مقالات پزشکی

معرفی پالس اکسیمتر ساخت ایران + مزایا و معایب

معرفی پالس اکسیمتر ساخت ایران + مزایا و معایب

میزان اکسیژن موجود در خون به عوامل مختلفی بستگی دارد. در برخی افراد به علت وجود برخی بیماری‌ها میزان اکسیژن خون کاهش می‌یابد و لازم است که میزان اکسیژن در بدن این افراد دائما اندازه گیری شود و در صورت کاهش بیش از حد اکسیژن خون اقدامات لازم انجام شود. دستگاه پالس اکسیمتر، دستگاهی است که برای اندازه گیری میزان اکسیژن خون افراد استفاده می‌شود و امروزه کاربرد زیادی دارد. در این مقاله از سایت بیوتی سنتر سعی داریم به بررسی و معرفی دستگاه پالس اکسیمتر ساخت ایران بپردازیم تا اگر قصد خرید آن را دارید با ویژگی‌های آن بهتر آشنا شوید.

دستگاه پالس اکسیمتر چیست؟‌

همانطور که گفته شد دستگاه پالس اکسیمتر ساخت ایران یک وسیله برای اندازه‌گیری میزان اکسیژن خون است که در حال حاضر دو نوع دارد. نوع بیمارستانی و نوع انگشتی آن که متداول‌ تر است و می‌تواند در خانه نیز مورد استفاده قرار گیرد. استفاده از این دستگاه به افرادی توصیه می‌شود که یک بیماری قلبی و یا ریوی داشته باشند که در اثر این بیماری سطح اکسیژن خونشان پایین است و باید مرتب چک شود که به حد خطرناک نرسد.

همچنین افرادی که قصد سفر به ارتفاعات و صعود به قله کوه را دارند نیز بهتر است چنین دستگاهی همراه خود داشته باشند تا میزان اکسیژن خون خود را اندازه بگیرند و اجازه ندهند میزان آن از حد مشخصی کمتر شود.

در اغلب دستگاهای اکسیمتر از جمله دستگاه پالس اکسیمتر ساخت ایران عدد ضربان قلب نیز در کنار عدد اکسیژن اشباع موجود در خون نشان داده می‌شود و خواندن از روی دستگاه بسیار ساده است.

هم اکنون این دستگاه توسط کشور‌های بسیاری از جمله ایران تولید می‌شود و نمونه‌های دیگری از جمله آمریکایی، چینی و آلمانی این دستگاه نیز در بازار ایران یافت می‌شوند.

مزایا و معایب دستگاه پالس اکسیمتر ساخت ایران

انتخاب بهترین دستگاه اکسیمتر چندان هم دشوار نیست زیرا دستگاه‌های موجود در بازار تفاوت چندان زیادی از نظر دقت اندازه‌گیری با یکدیگر ندارند و تنها ممکن است قیمت آن‌ها به علت وارداتی بودن و یا ساخت ایران بودن متفاوت باشد. دستگاه پالس اکسیمتر ساخت ایران نیز مانند سایر دستگاه‌های خارجی از کیفیت لازم برخوردار است.

حتما مطالعه کنید : بهترین مارک پالس اکسیمتر انگشتی کدام برند می باشد؟

از جمله مزایای این دستگاه می‌توان به قابلیت شارژ دستگاه به وسیله کابل یو اس بی و شارژر اندروید، قیمت بسیار پایین‌تر نسبت به نمونه‌های خارجی دستگاه، دقت بالای اندازه گیری، و دارا بودن خدمات پس از فروش در اغلب فروشگاه‌ها اشاره کرد. همچنین برخی افراد تصور می‌کنند که نمونه ایرانی دستگاه دارای معایبی از قبیل دقیق نشان ندادن عدد اکسیژن خون است. در حالی که این تصور اشتباه است و دستگاه‌های ایرانی نیز می‌توانند مانند انواع خارجی عدد اکسیژن اشباع خون را به درستی نشان دهند.

به طور کلی خرید دستگاه ایرانی می‌تواند برای شما بسیار به صرفه‌تر باشد و دستگاه را با همان دقت و کیفیت اما قیمت پایین‌تر در خانه داشته باشید. نمونه‌های ایرانی دستگاه به آسانی با کابل اندروید شارژ می‌شوند و می‌توانند پس از شارژ کامل تا دو ساعت کار کنند. همچنین بهتر است برای نشان دادن عدد دقیق روی دستگاه کمی صبر کنید تا دستگاه پس از گرفتن میانگین از اطلاعات دریافتی بهترین عدد را نمایش دهد.

میزان اکسیژن خون به صورت طبیعی باید چقدر باشد؟‌

شاید برای شما سوال باشد که پس از گرفتن عدد اکسیژن خون از دستگاه پالس اکسیمتر ساخت ایران این عدد در چه بازه‌ای نشان دهنده سلامت فرد و میزان طبیعی اکسیژن است و در چه بازه‌ای خطرناک تلقی می‌شود. همچنین ضربان قلب نشان داده شده روی دستگاه نیز می‌تواند یکی از علائم هشدار دهنده در هنگام چکاپ بیماران باشد.

میزان اکسیژن خون به صورت یک درصد بر روی این دستگاه نشان داده می‌شود. به طور معمول میزان این درصد نباید کمتر از ۹۴ درصد نشان داده شود. اعداد کمتر از ۹۴ درصد میتوانند نشانی از کمبود اکسیژن در خون باشند و در صورت رسیدن این عدد به زیر ۹۰ درصد علامت خطر بسیار جدی در جهت نشان دادن پایین رفتن اکسیژن خون است. البته در برخی دستگاه‌ها ممکن است این عدد قدری تفاوت داشته باشد و در یک فرد سالم نیز عدد ۹۴ درصد نشان را دهد و به طور کلی ۱۰۰ درصد روی دستگاه نشان داده نشود. برای اطمینان از این موضوع ابتدا اطلاعات کافی در مورد دستگاهی که در اختیار دارید به دست آورید. عدد ضربان قلب نیز بر اساس سن و شرایط هر فرد متفاوت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *