مقالات پزشکی

دستکش نیتکس چیست و انواع، کارایی و تفاوت آن با دستکش لاتکس چیست؟

دستکش نیتکس

دستکش نیتکس در صنایع مختلف استفاده می شود. استفاده از دستکش در صنایع مختلف از جمله صنعت پزشکی برای ایمنی بیشتر کاربرد دارد. این روزها با گسترش بیماری کرونا، استفاده از انواع دستکش پزشکی از اهمیت ویژه ای برخوردار شده است.

دستکش نیتکس چیست؟

دستکش نیتکس چیست؟

دستکش نیتکس چیست؟

دستکش نیتکس از سری دستکش های یک بار مصرف ساخت کارخانه دستکش حریر در ایران است. این سری دستکش ها به دلیل ضخامت و کارایی که دارند، نه تنها در ایران، بلکه در کشورهای خاورمیانه و دیگر کشورهای آسیایی مورد استقبال قرار گرفته اند.

انواع دستکش نیتریل نیتکس کدامند؟

انواع دستکش نیتریل نیتکس

انواع دستکش نیتریل نیتکس

دستکش نیتکس به عنوان دستکش جراحی کاربرد ندارد و فقط نوع نیتریل بدون پودر آن در حال حاضر در بازار موجود است. پس بهتر است بگوییم دستکش نیتریل نیتکس با انواع مختلفی در بازار وجود دارد که در ادامه به آنها پرداخته می شود:

1. دستکش نیتریل نیتکس

این دستکش به دلیل اینکه از نوعی پلاستیک مصنوعی با مقاومت بالا ساخته شده است، در برابر مواد شیمیایی، سوراخ شدن و ساییدگی مقاوم بوده و در عین حال به دلیل اینکه مواد پلی استری و کتانی در ساخت آن کاربرد داشته اند، دارای انعطاف پذیری بالا و راحتی در استفاده هستند. این نوع دستکش در بسته بندی های 10 عددی، 50 عددی و 100 عددی در چهار سایز در بازار موجود هستند. این نوع دستکش برای استفاده در آزمایشگاه، آرایشگاه، آَشپزخانه و مانند اینها کاربرد دارد. البته از این نوع دستکش برای معاینه پزشکی نیز استفاده می شود، اما نوع معاینه پزشکی آن متفاوت با این نوع است که در ادامه به این نوع دستکش نیتکس نیز پرداخته می شود.

2. دستکش نیتریل اوپی نیتکس (دستکش نیتریل آبی نیتکس)

این دستکش یک بار مصرف نیز مانند نوع قبلی در برابر ساییدگی، مواد شیمیایی و ضربه مقاوم بوده و در عین حال راحت و انعطاف پذیر است. این نوع دستکش نیتریل نیتکس به «دستکش نیتریل آبی بدون پودر معاینه نیتکس» معروف است. این دستکش همان طور که می دانید یک بار مصرف بوده و در آزمایشگاه ها، مراکز بهداشتی، پزشکی و دندانپزشکی برای مصارف عمومی مانند معاینه کاربرد دارد. این نوع دستکش نیتکس در بسته بندی های 100 و 150 عددی در سه سایز در بازار موجود است.

3. دستکش نیتریل مشکی نیتکس

یکی دیگر از انواع دستکش های پزشکی ، دستکش نیتریل مشکی نیتکس می باشد که دارای همان ویژگی های دستکش نیتریل اوپی نیتکس است و فقط رنگ آن متفاوت است. در بازار ایران، محصول خارجی و ایرانی این نوع دستکش وجود دارد؛ اما اولین دستکش نیتریل نیتکس مخصوص معاینه پزشکی که توسط کارخانه دستکش حریر وارد بازار شد این نوع دستکش با نام «دستکش نیتریل حریر مشکی نیتکس» بوده است که دارای لبه بید دار بود.

کاربرد دستکش نیتکس در صنعت پزشکی

کاربرد دستکش نیتکس در صنعت پزشکی

کاربرد دستکش نیتکس در صنعت پزشکی

همان طور که در قسمت قبل گفته شد دستکش نیتکس برای مصارف عمومی در آزمایشگاه ها، مراکز بهداشتی، پزشکی و دندانپزشکی کاربرد دارد. این نوع دستکش برای معاینه بیمار توسط دندانپزشک و پزشک بسیار کاربرد دارد. همین طور این نوع دستکش در انواع مراکز بهداشتی در قسمت های مختلف مانند سونوگرافی و آزمایشگاه نیز کاربرد دارد.

دستکش نیتکس چه ویژگی هایی دارند؟

دستکش نیتکس چه ویژگی هایی دارند؟

دستکش نیتکس چه ویژگی هایی دارند؟

دستکش نیتکس یا همان دستکش نیتریل نیتکس دارای ویژگی های زیر است:

  1. در برابر مواد نفتی، شیمیایی، مواد روغنی و حلال های چربی مقاومت بالایی دارد.
  2. از عوامل آلرژی زا جلوگیری می کند و فاقد این عوامل نیز هست.
  3. استفاده راحت به هنگام کار با چسب های ضدحساسیت و لوکوپلاست به دلیل عدم چسبندگی.
  4. یکبارمصرف.
  5. غیر استریل.

دستکش نیتریل بهتر است یا لاتکس؟

دستکش نیتریل بهتر است یا لاتکس؟

دستکش نیتریل بهتر است یا لاتکس؟

شاید در ابتدا به نظر بیاید که هر کدام از این دستکش ها مصارف خاص خود را دارند. در حال حاضر دستکش های جراحی از جنس لاتکس هستند. دستکش های نیتریل برای معاینه و استفاده های دیگری مانند استفاده های آزمایشگاهی، آرایشگاهی و آشپزی کاربرد دارند. این در حالی است که ادعا شده است دستکش های نیتریل سه برابر دستکش لاتکس در برابر پارگی مقاوم هستند. از طرف دیگر افراد زیادی در استفاده از نوع لاتکس دچار حساسیت و آلرژی پوستی می شوند. در حالیکه انواع دستکش نیتکس از مواد غیر حساسیت زا ساخته شده است و افرادی که به مواد لاتکس حساسیت دارند از دستکش نیتریل به راحتی استفاده می کنند.

در حال حاضر دستکش های نیتریل نیتکس جایگزین مناسبی برای دستکش های لاتکس با مصارف عمومی پزشکی هستند. تنها نقطه ضعف دستکش نیتریلی نسبت به دستکش لاتکسی، قیمت بالای آن است. به هر حال شما می توانید دستکش نیتکس مورد استفاده مجموعه خود را از بیوتی سنتر با قیمت مناسب تهیه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *