مقالات پزشکی

طرز استفاده از دستگاه فشار خون؛ نحوه و طریقه اندازه گیری فشار خون با دستگاه فشار خون دیجیتال و عقربه ای

طرز استفاده از هر دو مدل دستگاه فشار خون دیجیتال و عقربه‌ای

هنگامی که میزان فشار خون بالا باشد، شروع به آسیب رساندن به عروق خونی، قلب و کلیه‌ها می‌کند. این اتفاق می‌تواند منجر به حمله قلبی، سکته مغزی، بیماری‌های کلیوی و سایر مشکلات اینچنینی شود. اما اگر فشار خون خود را اندازه نگیرید، متوجه نمی‌شوید که چه زمانی بالا است، زیرا معمولاً هیچ علامتی وجود ندارد. فشار سنج خانگی ردیابی فشار خون شما را آسان می‌کند. به شرطی که طرز کار آن را به خوبی بلد باشید.

شما می‌توانید فشار خون خود را در زمان‌های مختلف و در مکان‌های مختلف (مانند خانه و محل کار) در طول روز و یا شب بررسی کنید. بررسی فشار خون در خانه به شما کمک می‌کند تا با پزشک خود برای تشخیص و مدیریت فشار خون خود همکاری کنید. فقط به خاطر داشته باشید بررسی آن در خانه جایگزین معاینه آن توسط پزشک نمی‌شود.

طریقه اندازه گیری فشارخون با دستگاه

طریقه اندازه گیری فشارخون با دستگاه

طریقه اندازه گیری فشارخون با دستگاه

دو نوع دستگاه فشار سنج وجود دارد . دستگاه دیجیتال و دستگاه‌های عقربه‌ای اندازه‌گیری فشار خون. دستگاه‌های اتوماتیکو دیجیتال، طرز استفاده راحت‌تری دارند زیرا لازم نیست با دقت به صدای دستگاه گوش بدهید ولی دستگاه‌های قدیمی را هنوز در مطب پزشکان می ‌توانید ببینید. این دستگاه‌ها شامل یک گوشی پزشکی برای گوش دادن به ضربان قلب هستند.

مانیتوری که فشار خون بازوی شما را اندازه‌گیری می‌کند برای اکثر افراد توصیه می‌شود. دستگاهی که فشارخون را از روی مچ دست اندازه می‌گیرند از دقت کمتری برخوردارند. دستگاهی که به مچ وصل می‌شود فقط برای افرادی مناسب است که به دلایل فیزیکی قادر به استفاده کاف بازو نیستند.

آماده شدن برای اندازه‌گیری فشار خون

آماده شدن برای اندازه‌گیری فشار خون

آماده شدن برای اندازه‌گیری فشار خون

قبل از اینکه فشار خون خود را اندازه‌گیری کنید

حداقل به مدت 30 دقیقه غذا نخورید، سیگار نکشید یا ورزش نکنید، از هیچ دارویی که باعث افزایش فشار خون شود استفاده نکنید. حداقل 5 دقیقه استراحت کنید. در یک موقیعت راحت . آرام بنشینید و هر دوپا را روی زمین بگذارید. در هنگام اندازه‌گیری فشار خون از حرکت کردن و حرف زدن خودداری کنید. اگر عصبی یا ناراحت هستید سعی کنید تا رسیدن به آرامش صبر کنید. اگر می‌توانید برای هر بار اندازه‌گیری از بازوی یکسانی استفاده کنید. در هر بار اندازه‌گیری ممکن است بین 10 تا 20 میلی‌متر جیوه بین بازوی چپ و راست متفاوت باشد.

طریقه استفاده از دستگاه فشارسنج دیجیتال

طریقه استفاده از دستگاه فشارسنج دیجیتال

طریقه استفاده از دستگاه فشارسنج دیجیتال

 • در حالیکه بازوی خود را کمی خم کرده و به راحتی روی میز قرار دهید، آرام بنشینید به طوری‌که بازوی شما هم سطح قلبتان باشد.
 • کاف فشار خون رادور بازوی برهنه خود بپیچید. لبه پایینی کاف باید حدود 2.5 سانتی‌متر بالاتر از خم آرنج شما باشد.
 • دکمه روشن/ خاموش را فشار دهید. صبر کنید تا علامت اندازه‌گیری با نشان قلب در کنارش عدد صفر، در صفحه نمایش ظاهر شود.
 • دکمه شروع را فشار دهید. کاف باد خواهدکرد و پس از چند ثانیه، شروع به تخلیه، می‌کند. بعد از این مرحله، اعداد روی صفحه شروع به کاهش خواهند کرد. وقتی اندازه‌گیری کامل شد، علامت قلب چشمک نمی‌رند. این اعداد به شما فشار خون و میزان نبض را می‌گویند.

طریقه استفاده از دستگاه فشارسنج دستی یا عقربه ای

طریقه استفاده از دستگاه فشارسنج دستی یا عقربه ای

طریقه استفاده از دستگاه فشارسنج دستی یا عقربه ای

 • اگر با راه استفاده از گوشی پزشکی آشنا نیستید، بهتر است از کسی که در این کار ماهر است، کمک بخواهید. دقت ثبت فشار خون بستگی کاملی به قرار دادن گوشی پزشکی در مکان مناسبی دارد.
 • در حالی‌که بازوی خود را کمی خم کرده و به راحتی روی میز قرار داده‌اید، بنشینید تابازوی شما هم سطح قلبتان باشد.
 • کاف فشار خون را دور بازوی برهنه خود بپیچید. لبه پایینی کاف باید حدود 2.5 سانتی‌متر بالاتر از خم آرنج شما باشد.
 • شیر قسمت پلاستیکی باد را ببندید.
 • قسمت پلاستیکی را با دست مخالف به سرعت فشار دهید تا کاف باز شود.
 • این کار را تا زمانی ادامه دهید که صفحه یا ستون جیوه حدود 30 میلی‌متر جیوه بالاتر از فشار سیستلیک معمول شما باشد. ( اگر فشار خون معمول خود را نمی‌دانید، کاف را تا 120 میلی‌متر جیوه باد کنید.) فشار در کاف به طور موقت تمام جریان خون در بازوی شما را متوقف می‌کند.
 • گوشی پزشکی را روی شریان بزرگ، کمی بالاتر از داخل آرنج خود قرار دهید. شما می‌توانید این شریان را با احساس نبض آن با استفاده از انگشتان دست دیگر خود پیدا کنید.‌ اگر از کاف با گوشی پزشکی داخلی استفاده می‌کنید، حتماً مطمئن شوید که بخشی از کاف همراه با گوشی پزشکی بالای شریان باشد. اجازه ندهید گوشی روی کاف یا لباس شما قرار بگیرد زیرا ممکن است باعث ایجاد صداهای اضافه‌ای شود که صدای نبضتان را نشنوید.
 • شیر قسمت پلاستیکی را کمی باز کنید. اعداد روی صفحه فشار یا لوله جیوه باید به تدریج کاهش یابد( حدود 2 تا 3 میلی‌متر جیوه در ثانیه). برخی از دستگاه‌ها به طور خودکار سقوط با این سرعت را کنترل می‌کنند.
 • از طریق گوشی پزشکی گوش کنید. همانطور که کاهش آهسته فشار را مشاهده می‌کنید، هنگامی که برای اولین بار شروع به شنیدن صدای ضربان یا ضربه کردید، به عدد روی صفحه یا لوله توجه کنید. این صدا به دلیل شروع حرکت خون از طریق شریان بسته ایجاد می‌شود. این میزان فشار خون سیستولیک شما است.
 • به آرامی اجازه دهید تا هوا خارج شود. صداها خفه می‌شوند و در نهایت ناپدید می‌شوند. وقتی صداها کاملاً قطع شوند به عدد توجه کنید. این فشار خون دیاستولیک شماست. در نهایت، تمام هوای باقی‌مانده را خارج کنید تا کاف برداشته شود.

نکات مهم در مورد اندازه‌گیری فشار خون

نکات مهم در مورد اندازه‌گیری فشار خون

نکات مهم در مورد اندازه‌گیری فشار خون

همیشه میزان فشار خون روزانه خود را با تاریخ و ساعت در یک دفترچه یادداشت کنید. سوابق شما ممکن است به توضیح تغییرات در خواندن فشار خون کمک کرده و پزشک را در انتخاب درمان مناسب راهنمایی کند.

فشار خون هر فرد روز به روز و حتی گاهی از هر دقیقه به دقیقه تغییر می‌کند. فشار خون در صبح بیشتر و در شب پایین‌تر است. استرس، سیگار کشیدن، درد، ورزش، غذا خوردن، سر و صدا، داروها و حتی صحبت کردن می‌تواند بر میزان فشار خون تأثیر بگذارد. به همین علت بهتر است علت احتمالی میزان بالا بودن یا پایین بودن فشار خون اندازه گیری شده خود را هم بنویسید، تا بعد از مدتی بر کارها یا غذاها یا اتفاقاتی که می‌تواند بر میزان تغییرات آن تأثیر بگذارد، تسلط داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *