مقالات پزشکی

لباس تترون

لباس تترون

صنعت مد همواره در حال دگرگونی است.  به طوریکه انواع پارچه ها با سبک و جنس های مختلف به بازار تولید و عرضه می شوند.  پارچه و لباس های تترون نیز یکی از این موارد هستند،  که به دلیل تنوع و کیفیت های متفاوتی که دارند،  برای انواع مصارف بیمارستانی و البسه پزشکی، خدماتی و غیره مورد استفاده قرار می گیرند.

در این مقاله ما نیز به انواع لباس که با پارچه های تترون تهیه و عرضه می شود،  اشاره می کنیم و ویژگی ها و کاربردهای آنها را مورد بررسی قرار می دهیم.

شناخت پارچه تترون و ساختار آن

تترون یکی از پرطرفدارترین پارچه های نساجی یا  تار و پودی که الیاف آن از فلامنت و پلی استر ویسکوز تشکیل شده است. این پارچه در عرض های 90، 110، 150، 180، 200 و 300 تولید و بافته می شود.

در اغلب موارد پارچه تترون به دلیل پرطرفدار بودن در انواع طرح های مختلف تولید می شود،  و دارای بیش از 150 نوع رنگ است.  گرماژی که از تولید پارچه های تترون به دست می آید میانگینی بین 150 تا 190 وزن دارد،  که با توجه به کیفیت و نوع کاربرد آن متفاوت است.

برای مثال تترون هایی که برای پیراهن مردانه استفاده می شود،  از گرماژ بالاتری برخوردار است.  دلیل مصرف زیاد از پارچه های تترون نیز،  ظرافت،  لطافت و سادگی آن می باشد،  که باعث تولید بیشتر آن شده است.

دیگر اینکه پارچه های تترون به دلیل طرح های ساده ای که دارند،  دموده نمی شوند.  برای همین همیشه پرطرفدار هستند. همچنین قیمت مناسب،  زیر ساخت لطیف،  و تنوع رنگشان باعث شده که خواهان زیادی داشته باشند.

خصوصیات پارچه های تترون را در موارد زیر خلاصه کرد:

  • سادگی و طرح های ساده آن
  • مناسب بودن قیمت
  • عرض مناسب پارچه
  • ثابت بودن رنگ پارچه
  • مقاومت در برابر چروک شدن و سایش
  • عمر بالا
  • بدن نما نبودن پارچه
  • تراکم بافت استاندارد پارچه
  • لطافت و سادگی آن
خصوصیات پارچه های تترون

خصوصیات پارچه های تترون

انواع محصولات و کاربردهای پارچه تترون

کاربردهای پارچه تترون به دلیل ویژگی های آن بسیار متنوع است،  و انواع محصولات از پارچه های تترون تولید و عرضه می شود.

تراکم بافت تترون و نیز تفاوت کیفیت در نخ،  نوع رنگرزی و همچنین ضخامت پارچه تاثیر بسیار زیادی برای تعیین نوع مصرف و کاربرد تترون دارد.

یکی از پرکاربرد ترین مصارف تترون در تهیه انواع لباس می باشد.  توجه به کیفیت پارچه برای دوخت انواع لباس تفاوت کاربردهای تترون را در صنایع و زمینه های مختلف مشخص می کند.

انواع لباس تترون

انواع لباس تترون

انواع لباس تترون

پارچه های تترون برای تهیه انواع لباس یکی از پر طرفدارترین محصولات در طیف طرح ها و اجناس این پارچه می باشد.

اصلی ترین لباس هایی که با پارچه تترون دوخته می شود،  شامل لباس های بیمارستانی،  یونیفرم مدرسه،  انواع پیراهن،  مقنعه،  پیژامه،  چادر جشن تکلیف،  لباس کودک و ملحفه ( در اینجا مورد بحث ما نیست،  ولی توضیح کوتاهی در مورد آن خواهیم داد) می باشد.

این لباس ها با توجه به کیفیت تترون ها و بافت متراکم آنها برای انواع مدل ها دوخته می شوند.  لباس های تترون از متنوع ترین محصولات پارچه های تترون هستند.

تترون پیراهنی

تترون پیراهنی

تترون پیراهنی

سالانه حجم انبوهی از پارچه های تترون برای دوخت انواع پیراهن های مردانه و اسپرت خریداری می شوند.  لباس تترون مشکی در زمره پرطرفدارترین محصولات تترون در طیف های رنگی از تولید این پارچه است،  که فروش زیادی را در لباس های مردانه دارد.

اغلب برای دوخت پیراهن های مردانه و اسپرت از پارچه های تترون با عرض 150 استفاده می شود.

برای دوخت بیشتر انواع پیراهن تترون نیز  کیفیت بالا و زیر ساخت لطیف این پارچه ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. زیرا به دلیل حساسیت دوخت انواع پیراهن،  کیفیت پارچه مصرفی باید لحاظ شود.

لباس تترون بیمارستانی

اغلب پارچه های تترونی که برای دوخت لباس های بیمارستانی تهیه می شود،  در عرض های 150 و 300 است.  طیف رنگی لباس های تترون بیمارستانی نیز،  آبی،  سفید،  یاسی،  مغز پسته ای و صورتی می باشد.

کیفیت این تترون از نوع پارچه های پیراهنی تترون به مراتب کمتر است،  و به همان نسبت قیمت آن هم کمتر می باشد. برای خرید لباس های تترون بیمارستانی بهترین گزینه انتخاب پارچه هایی است،  که بدن نما نباشد.

تترون مقنعه ای و چادر

یکی دیگر از دلایل استفاده زیاد و پرکاربرد از پارچه های تترون بعد از دوخت انواع پیراهن،  مقنعه و چادر جشن تکلیف مدارس دخترانه است.

معمولا از پارچه هایی با عرض 90، 110، 150 و 180 و 200 برای دوخت انواع مدل های مقنعه و چادر جشن استفاده می شود.  همچنین به دلیل اینکه طرح ها و  رنگ های مقنعه و چادرهای جشن تکلیف همه ساله با توجه به فرم مدارس و طرح های متنوع بیشتر مد نظر گرفته شده است. بنابراین این تنوع باعث شده تا پارچه های تترون با زیر دست لطیف و با کیفیت خوب از این پارچه نیز برای  دوخت انواع مقنعه و چادر بیشتر به کار برده شود.

لباس تترون یونیفرم مدارس و اداره ها

این یونیفرم ها نیز از همان پارچه های تترون با زیر دست لطیف و کیفیت بالا به دست می آید،  که برای دوخت انواع پیراهن و مقنعه استفاده می گردد.

پارچه های تترون به کار برده شده برای دوخت انواع یونیفرم،  با عرض های بین یک متر تا دو متر هستند.  به دلیل تنوع یونیفرم ها در مدارس و اداره ها،  کاربردهای این پارچه نیز در دوخت انواع یونیفرم بسیار زیاد است.

در دوخت یونیفرم انتخاب پارچه تترون که از بافت متراکم استاندارد برخوردار بوده، و نیز در برابر شستشوی مکرر مقاومت داشته و راحت باشد،  اهمیت زیادی دارد.

لباس تترون مناسب کودک

کودکان به لحاظ پوست لطیف و حساسی که دارند، بنابراین باید در تهیه لباس های آنها از پارچه هایی با جنس و کیفیت خوب استفاده کرد.

پارچه های تترون مرغوب با بافت متراکم مناسب و نیز لطافتی که دارد،  گزینه مناسبی برای این کار است.  همچنین به دلیل شستشوی مکرر لباس های کودک، باید بافت و جنس پارچه آنها نیز مقاوم باشد،  که برای این کار مناسب ترین گزینه همین پارچه های تترون با کیفیت بالا است.

تترونی پیژامه ای

کاربرد پارچه های تترون آنقدر گسترده است،  که شرکت های تولید و خیاطی ها از آن برای انواع پیژامه نیز استفاده می کنند.

انواع پیژامه رنگی با طرح های ساده و چهارخانه دوخت و تولیدی از پارچه های تترون با کیفیت مرغوب هستند. همینطور در شهرهای جنوبی نیز از پارچه تترون برای دوخت انواع شلوار بندری استفاده می کنند.

تترون ملحفه ای

برخی کارخانجات تولیدی تترون این پارچه را با طرح های فانتزی و طرح دار برای کالاهای خواب تولید و عرضه می کنند. تولید ملحفه و رو بالشی،  رو تختی و سایر کالاهای خواب برای هتل ها و سایر اماکن دولتی یکی دیگر از کاربردهای پارچه های تترون است،  که از نوع مرغوب و لطیف این پارچه که دارای بافت و زیر دست نرم و راحت است،  مورد استفاده قرار می گیرد.

سایر لباس های تولید شده از تترون

سایر محصولات تولید شده از پارچه تترون روپوش های پرستاری،  روپوش های قنادی و نانوایی و غیره هستند،  که با توجه به حساسیت و نوع مصرف این پارچه کیفیت آنها نیز متفاوت می باشد.

به طور کلی طیف گسترده ای از محصولات و لباس های تولید شده از تترون در بازار موجود هستند،  که می تواند استفاده و کاربرد این پارچه را در آینده نیز هر چه بیشتر نماید.

نکات مهم در خرید و نگهداری تترون

برای خرید تترون باید به این موضوع توجه داشت که آبرفت آن چقدر است؟  زیرا همانطور که گفته شد،  انواع تترون با توجه به نوع  بافت و تراکم آن متفاوت می باشد. به خصوص که تترون های مورد نیاز برای دوخت لباس آبرفت های بیشتری هم دارند.

برای خرید تترون باید به درجه کیفیت آن نیز  توجه کرد،  و حتما قبل از دوخت یکبار آن را آبکشی کنید. دیگر قیمت تترون است که با توجه به جنس و درجه کیفیت هر نوع تترون با هم فرق می کند.

به عنوان مثال اگر شما تترون را برای دوخت انواع پیراهن و  لباس می خرید،  با توجه به کیفیت بالا،  قیمت آن هم بیشتر می باشد.

دیگر آنکه تترون در عرض ها و گرماژهای متنوعی تولید می شود. بنابراین به هنگام خرید باید به اندازه نیاز خود خرید کنید.

کلام آخر

اغلب پارچه تترونی که در کارخانه تولید می شود،  رنگ آن یکدست و یکنواخت است.  اما گاهی پیش می آید که رنگ یک توپ پارچه تترون با دیگری فرق دارد.  برای همین بهتر است به هنگام خرید از یک مرکز و به صورت یکجا پارچه تترون مورد نیاز خود را خریداری کنید. امیدواریم از مطالعه مقاله لباس تترون در سایت بیوتی سنتر استفاده لازم را بده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *