مقالات پزشکی

فشار سنج مچی بهتره یا بازویی؟ راهنمای انتخاب و خرید بهترین مدل

فشار سنج مچی بهتره یا بازویی؟ راهنمایی انتخاب و خرید بهترین مدل

بیمارانی که فشار خون بالایی دارند باید فشار خون خود را هر بار در ساعت مشخصی از روز اندازه‌گیری کنند. آن‌ها همچنین باید برای بدست آوردن میانگین به نتایج فشار خون خود نگاه کنند. اگر فشار خون آن‌ها در طی یک بار خواندن ناگهان بالا رفت، باید پنج دقیقه صبر کنند و دوباره امتحان کنند. دستگاه‌های فشار خون خانگی به اندازه دستگاه‌هایی که پزشکان و پرستاران استفاده می‌کنند دقیق نیستند، بنابراین یک عدد بالا لزوماً نشانه‌ای از یک وضعیت اضطراری نیست. بیماران برای خرید فشارسنج نیازی به نسخه ندارند، بنابراین می‌توانند به راحتی به یک داروخانه مراجعه کنند و دستگاه فشار خون را خریداری کنند. در ادامه می‌خواهیم درباره اینکه فشار سنج مچی بهتره یا بازویی صحبت کنیم.

چگونه باید از دستگاه فشار سنج استفاده کنید؟

چگونه باید از دستگاه فشار سنج استفاده کنید؟

بیماران باید حداقل ۳۰ دقیقه قبل از اندازه گیری فشار خون از استعمال دخانیات، ورزش، نوشیدن کافئین و… خودداری کنند، زیرا این فعالیت‌ها همگی می‌توانند ضربان قلب شما را افزایش دهند و در نتیجه بر فشار خون نیز تأثیر بگذارند. قبل از استفاده از فشارسنج باید حداقل پنج دقیقه آرام بنشینند. بیماران باید مستقیماً روی یک صندلی با تکیه گاه خوب بنشینند، در حالی که بازوی آن‌ها در سطح قلب باشد و دست‌هایشان حایل شود (نه در هوا بلند شوند). فرد باید در حالی بنشیند که پاهای خود را صاف روی زمین قرار دهند و آن‌ها را در حالت ضربدری یا حالت دیگری قرار ندهد.

فشار سنج مچی بهتره یا بازویی؟

فشار سنج مچی بهتره یا بازویی؟

دستگاه‌های فشار سنج به بیماران این امکان را می دهند که به جای تکیه بر ویزیت پزشک، فشار خون خود را به راحتی در خانه پیگیری کنند، اما همه دستگاه‌های فشار خون یکسان ساخته نمی‌شوند. برای اطلاع از نحوه عملکرد آن‌ها و اینکه آیا بیماران باید از فشارسنج بازو یا مچ دست استفاده کنند، بهتر است چند نکته مهم را بدانید. همه ما با اندازه‌گیری فشار خون خود در طول ویزیت سالانه فیزیکی یا پزشک آشنا هستیم، اما بیماران مبتلا به مشکلات مزمن فشار خون باید بیش از یک یا دو بار در سال آن را اندازه‌گیری کنند، و اینجاست که دستگاه‌های فشار خون وارد می‌شوند. دستگاه‌های فشار خون به بیماران این امکان را می‌دهند که فشار خون خود را در خانه، بدون کمک پرستار یا دیگران اندازه‌گیری کنند. دستگاه‌های فشار سنج دیجیتالی که امروزه در دو نوع مچی و بازویی هستند، دارای یک صفحه دیجیتال هستند که فشار خون سیستولیک و دیاستولیک و همچنین نبض شما را در دقیقه بازخوانی می‌کنند. صفحه نمایش ابن دستگاه‌ها یا از طریق یک لوله به بازوبند متصل می‌شود یا می‌توان آن را مستقیماً به مچ دست متصل کرد.

بیماران ممکن است در مورد اینکه کدام مدل فشار خون را باید بخرند سوالاتی در ذهن داشته باشند یا دچار تردید شوند که کدام مدل بهتر است؟ بسیاری از بیماران به دلیل اندازه مناسب و قابل حمل بودن، به سمت دستگاه‌های فشار خون مچی کشیده می‌شوند. با این حال، دستگاه فشار سنج مچی دقت کمتری در اندازه گیری فشار خون دارد؛ بنابراین می‌توان گفت فشار سنج‌های بازویی قابل اعتمادتر از فشار سنج‌های مچی هستند؛ بنابراین ممکن است بیشتر پزشکان دستگاه‌های فشار سنج بازویی را به بیماران پیشنهاد دهند. دلیل اینکه مانیتورهای فشار سنج‌های مچ دستی نسبت به مانیتورهای بازو دقت کمتری دارند این است که شریان‌های مچ دست شما در مقایسه با بازو باریک‌تر و نزدیک‌تر به پوست شما هستند، که منجر به خوانش فشار خون بالاتر و فرار می‌شود. مانیتورهای مچ دست نیز به موقعیت‌های بدن بسیار واکنش نشان می‌دهند و دست‌های شما بیشتر از بازوهای شما حرکت می‌کنند. به‌علاوه، بالا بردن و نگه‌داشتن دست‌ها در سطح قلب در مقابل بازو دشوارتر است.

همانطور که گفته شد، برخی از افراد اندازه گیری فشار خون خود را در ناحیه عضله بازوی خود ناراحت کننده و حتی دردناک می‌دانند، به خصوص اگر بازوهای بزرگی داشته باشند. در این موارد، دستگاه فشار سنج مچی ممکن است انتخاب بهتری برای بیمار باشد. مهم نیست که بیمار چه سبک دستگاه فشار سنج را انتخاب می‌کند، بلکه توصیه می‌شود که این دستگاه را نزد پزشکان ببرند تا از درستی اندازه‌گیری آن اطمینان پیدا کنند. همچنین هنگامی که دستگاه خود را نزد پزشکان ببرید می‌توانید هر سوالی را که دارید بپرسید و از روش درست اندازه‌گیری فشار خون اطمینان پیدا کنید‌؛ بنابراین اگر بیمار سالخورده، کودک یا باردار است، می‌تواند مطمئن شود که مدلی دستگاهی که انتخاب می‌کند از نظر پزشکان تایید شده است.

از آنجایی که انتخاب دستگاه فشار سنج برای بیماران اهمیت زیادی دارد، بهتر است تا بیماران هنگام خرید دستگاه فشار سنج نهایت دفقت را داشته باشند و با توجه به نیازهای خود دستگاه فشار سنج مورد نظر را تهیه کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *