مقالات پزشکی

اکسیژن ساز ترین گیاه آپارتمانی با نگهداری آسان برای تصفیه کننده هوا اتاق و کاهش استرس

اکسیژن ساز ترین گیاه آپارتمانی با نگهداری آسان برای تصفیه کننده هوا اتاق و کاهش استرس

روش های مختلفی برای تهویه هوای داخل آپارتمان وجود دارد که یکی از بهترین آن ها استفاده از گیاهان آپارتمانی است که اکسیژن سازی کرده و باعث تصفیه هوا اتاق و کاهش استرس می شوند. اکسیژن سازترین گیاه آپارتمانی توانایی حذف آلودگی های فضای های بسته شامل اثرات مواد شوینده و باکتری های چرم مبلمان را دارد. همچنین این گیاهان می توانند فضای آپارتمان را بسیار زیبا و شاداب نگه دارند. برای آشنایی بیشتر با این گیاهان تصفیه کننده هوا این مقاله را مطالعه کنید.

اکسیژن ساز ترین گیاهان آپارتمانی کدامند؟

طبق تحقیقات ناسا بسیاری از آلودگی های محیط های بسته را می توان با نگه داری 50 گیاه که توانایی تصفیه هوا را دارند و از دسته اکسیژن سازترین گیاه هان آپارتمانی محسوب می شوند از بین برد. همچنین ناسا این گیاهان را بر اساس سهولت رشد و نگهداری، توانایی آن ها برای از بین بردن آلودگی ها، مقدار تبخیر آب برگ آن ها و میزان دفع و جذب حشرات گروه بندی کرده است. در ادامه به معرفی اکسیژن ساز ترین گیاه هان آپارتمانی می پردازیم.

1. گیاه آپارتمانی پاپیتال

گیاه آپارتمانی پاپیتال

گیاه آپارتمانی پاپیتال

گیاه پاپیتال یا همان عشقه از لحاظ نوع رشد از دسته گیاهان بالارونده بوده و همیشه سبز است. عملکرد تصفیه کنندگی هوا توسط این گیاه مانند گیاه آپارتمانی سرخس بوستون است. عشقه به سبب داشتن ریشه های هوایی می تواند برای تکثیر به سطوح اضافی استفاده می شود. شرایط نگهداری گیاه پاپیتال باید از نواسات دمایی و درجه حرارت بالا دور بوده و از نور متوسط یعنی نه نور مستقیم و نه غیر مستقیم برخوردار باشد. این گیاه به سبب حالت رشد بافت رویشی که دارد قابل پرورش در سبدهای آویز است و می توان فضاهای خالی منزل را با آن پر کرد.

2. گیاه آپارتمانی اسپاتی

از لحاظ ظاهری گیاه آپارتمانی اسپاتی فیلوم دارای برگ های براق، همیشه سبز و نوک تیز است و می توان آن را اکسیژن سازترین گیاه آپارتمانی محسوب کرد. این گیاه برای انسان و حیوان سمی است و خوردن آن و یا تماس دست با شیره این گیاه سبب بروز حساسیت می شود. این گیاه برای نگهداری به دمایی بالاتر از 13 درجه، رطوبت بالا و خاکی با زهکشی خوب نیاز دارد.

3. گیاه آپارتمانی ارکیده

گیاه آپارتمانی ارکیده

گیاه آپارتمانی ارکیده

گل ارکیده به سبب داشتن غنچه های بسیار زیبا می تواند فضای منزل را بسیار چشم نواز نماید. در مقابل این قابلیت و زیبایی آن، این گیاه شرایط نگهداری سختی دارد و باید با صبر و حوصله بیشتری آن را انجام داد.

بهترین خاک برای ارکیده پوسته درخت چیپس است و برای آبیاری آن باید تمام سطح گلدان را آب بپوشاند و مقداری آب اضافی از زیر آن خارج شود. این گیاه رطوبت دوست است که می توانید برای تامین رطوبت آن روزانه آن را با آب اسپری کنید یا دستگاه بخور استفاده نماید و یا گلدان گیاه ارکیده را در داخل سنگریزه و آب قرار دهید. دمای مورد نیاز این گیاه دمای 16 تا 24 درجه سانتیگراد یا دمای معتدل است ولی از قراردادن آن در مقابل وسایل گرمایشی و سرمایشی منازل خودداری کنید.

4. گاردنیا (Gardenia)

گاردنیا (Gardenia )

گاردنیا (Gardenia )

معمولا از گیاه گاردنیا به دلیل بوی خوش آن و گل های زیبا و برگ های همیشه سبز و براق آن در اتاق خواب استفاده می شود. بر اساس مطالعات دانشمندان گاردنیا برای کاهش استرس و خواب آوری بسیار مفید است و اثر آن با قرص والیوم برابر بوده و می تواند کیفیت خواب خوبی را برای افراد داشته باشد. برای نگهداری گاردنیا بایستی فضای روشن اما با نور غیر مستقیم فراهم کرد تا گل ها و برگ های آن مدت زمان طولانی تری دوام آورند.

5. گندمی (Spider Plant)

گندمی (Spider Plant)

گندمی (Spider Plant)

گیاه گندمی یا تار عنکبوتی اکسیژن سازترین گیاه آپارتمانی است که می تواند هوا را تا سطح خوبی از بین ببرد و طبق تحقیقات توانایی حذف حدود 90 درصد از آلوده‌ کننده‌ های سرطان ‌زای فرمالدهید را دارد. همچنین این گیاه قدرت بالایی در جذب ذرات بخار و عطر داشته و سبب پایداری مقدار بیشتر اکسیژن در فضا می شود که خواب بهتری را برای افراد به ارمغان می آورد. شرایط نگهداری و مراقبت گیاه گندمی نیازمند دو تا سه مرتبه آبیاری در هفته و نور غیر مستقیم است و همچنین می توان در گرمای زیاد برای آن اسپری آب انجام داد.

قیمت انواع گیاه آپارتمانی اکسیژن ساز

فروشندگان مختلف قیمت متفاوتی را برای هر گیاه بسته به میزان پاکنندگی و تصفیه هوایی که دارد، اندازه آن میزان سختی نگهداری از آن، سختی تکثیر آن، فاصله ی نوبت گلدهی، کیفیت بستر گل، سن گل، عمر گل ها، ابعاد گلدان و شرایط بازار اعلام می کنند. البته سایت ها و فروشگاه های اینترنتی گیاهان آپارتمانی را در گلدان ها و با ویژگی های خاصی ارائه می دهند که می تواند روی قیمت آن ها تاثیر داشته باشد.

برای خرید اکسیژن سازترین گیاه آپارتمانی توصیه می کنیم به چندین سایت و فروشگاه گل و گیاه به طور حضوری یا اینترنتی سر بزنید و قیمت های گیاه مدنظر خود را استعلام کنید. برای راحتی شما مخاطبین گرامی بازه قیمتی تعدادی از گیاهان آپارتمانی تصفیه کننده هوا را در جدولی آورده ایم.

بازه قیمتی (تومان) نام گیاه
60000 تا 590000 گیاه اسپاتی فیلوم
 205000 تا  840000 سانسوریا
52000 تا 336000 گیاه گندمی
141 تا 495000 پتوس
220000 تا 895000 آگلونما
30000 تا 259000 آلوئه ورا

فواید استفاده از اکسیژن ساز ترین گیاه آپارتمانی

فواید استفاده از اکسیژن ساز ترین گیاه آپارتمانی

فواید استفاده از اکسیژن ساز ترین گیاه آپارتمانی

  • گیاهان تصفیه کننده هوا علاوه بر قابلیت اکسیژن سازی که دارند فواید دیگری را برای محیطی که در آن نگهداری می شوند. به عنوان مثال استفاده از اکسیژن سازترین گیاه آپارتمانی در محیط زندگی افراد سالمند و بیماران دچار مشکلات تنفسی بسیار سودمند است و به تنفس راحت آن ها کمک شایانی می کنند.
  • انرژی روزانه افراد ساکن در آن محیط را افزایش می دهند.
  • سلامت جسمانی افراد کمک می کنند.
  • اثر زیادی در کاهش استرس ساکنان منزل دارند.
  • حس کسل بودن را از افراد بر طرف نمایند.
  • هوای آلوده محیط بسته را به خوبی تصفیه می کنند.

نحوه نگهداری گیاه آپارتمانی اکسیژن ساز

گیاهان مختلف دارای شرایط نگهداری متفاوتی هستند و هنگام خرید آن ها باید به این موضوع دقت کرد تا بتوانید شرایط نگهداری مناسبی را برای هر گیاه فراهم آورید تا گیاهان قادر به اکسیژن سازی باشند. در اینجا به چند نکته در مورد نحوه نگهداری گیاهان آپارتمانی اکسیژن ساز و تصفیه کننده هوا اشاره می کنیم.

  1. اطمینان پیدا کنید که گیاه مدنظر شما برای کودکان مسمویت زا نبوده و برای نگهداری در فضای بسته منزل مناسب است.
  2. این گیاه هان را مانند فیلتری برای تصفیه هوای منزل در نظر بگیرید؛ از این رو بایستی وضعیت گیاه را هفته ای یک بار بررسی نمایید و برگ های خشک آن ها را بردارید.
  3. برای اینکه نتیجه بهتری از گیاهان آپارتمانی داشته باشید بهتر است از گیاهانی که به خواب بهتر کمک می کنند و گیاهان تصفیه کننده هوا به صورت ترکیبی در منزل نگهداری کنید.
جمع بندی

در فضاهای دربسته همانند محیط بیرون آلاینده های مختلفی مانند باکتری های چرم وسایل خانه مثل مبلمان، حشره کش ها و اثرات مواد ضدعفونی کننده و شوینده وجود دارد که تهدید کننده سلامتی انسان هستند. این آلودگی می تواند باعث خستگی، ایجاد آلرژی، سردرد، استرس شده و در طولانی مدت بیماری های خطرناکی مثل سرطان را ایجاد کند. یکی از روش های بهینه برای برطرف کردن این آلودگی ها نگهداری گیاهان تصفیه کننده هوا و اکسیژن ساز در فضای منزل و کار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *