مقالات پزشکی

بهترین آمپول اورژانسی فشار خون بالا کدام است؟ + عوارض هرکدام

بهترین آمپول اورژانسی فشار خون بالا کدام است؟ + عوارض هرکدام

در اثر فشار خون بالا ممکن است به عروق خونی و سایر اندام بدن آسیب برسد و استرس بسیاری را به فرد وارد کند. بعد از اندازه گیری فشار خون با تشخیص پزشک برای بیمار دارو فشار خون تجویز می شود. داروهای مختلفی برای کنترل فشار خون به شکل قرص و آمپول فشار خون بالا وجود دارد. هر شش ماه یکبار به صورت دو نوبت در سال می توان داوری فشار خون بالا را به صورت آمپول و به جای مصرف روزی یک عدد قرص فشار خون تزریق کرد. در این مقاله وبسایت بیوتی سنتر به بررسی داروها و آمپول های کارامد می پردازد.

انواع داروهای کاهنده فشار خون بالا

فشار خون بالا مکانسیم های مختلفی دارد که بر این اساس  برای کاهش فشار خون چهار دسته دارو وجود دارد.

 1. انواع داروهای دیورتیک‌ مانند تیازیدها، فورزماید و اسپیرونولاکتون
 2. بلوک‌کننده‌ های سمپاتیک مثل داروهای آتنولول و پرازوسین
 3. شل‌کننده‌ های عروق مانند نیفدیپین و نیتروپروساید سدیم
 4. مهارکننده ‌های آنزیم مبدل آنژیوتانسین مثل بلوک‌کننده‌های آنژیوتانسین(لوزارتان)

1. آمپول فشار خون بالا فوروزماید یا لازکس ( FUROSEMIDE – Lasix )

آمپول فشار خون بالا فوروزماید یا لازکس

فروزماید یا لازکس از دسته داروهای ادرار آور یا دیوریتک است که در داخل ایران نیز تولید می شود. شکل های مختلفی از این دارو به صورت آمپول فشار خون بالا و خوراکی در بازار وجود دارد. فوروزماید یک داروی غیر استروئیدی و غیر مجاز است که باید توسط پزشک تجویز گردد و زیر نظر داشتن فشار خون با یک دستگاه فشار سنج و گزارش آن به پزشک به بهبود وضعیت فرد کمک می کند.

موارد مصرف فوروزماید

 1. تورم ناشی از سیروز کبدی، نارسایی احتقانی قلب و بیماری کلیوی
 2. داروی کمکی برای درمان فشار خون بالا
 3. درمان فشار خون خفیف تا متوسط و کم اداری ناشی از نارسایی کلیوی

عوارض آمپول فوروزماید

 • کاهش سدیم، پتاسیم و منیزیم
 • اختلالات گوارشی
 • افزایش دفع کلسیم از بدن
 • ایجاد حالت تهوع
 • نقرس و افزایش اوره خون
 • پایین آورنده فشار خون
 • افزایش موقت غلظت کلسترول و تری گلیسیرید

2. آمپول لابتالول برای درمان فشار خون بالا

آمپول لابتالول برای درمان فشار خون بالا

داروی لابتالول یک آمپول برای فشار خون بالا است که برای درمان پرفشاری خون شدید تا متوسط استفاده می شود. فرم تزریقی این دارو برای درمان فشار خون شدید تجویز می گردد؛ سایر موارد مصرف آمپول اورژانسی فشار خون بالا لابتالول به شرح زیر است:

عوارض جانبی آمپول لابتالول

عوارض نسبتا شایع ناشی از مصرف لابتالول شامل ادم، گرگرفتگی، افت فشارخون، آریتمی بطنی مربوط به بیماری های قلبی- عروقی، مشکلات سیستم اعصاب مرکزی مانند هیپوستری (اختلال حس لامسه)، خواب آلودگی، خمیازه، سردرد و خواب رفتگی اندام، عوارض پوستی شامل افزایش تعریق، خارش، راش پوستی، مشکلات گوارشی مثل سوء هاضمه، استفراغ، اختلال چشایی، اختلالات بینایی، عوارض کبدی شامل افزایش سطح سرمی آنزیم های ترانس آمیناز، مشکلات تنفسی مثل احتقان بینی، تنگی نفس، خس خس سینه،  سستی ناشی از عوارض عضلانی، اسکلتی و عصبی، عوارض کلیوی شامل افزایش BUN، افزایش کراتینین سرم و مشکلات ادراری تناسلی مثل اختلال انزال، ضعف جنسی است.

3. آمپول فشار خون بالا متوپرولول

آمپول فشار خون بالا متوپرولول

آمپول متوپرولول در دسته داروهای بتا بلاکرها قرار دارد و به دو شکل متوپرولول سوکسینات و متوپرولول تارترات موجود است. مکانسیم اثر آن بر گیرنده هایی به نام بتا-1 در بافت قلب می باشد که در اثر این آمپول اورژانسی فشار خون بالا، پمپاژ خون کاهش یافته و با فشار کمتری انجام می گیرد. علاوه بر این در دُزهای بالا اثرگذاری این دارو بر گیرنده های بتا-2 در ریه ها و مجاری هوایی تاثیر گذاشته و آن ها را مسدود نماید. در نتیجه یکی از عوارض تزریق آمپول متوپرولول می تواند مشکلات تنفسی باشد.

عوارض جانبی آمپول فشار خون بالا متوپرولول

هر دارویی در کنار اثرات درمانی خود می تواند عوارضی را نیز به دنبال داشته باشد؛ البته این عوارض در تمام افراد دیده نمی شود. در صورت مشاهده و تداوم عوارض باید به پزشک مراجعه کرد.

 • عوارض CNS شامل سردرد، سرگیجه، خواب آلودگی، خستگی مفرط، کابوس شبانه
 • عوارض GI شامل نفخ، تهوع و استفراغ، اسهال
 • عوارض CV شامل سردی اندام ها، برادیکاردی، آریتمی، نارسایی قلبی، هایپوتانسیون، بیماری رینود
 • سایر موارد مثل تنگی نفس، برونکواسپاسم، راش پوستی

4. آمپول اورژانسی فشار خون بالا آملودیپین

تا به اینجا سه مورد آمپول برای فشار خون بالا معرفی کردیم یکی دیگر از این داروها آمپول آملودیپین است که کمترین عارضه را نسبت به سایر داروها دارد و برای کنترل فشار خون و پیشگیری از انفارکتوس بسیار موثر است. این دارو از دسته داروهای بلوک کننده کانال کلسیم می باشد و روی عروق خون و عضله قلب تاثیر می گذارد.

این دارو با کاهش فشار خون بر قلب، مغز و کلیه اثر محافظتی دارد؛ از این رو تا حد زیادی از سکته قلبی و مغزی جلوگیری می کند. در هنگام حمله قلبی مصرف این دارو منع شده و باید از داروهایی نظیر نیتروگلسیرین و یا ایزوسورباید زبر زبانی مصرف شود.

عوارض جانبی آمپول آملودیپین

همان طور که بیان شد آمپول فشار خون بالا آملودیپین عوارش کمی دارد؛ به طوری که از عوارض جانبی و معمولی آن می توان به اُفت ناگهانی فشار خون در حالت ایستاده اشاره کرد. برای رفع این مشکل باید به آرامی از حالت ایستاده به نشسته تغییر وضعیت داد. برخی دیگر از عوارض این دارو شامل سرگیجه، تهوع، یبوست و بی خوابی است که با مصرف دارو و به مرور زمان که بدن به دارو عادت کرد این عوارض نیز کاهش می یابند.

جمع بندی

داروهای مختلفی برای کنترل و درمان پرفشاری خون وجود دارد که هر یک اثرات متفاوتی دارند. در حال حاضر این داروها به صورت قرص و آمپول در دسترس است که به تجویز پزشک برای درمان بیمار استفاده می شود. چهار نوع داور با اثر مکانسیم مختلف برای درمان بیماران دارای فشار خون بالا تولید و وارد بازار شده اند. در این مقاله چهار نوع آمپول برای فشار خون بالا معرفی کردیم و عوارض هر یک را شرح دادیم. هر آمپول اورژانسی فشار خون بالا می تواند به سرعت فشار خون بالا را پایین آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *