مقالات پزشکی

دستکش سربی چیست و کاربرد آن در رادیولوژی، سونوگرافی چیست؟

دستکش سربی چیست و کاربرد آن در رادیولوژی، سونوگرافی چیست؟

دستکش سربی یکی از ابزارهای حفاظتی در مقابل اشعه ایکس و پرتو مواد رادیواکتیو است که در صنعت پزشکی بسیار کاربرد دارد. در این مقاله بیشتر به معرفی دستکش سربی و کاربردهای آن در حوزه پزشکی می پردازیم.

دستکش سربی چیست؟

دستکش سربی چیست؟

دستکش سربی چیست؟

دستکش های سربی که یکی از تجهیزات پزشکی می باشند در دو نوع دستکش سربی معمولی و دستکش سربی لاتکس تولید می شود. این دستکش ها همانند پوشش های سربی دیگر مانند روپوش سربی دارای یک لایه پلاستیکی هستند. در ساخت دستکش سربی ساده یا معمولی مقدار 5/0 میلیمتر سرب به کار رفته که در حد استاندارد است؛ و در اتاق رادیولوژی یا فلوروسکوپی استفاده می شود. نوع لاتکس این دستکش ها انعطاف پذیری بالایی دارند و در اتاق عمل آنژیوگرافی، اتاق عمل ارتوپدی، اتاق عمل اورولوژی و فلوروسکوپی کاربرد دارند. از این دستکش ها در طول مراحل تشخیص و درمان که فرد در معرض تابش های پراکنده اشعه های خطرناک است، استفاده می شود.

حتما بخوانید : انواع دستکش پزشکی یکبار مصرف، بررسی مزایا، معایب و کاربردهای آن

موارد کاربرد دستکش سربی

موارد کاربرد دستکش سربی

موارد کاربرد دستکش سربی

دستکش سربی در صنعت پزشکی و در مواردی نظیر رادیولوژی، آنژیوگرافی، اتاق عمل، پزشکی هسته ‌ای و فلوئورسکوپی کاربرد دارد. در این دستکش ها به میزان 0.5 میلی‌متر سرب به کار رفته است و هر کدام کاربرد و ویژگی های مخصوصی دارند. در ادامه به نحوه کاربرد دستکش های سربی در صنعت پزشکی می پردازیم.

کاربرد آن در رادیولوژی، سونوگرافی

دستکش های سربی در بخش های مختلفی مانند بخش استند گذاری قلب و بخش ارتوپدی و ارولوژی، رادیولوژی و سونوگرافی مورد استفاده کاربران قرار می گیرد. در سونوگرافی به منظور تهیه تصویر از اندام های داخلی بدن برای درمان و تشخیص بیماری از امواج صوتی استفاده می شود؛ افرادی که به طور مداوم در برابر پرتوهای مضر قرار می گیرند باید از دستکش های سربی برای محافظت خود استفاده کنند. کاربرد دیگر دستکش های سربی در رادیولوژی است؛ کاربر در هنگام تصویر برداری با اشعه ایکس از بدن بیمار در معرض این پرتو است که برای ایمنی خود باید دستکش سربی، روپوش پزشکی و عینک سربی استفاده کند.

کاربرد دستکش سربی در فلوروسکوپی:

فلوروسكوپي روشی برای تشخیص بیماری از طریق تصویر برداری با اشعه ایکس در زمان واقعی است. فلوروسکوپی توانایی نمایش حرکت یک سری پیوسته از تصاویر تولید شده با حداکثر سرعت که در واقع 25 تا 30 تصویر کامل در هر ثانیه را دارد؛ مثل پخش تصاویر در تلویزیون یا ویدئو می باشد. در این روش از ماده حاجب یا ماده کنتراست به منظور مشاهده مسیر استفاده می کنند؛ در حین انجام فلوروسکوپی استفاده از دستکش سربی به عنوان وسیله ای حفاظتی ضروری می باشد.

کاربرد دستکش سربی در پزشکی هسته‌ای:

علم تصویربرداری و فیزیک پزشکی‌ از فرایندها و عملکردهای متابولیکی بدن ، اطلاعات تصویری مفیدی ارائه می دهد. در این نوع تصویربرداری از خواص هسته ای استفاده می شود و پزشکی هسته ای شاخه ای از این رشته می باشد. از مواد رادیواکتیو در این نوع تصویر برداری استفاده می شود؛ بنابراین پوشیدن دستکش سربی برای پرسنلی که در معرض پرتوهای رادیو اکتیو هستند ضروری است.

حتما بخوانید : راهنمای انتخاب و خرید دستکش پزشکی

ویژگی های دستکش سربی

ویژگی های دستکش سربی

ویژگی های دستکش سربی

دستکش سربی به دلیل داشتن ویژگی های منحصر بفردی که در ادامه گفته می شود ابزاری راحت برای محافظت کاربران هنگام کار با اشعه های ایکس می باشد.

 1. بسیار سبک و راحت
 2. انعطاف پذیر
 3. دارای لاستیک سربی
 4. ضد آب و قابل شستشو
 5. ضد باکتری و میکروب
 6. طول عمر بالا
 7. ضد حساسیت
 8. ضد لغزش
 9. ضد الکتریسیته
 10. پوشش بیرونی سخت و بسیار با دوام
 11. در طرح ها و رنگ های متنوع
 12. قابل استفاده در رادیولوژی، اتاق عمل، آنژیوگرافی، اورولوژی و ….

تفاوت دستکش سربی معمولی با دستکش سربی لاتکس

تفاوت دستکش سربی معمولی با دستکش سربی لاتکس

تفاوت دستکش سربی معمولی با دستکش سربی لاتکس

همانطور که بیان کردیم دو نوع دستکش سربی ساده و لاتکس وجود دارد که هر یک بر اساس ویژگی هایی دارای کاربرد خاصی هستند؛ اما بطور کلی دستکش های سربی برای محافظ دست افرادی که با اشعه های رادیواکتیو در تماس هستند به کار می روند. تفاوت این دو نوع دستکش سربی در محیطی است که استفاده می شوند؛ به عنوان مثال دستکش های سربی لاتکس دارای انعطاف پذیری بالا و ضخامت اندک هستند و هنگام کار با تجهیزات تزریق به کار می روند و دستکش های سربی ساده یا معمولی که روکشی از جنس چرم مصنوعی یا پارچه ضخیم دارند بیشتر در رادیوگرافی و پرتونگاری صنعتی کاربرد دارند.

حتما بخوانید : دستکش لاتکس چیست و تفاوت آن با نیتریل و وینیل چیست؟

جمع بندی
جمع بندی دستکش سربی چیست و کاربرد آن در رادیولوژی، سونوگرافی چیست؟

جمع بندی دستکش سربی چیست و کاربرد آن در رادیولوژی، سونوگرافی چیست؟

کار کردن در معرض انواع اشعه ایکس و رادیواکتیو می تواند روی سلامت کاربران اثر بدی بگذارد. ماده پرتوزا می تواند از طریق پوست جذب بدن شود و یا بیا به واسطه استنشاق، بلع و یا جذب وارد مجاری تنفسی و داخل بدن گردد و منجر به آلوده شدن و آسیب به بافت های مختلف داخلی شود. برای جلوگیری از این گونه آسیب ها باید فردی که با این اشعه ها کار می کند مجهز به لباس ها و ابزارهای حفاظتی مثل ، دستکش سربی، روپوش سربی و عینک مخصوص باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *