مقالات پزشکی

آیا سردردهای صبحگاهی از علائم فشار خون بالاست؟

آیا سردردهای صبحگاهی از علائم فشار خون بالاست؟

یکی از بیماری‎های خطرناک که امروزه بسیار شایع شده است، فشار خون بالا است. بهترین راه آگاهی از این بیماری کنترل فشار خون به صورت مستمر است. اما گاهی اوقات از این بیماری بی خبریم و ممکن است از علایم آن بتوانیم تشخیص دهیم. عده‎ای بر این عقیده هستند که سردردهای صبحگاهی از علائم فشار خون بالا است. از این رو وبسایت بیوتی سنتر در ادامه این مطلب به این موضوع پرداخته و مشخص می ‎کنیم که آیا این نوع از سردردها به فشار خون بستگی دارد یا نشانه‏ های بیماری دیگری است.

سردردهای صبحگاهی از علائم فشار خون بالا به چه شکل بروز می کنند؟

ابتدا باید گفت که یکی از علایم فشار خون بالا سردردهای مداوم است که البته برخی از صاحب نظران به این موضوع عقیده دارند‌. حال باید بیان کنیم که شکل این سردرد به چه صورت است‌. معمولا سردردهای ناشی از فشار خون به صورت مکرر است‌.

به این معنی که شخص سردرد را چند بار در روز یا چند روز مداوم تجربه می‌کند و بعد از بیدار شدن در صبح نیز وجود دارد. شکل این سردرد به صورت درد خفیف تا شدید و در پشت چشم و سر و گردن است‌. ممکن است این درد از پشت سر آغاز شده به جلو برسد. هم‌چنین احساس درد و سفتی در گردن، شانه‌ها و فک نیز وجود دارد. زمانی این نوع از سردرد شروع می‌شود که فشار ۲۰ روی ۱۲ باشد.

البته عده‌ای ممکن است این علایم را ناشی از گرفتگی عضله یا آرتروز قلمداد کنند. حتی ممکن است تصور کنند که به دلیل سرماخوردگی سردرد گرفته‌اند. با این حال باید این وضعیت جدی گرفته شده و به پزشک مراجعه شود.

نظر پزشکان درباره سردردهای صبجگاهی ناشی از فشار خون چیست؟

تعدادی از پزشکان بر این عقیده هستند که سردردهای صبحگاهی از علائم فشار خون بالا است.‌ زیرا فشار خون بالا بر روی سد خونی مغز تاثیر گذاشته و ایجاد سردرد می‌کند. البته این سردرد در مواقع حاد بروز کرده و ممکن است باعث نشتی رگ مغز شود.

در این حالت به غیر از سردرد بیمار ممکن است سرگیجه، حالت تهوع، ضعف،‌گیجی یا تشنج را تجربه کند. اگر این علائم بود بیمار سریعا باید تحت مراقبت قرار بگیرد. با این حال انجمن قلب آمریکا بیان می‌کند که سردرد ناشی از فشار خون برای افرادی اتفاق می‌افتد که فشار خون بسیار بالا مانند همان اعدادی که در بالا بیان کردیم داشته باشد.

این یک وضعیت بحرانی پزشکی است که بیمار باید تحت مراقبت قرار گیرد. با این حال باید سردردها چه کم و چه زیاد جدی گرفته شوند و حتما به پزشک مراجعه کنید. عدم درمان این بیماری ممکن است صدمات جبران ناپذیری مانند سکته قلبی یا مغزی وارد ‌کند. بسیاری درمان خانگی فشار خون بالا و سردرد را پیش می گیرند که پیشنهاد می شود در این حالت هم با پزشک متخصص در تماس باشید.

حتما مشاهده کنید : دستگاه فشار سنج؛ قیمت و خرید انواع دستگاه فشار خون

سخن پایانی

سردردهای صبحگاهی از علائم فشار خون بالا محسوب می‌شوند. در این مطلب بررسی شد که این نوع از سردردهای به صورت مکرر اتفاق افتاده و معمولا علائم دیگری به غیر از سردرد نیز وجود دارد. هم‌چنین گفته شد که فرد در شرایط بحرانی این سردرد را می‌گیرد و باید حتما به پزشک مراجعه کند. در این حالت باید اول فشار خون پایین آورده شده و درمان این بیماری آغاز شود. فراموش نکنید که فشارخون بالا به صورت مداوم بسیار خطرناک است و باید جدی گرفته شود. هم‌چنین نباید استرس و اضطراب به خود وارد کرد. زیرا یکی از عوامل موثر بر بالا رفتن فشار خون، استرس است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *