. همچنین برای بسیاری از افرادی که علائم فشار خون بالا دارند، آزمایش خون تجویز می‌شود. آزمایش خون روشی بسیار ساده است تا پزشک بتواند سطح برخی از پروتئین‌ها، مواد معدنی، چربی و قند را در خون شما بررسی کند.

کدام داروها برای درمان فشار خون مناسب‌ هستند؟

کدام داروها برای درمان فشار خون مناسب‌ هستند؟

داروهای فشار خون در گروهای مختلفی تقسیم بندی می‌شوند و با توجه به علائم بیمار و میزان پیشرفت بیماری، پزشک داروی مناسبی را برای بیمار تجویز می‌کند.از جمله داروهایی که پزشکان برای درمان فشار خون بالا تجویز می‌کنند می‌توان به دیورتیک‌ها، مسدود کننده‌های بتا، مسدود کننده‌های کانال کلسیم، ترکیبی از آلفا و بتا بلاکرها، آگونیست‌های مرکزی، مهار کننده‌های آدرنرژیک محیطی، گشاد کننده عروق و… اشاره کرد.

امیدواریم از مطالعه مطلب آیا فشار خون ۱۵ خطرناک است؟ در سایت بیوتی سنتر استفاده لازم را برده باشید. بیوتی سنتر مرکز تخصصی فروش تجهیزات پزشکی از جمله انواع دستگاه فشار خون ، صندلی آرایشگاه ، دستکش پزشکی و… می باشد که شما عزیزان می توانید برای اطلاع از قیمت ها به بخش فروشگاه مراجعه بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *