مقالات پزشکی

طرز استفاده از دستگاه فشار خون جیوه ای با دقت بسیار زیاد

طرز استفاده از دستگاه فشار خون جیوه ای با دقت بسیار زیاد

فشار سنج جیوه ای یکی از پرکاربردترین دستگاه های فشار سنج است که مورد استفاده بسیاری از پزشکان و کادر درمان در مراکز درمانی، بیمارستان ها و منازل است. امروزه فشار سنج های دیجیتالی دارای محبوبیت زیادی هستند، اما فشار سنج جیوه ای به دلیل دقت بالا در اندازه گیری میزان فشار خون افراد مورد توجه زیادی است. در نتیجه باید با طرز استفاده از دستگاه فشار خون جیوه ای آشنا شوید تا به راحتی از آن استفاده کنید.

دستگاه فشار سنج چیست؟

دستگاه فشار سنج یکی از تجهیزات پزشکی مهم برای استفاده در اندازه گیری میزان فشار خون در افراد است که دارای انواع مختلفی است. انواع فشارسنج شامل فشار سنج جیوه ای، عقربه ای و دیجیتالی است که فشار سنج جیوه ای کاربرد زیادی دارد. در فشار سنج جیوه ای، فشار شخص از روی ارتفاع ستون جیوه مشخص می شود. این نوع فشار سنج میزان فشار خون را دقیق تر نشان می دهد و دارای دوام بالایی است.

فشارسنج جیوه ای چیست؟

فشارسنج جیوه ای

فشارسنج جیوه ای

فشار سنج جیوه ای از بازوبند، محفظه فلزی درجه بندی شده و مخزن جیوه تشکیل شده است که با حرکت جیوه در ستون فلزی فشار سنج، میزان فشار خون افراد اندازه گیری می شود. پزشکان فشار سنج دیجیتالی را دقیق تر از فشار سنج های دیگر می دانند.

طرز کار فشارسنج جیوه ای چگونه است؟

طرز کار فشارسنج جیوه ای

طرز کار فشارسنج جیوه ای

برای استفاده از فشار سنج جیوه ای در منزل باید با طرز استفاده از فشار سنج جیوه ای آشنا شوید تا فشار خون افراد را دقیق و بدون خطا اندازه گیری کنید. طرز استفاده از فشار سنج جیوه ای شامل مراحل ذیل است:

 1. ابتدا شخص در حالتی بنشیند که آرنج را روی سطح صاف و محکم قرار دهد.
 2. آرنج خم و با قلب در یک سطح و موازی باشد. با توجه به توصیه پزشکان بهتر است بازوی چپ برای اندازه گیری فشار خون انتخاب شود.
 3. آستین لباس بالا زده شود. بازوبند فشار سنج دور بازو بسته شود. توجه شود که بازوبند محکم و سفت بسته نشود.
 4. دیافراگم گوشی پزشکی روی پوست شخص و گوشی پزشکی در گوش قرار داده شود.
 5. پیچ مخرن جیوه دستگاه فشار سنج باز شود. در شروع باید سطح جیوه روی عدد صفر باشد.
 6. دیافراگ به وسیله انگشت اشاره و انگشت وسط نگه داشته شود و محل نبض شخص مشخص شود.
 7. پیچ پمپ پلاستیکی در جهت عقربه ساعت بسته شود. پیچ به میزانی بسته شود که هوا خارج نشود.
 8. بازوبند به آرامی و به صورت مداوم باد شود. زمانیکه سطح جیوه در محفظه فلزی بالا آمد، اولین صدایی که شنیدید، عددی که میزان فشار سیستولی را نشان می دهد، یادداشت کنید.
 9. سپس پیچ پمپ در خلاف جهت عقربه ساعت چرخانده شود تا باد بازوبند خالی شود. در این مرحله زمانیکه صدایی از دستگاه فشار سنج شنیده نمی شود، دوباره عدد نشان داده شده در محفظه فلزی جیوه یادداشت شود. این عدد فشار دیاستولی است.
 10. عدد نشان دهنده فشار سیستولی، حداکثر میزان فشار خون و عدد نشان دهنده فشار دیاستولی، حداقل میزان فشار خون شخص است.
 11. برای اطمینان از عددهای حداقل و حداکثر میزان فشار خون، تمام مراحل استفاده از فشار سنج را با دست دیگر انجام دهید.

حتما بخوانید : بهترین دستگاه فشار سنج خانگی ایرانی و خارجی با دقت بالا

خرید فشارسنج جیوه ای

خرید فشار سنج جیوهای

خرید فشار سنج جیوهای

فشار سنج جیوه ای در مدل ها و برندهای مختلفی در بازار تجهیزات پزشکی وجود دارند. برای اطمینان از انتخاب بهترین مدل و برند این نوع فشار سنج از شرکت های معتبر تجهیزات پزشکی خرید کنید تا با صرف کمترین هزینه بهترین انتخاب را داشته باشید.

سخن پایانی

با توجه به مطالب بیان شده در سایت بیوتی سنتر در مورد دستگاه فشار سنج جیوه ای، مدل های مختلفی از برندهای ایرانی و خارجی در بازار وجود دارد. فشار سنج جیوه ای به دلیل دقت بالا در اندازه گیری میزان فشار خون مورد توجه افراد، پزشکان و بیمارستان ها قرار گرفته است. برای آموزش طرز کار با فشار سنج جیوه ای با کارشناسان متخصص شرکت تجهیزات پزشکی بیوتی سنتر تماس بگیرید تا در کوتاهترین زمان ممکن پاسخگوی شما باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *