مقالات پزشکی

بهترین نان برای فشار خون بالا چیست؟ [لیست مفیدترین ها]

بهترین نان برای فشار خون بالا

وظیفه قلب آن است که خون را به درون سرخرگ‌ها پمپاژ کند در این هنگام نیروی برخلاف جدار سرخرگ‌ها وارد می‌شود که در اصطلاح به آن فشار خون بالا گفته می‌شود. فشار خون بالا به آن معناست که فشار خون در سرخرگ‌ها بیشتر از حد معمول بالا رفته است. در بسیاری از موارد نمی‌توان یک علت و دلیل کلی برای فشار خون بالا بیان کرد اما تاحد بسیار زیادی مواد غذایی که فرد مصرف می‌کند ارتباط مستقیمی با فشار خون او دارد.

متاسفانه بسیاری از مردم کشور ما به غذاهای شور و پر نمک عادت کرده‌اند و در هنگام پخت و پز از مقدار زیادی نمک درون غذا استفاده می‌کنند. نان‌هایی که ما روزانه مصرف می‌کنیم نیز دارای مقداری نمک هستند و از همین راه نمک بدن انسان تامین می‌شود، اما اگر مقدار نمک استفاده شده برای پخت نان بیش از حد معمول باشد احتمال آنکه موجب افزایش فشار خون فرد شود به شدت بالا می‌رود. اما چاره چیست ؟ در ادامه به سوال بهترین نان برای فشار خون بالا چیست؟ پاسخ خواهیم داد پس اگر نگران سلامتی خود هستید این مقاله را با دقت مطالعه نمائید.

آیا انواع نان، بر روی فشار خون تاثیر متفاوتی دارند؟

یکی از راه‌های کنترل فشار خون پایبندی به رژیم غذایی درست و مناسب است رژیم غذایی به آن معنا نیست که فرد از خوردن بسیاری از مواد غذایی اجتناب کند بلکه به آن معنا است که برخی از مواد غذایی سالم‌تر را جایگزین مواد غذایی ناسالم کنید و همچنین مقدار غذا و نانی را که مصرف می‌کنید را کنترل نمایید. لازم به ذکر است که بدن انسان باید روزانه کمتر از شش گرم یا یک قاشق چایخوری نمک دریافت کند که متاسفانه با توجه به میزان نمک موجود در نان، مقدار نمک دریافتی به 10 الی 12 گرم می‌رسد. واضح است که دریافت این مقدار نمک برای سلامت بدن انسان بسیار خطرساز است و باید آن را جدی بگیریم.

 یکی از راه‌های کنترل فشار خون مصرف نان‌هایی است که برای پخت آن‌ها از مقدار نمک کمتری استفاده شده است. اگر شما بتوانید از این دسته از نان‌ها استفاده نمایید، می‌توانید به راحتی فشار خون بالا را کنترل کنید و از مبتلا شدن به بسیاری از بیماری‌ها و مشکلات جلوگیری نمایید.

بهترین نان برای فشار خون بالا

بهترین نان برای فشار خون بالا

بهترین نان برای فشار خون بالا

در کشور ما بیشتر مردم با مشکل فشار خون بالا درگیر هستند. مصرف بیش از اندازه نمک باعث به وجود آمدن این بیماری می‌شود چراکه سدیم موجود در نمک باعث خواهد شد که آب اضافه درون بدن باقی بماند و همین آب باقی مانده درون رگ‌ها باعث افزایش فشار خون می‌شود. متاسفانه باید گفت که مشکل فشار خون بالا در کشور ما در حال افزایش است این بیماری باعث به وجود آمدن بیماری‌های قلبی عروقی، سکته مغزی و سکته قلبی می‌شود پس همه افراد در هر سن و سالی که باشند باید رژیم غذایی درستی داشته باشند تا به این بیماری‌ها مبتلا نشوند. نان را می‌توان به‌عنوان یکی از مهمترین و اصلی‌ترین مواد غذایی که نمک بدن را تامین می‌کند، معرفی کرد.

 درنتیجه اگر نان مصرفی یک خانواده دارای مقدار زیادی نمک باشد، به بیماری فشار خون بالا مبتلا خواهند شد. طبق تحقیقات انجام شده، نان لواش و تافتون دارای نمک بیشتری هستند پس اگر به بیماری فشار خون بالا مبتلا هستید به شما پیشنهاد می‌کنیم که از خوردن این دو نان خودداری کنید و یا مقدار نانی را که در طول شبانه روز مصرف می‌کنید را حتما کنترل نمایید. به جای نان لواش و تافتون می‌توانید سنگک، بربری و نان‌های فانتزی را در رژیم غذایی خود قرار دهید.

 برای پخت نان سنگک، بربری و نان فانتزی از مقدار کمتری نمک استفاده شده است درنتیجه این نان‌ها را می‌توان به‌عنوان مفیدترین و سالم‌ترین نان‌ها معرفی کرد. به طور کلی می‌توان گفت که کاهش میزان نان مصرفی به کسانی که فشار خون بالا دارند پیشنهاد می‌شود اگر می‌خواهید زندگی سالمی داشته باشید از نان‌های سبوس‌دار استفاده نمایید.

پنیر برای فشار خون بالا خوب است یا بد؟

به طور کلی می‌توان گفت که اگر پنیر مصرفی شما دارای مقدار کمی سدیم است می‌توانید آن را مصرف کنید. البته از مصرف زیاد پنیر باید خودداری نمایید. کسانی که به بیماری فشار خون بالا مبتلا هستند می‌توانند از پنیرهای کم‌چرب و سفید که میزان تیرامین آن‌ها کم است، استفاده نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *