مقالات پزشکی

تفاوت و کارایی دستکش لاتکس بدون پودر (دستکش اپی پرفکت) با دستکش لاتکس با پودر چیست؟

تفاوت و کارایی دستکش لاتکس بدون پودر (دستکش اپی پرفکت) با دستکش لاتکس با پودر چیست؟

دستکش های لاتکس یکی از انواع دستکش پزشکی هستند که در دو نوع بدون پودر و با پودر تولید می شوند. بسته به جنس دستکش لاتکس، کاربردهای مختلفی دارند و از تجهیزات و ملزومات صنعت پزشکی و حوزه بهداشت و درمان محسوب می شوند.

در گذشته استفاده از این دستکش ها مشکل بود و برای اینکه راحت تر پوشیده شوند، آن ها را خیس می کردند. با گذشت زمان در ساخت این دستکش ها از انواع پودرها شامل پودر تالک، کربنات کلسیم، هاگ و نشاسته استفاده شد. از آنجایی که اکثر این پودرها در افراد ایجاد حساسیت می کرد؛ دوباره استفاده از دستکش های لاتکس بدون پودر متداول شد.

دستکش لاتکس چیست؟

دستکش لاتکس برای اولین بار در سال 1964 در دو مدل پودری و غیر پودری عرضه شد. همان طور که از نام این دستکش ها مشخص است، جنس آن ها از لاتکس است. لاتکس یک ماده طبیعی و شیری رنگ است و از درخت کائوچو گرفته می شود ولی نوع مصنوعی آن هم وجود دارد. این دستکش ها ممکن است به دلیل مواد سازنده ای که در آن ها به کار برده می شود، در برخی از افراد ایجاد حساسیت کنند.

کاربرد دستکش های لاتکس لاتکس بدون پودر و با پودر

کاربرد دستکش های لاتکس بدون پودر و با پودر

کاربرد دستکش های لاتکس بدون پودر و با پودر

امروزه برای تولید دستکش های لاتکس با پودر از پودر نشاسته ذرت به جای پودر لیکوپودیوم و تالک استفاده می شود؛ زیرا این دو پودر تحریک کننده پوست بوده و با نفوذ به بافت مانع درمان بیماری می شوند. کاربرد دستکش های لاتکس بدون پودر در بخش های جراحی و مراقبت های بهداشتی است؛ زیرا هیچ گونه حساسیتی بوجود نمی آورد. این نوع دستکش از انعطاف بسیار خوبی برخودار است و دوام بالایی دارند. برای انجام کارهایی که به لمس و دقت بالایی احتیاج است، بهترین گزینه پوشیدن دستکش های لاتکس بدون پودر می باشد. از ویژگی های دستکش های لاتکس می توان به انعطاف پذیری و دوام آن ها اشاره کرد. بیشترین کاربرد دستکش های لاتکس در موارد زیر است:

  • صنعت پزشکی و دندان پزشکی
  • کارخانجات تولید مواد غذایی و خدمات غذایی و مواد غذایی
  • تعمیر و نگهداری
  • صنایع خودروسازی
  • صنایع تولیدی
  • صنایع داروسازی
  • مانیکوریست و میکاپ
  • بخش امداد و نجات

حتما بخوانید : انواع دستکش لاتکس؛ بررسی کارایی و مزایا و معایب

تفاوت دستکش لاتکس با پودر و بدون پودر

تفاوت دستکش لاتکس با پودر و بدون پودر

تفاوت دستکش لاتکس با پودر و بدون پودر

قیمت دستکش بدون پودر بیشتر از دستکش لاتکس پودری است؛ زیرا در این نوع دستکش ها باید پوشش پودر از آن ها جدا شود. دستکش های لاتکس بدون پودر تمیزتر هستند؛ زیرا هنگام استفاده هیچ گونه اثر و پودری روی سطوح و لباس باقی نمی گذارند.

به طور کلی تفاوت دستکش های لاتکس با پودر و بدون پودر دو دلیل دارد:

  1. دستکش لاتکس بدون پودر بر خلاف دستکش لاتکس با پودر حساسیت های پوستی مانند قرمزی، خارش، پوسته پوسته شدن دست، سوزش و خشکی را ایجاد نمی کند.
  2. پودر موجود در دستکش لاتکس با پودر می تواند به بافت ها نفوذ کند و از روند بهبود بیماری جلوگیری کند؛ ولی دستکش لاتکس بدون پودر این مشکل را ندارد.

حتما بخوانید : انواع دستکش پزشکی یکبار مصرف، بررسی مزایا، معایب و کاربردهای آن

جمع بندی بحث تفاوت و کارایی دستکش لاتکس بدون پودر و با پودر

جمع بندی بحث تفاوت و کارایی دستکش لاتکس بدون پودر و با پودر

جمع بندی بحث تفاوت و کارایی دستکش لاتکس بدون پودر و با پودر

در ساخت دستکش های لاتکس با پودر از پودر نشاسته ذرات استفاده می شودکه خاصیت تحریک کنندگی ندارد؛ زیرا اگر پودر وارد بافت های بدن شود مانع بهبودی بافت می شود. این نوع دستکش ممکن است در برخی افراد ایجاد حساسیت و آلرژی کند. دستکش های لاتکس بدون پودر بیشتر مورد استفاده کارکنان مراقبت های بهداشتی است تا از نفوذ پودر به بافت بدن بیمار جلوگیری شود. این دستکش ها چون فاقد پودر هستند هیچ حساسیتی در فرد ایجاد نمی کنند و بنابراین استفاده از آن ها رایج تر است. امروزه استفاده از انواع دستکش های لاتکس در حوزه پزشکی بسیار متداول شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *