مقالات پزشکی

نحوه طرز کار دستگاه اکسیژن ساز خانگی و بیمارستانی؛ آموزش قدم به قدم

نحوه کار و طرز کار دستگاه اکسیژن ساز خانگی و بیمارستانی؛ آموزش قدم به قدم

یکی از سوالاتی که در هنگام خرید دستگاه اکسیژن ساز برای افراد وجود دارد، نحوه و طرز کار دستگاه اکسیژن ساز است. دستگاه اکسیژن ساز در دو نوع خانگی و بیمارستانی مورد استفاده بیماران قرار می گیرد و خود بیمار یا خانواده وی برای استفاده از این دستگاه باید با طرز کار دستگاه اکسیژن ساز آشنا شوند تا بدون هزینه و آموزش توسط اشخاص متخصص به راحتی از آن استفاده کنند.

دستگاه اکسیژن ساز چیست؟

دستگاه اکسیژن ساز، دستگاهی برای تولید اکسیژن خالص برای استفاده بیماران در مراکز درمانی، بیمارستان ها و منازل است. این دستگاه در مدل های مختلفی در بازار وجود دارد که طرز کار هریک از آنها باتوجه به نوع دستگاه متفاوت است.

نحوه کار دستگاه اکسیژن ساز خانگی

نحوه کار دستگاه اکسیژن ساز خانگی

نحوه کار دستگاه اکسیژن ساز خانگی

دستگاه اکسیژن ساز خانگی با غلیظ کردن اکسیژن موجود در هوا، اکسیژن مورد نیاز بیمار را فراهم می کند. این دستگاه با انرژی برق و باطری کار می کند و با عمل کمپرس نیتروژن موجود در هوای اتاق را از بین می برد و اکسیژن با خلوص بیشتر از 95 درصد را برای بیمار فراهم می کند. این دستگاه به دلیل جذب سطحی نوسانی در فشار مشخص برای اکسیژن درمانی کاربرد دارد. بیماران از دستگاه اکسیژن ساز به جای کپسول اکسیژن می توانند استفاده کنند و در جاهایی که به صورت مداوم نیاز به اکسیژن دارند با مشکلی روبرو نمی شوند. دستگاه اکسیژن ساز با برق کار می کند، اما برای استفاده بیماران در مکان هایی که دسترسی به برق شهری وجود ندارد، مدل هایی که با باطری کار می کنند نیز وارد بازار شده است. این دستگاه دارای حجم های مختلف 3، 5، 8 و 10 لیتری است. فلوی اکسیژن خارجی در دستگاه اکسیژن ساز به وسیله فلومتر و کلید روی دستگاه تنظیم می شود. برای تنظیم اکسیژن دستگاه با پزشک مشورت کنید. اما برای بیمارانی که به پزشک دسترسی ندارند، دستگاه اکسیژن ساز 5 لیتری انتخاب مناسبی است. میزان اکسیژن خارجی در مدل خانگی این دستگاه با توجه به نوع بیماری سرطان، ریوی و حاد بودن بیماری باید تا 10 لیتر استفاده شود.

طرز کار با دستگاه اکسیژن ساز

طرز کار با دستگاه اکسیژن ساز

طرز کار با دستگاه اکسیژن ساز

طرز کار دستگاه اکسیژن ساز خانگی و بیمارستانی تفاوت زیادی ندارند. هر دو نوع این دستگاه به وسیله پمپ های مخصوص هوای فضای اتاق را مکیده و با عبور از محفظه هایی که در آن پور زئولیت است، اکسیژن خالص را برای تنفس بیمار فراهم می کنند. طرز کار کلی دستگاه اکسیژن ساز خانگی و بیمارستانی به شرح ذیل است:

 1. اولین مرحله برای شروع به کار با دستگاه اکسیژن ساز اتصال کابل برق دستگاه است.
 2. دستگاه را در فاصله یک متری دیوار برای جلوگیری از فشار به کمپرسور قرار دهید.
 3. لیوان مرطوب کننده و فیلتر خارجی وصل شود. در این مرحله باید مطمئن شوید که فیلتر خارجی وصل است.
 4. ماسک صورت به قسمت خارجی دستگاه که اکسیژن خالص خارح می شود، وصل شود.
 5. میزان جریان اکسیژن خروجی دستگاه طبق توصیه پزشک تنظیم شود. در صورتیکه در داخل لیوان دستگاه حباب وجود داشته باشد، نشان از انجام درست این مراحل است.
 6. کانولا به دور گردن بیمار انداخته و ماسک روی صورت باشد.
 7. در قسمت تایمر دستگاه دو دکمه با تنظیم فعالیت دستگاه در بازه زمانی 10 دقیقه وجود دارد. اما بیشترین زمان فعالیت دستگاه اکسیژن ساز 40 ساعت است. اگر تایمر روی صفر قرار گیرد، دستگاه به صورت خودکار روشن و خاموش و اگر به صورت کلی تنظیم شود، فعالیت دستگاه به صورت مداوم و بدون قطعی است.
 8. به وسیله دو دکمه مثبت و منفی روی دستگاه زمان فعالیت دستگاه را می توان کاهش یا افزایش داد.
 9. موارد مهم در نگهداری دستگاه اکسیژن ساز
 10. برای نگهداری و افزایش دوام و کارایی دستگاه اکسیژن ساز هفته ای یکبار با آب مقطر فیلترها شسته و بعد از خشک شدن به دستگاه وصل شود.
 11. لیوان مرطوب دستگاه هفته ای 2 یا 3 بار به وسیله آب مقطر یا آب جوشانده تمیز شود.
 12. برای شروع به کار دستگاه از محافظ برق استفاده شود.

نحوه کار با دستگاه اکسیژن ساز بیمارستانی

نحوه کار با دستگاه اکسیژن ساز بیمارستانی

نحوه کار با دستگاه اکسیژن ساز بیمارستانی

طرز کار دستگاه اکسیژن ساز بیمارستانی به شرح ذیل است:

 1. بازکردن دستگاه: اولین مرحله برای شروع به کار با دستگاه اکسیژن ساز بیمارستانی بازکردن آن است. در زمان حمل، این دستگاه در حالت عمودی جابجا شود. بر روی دستگاه دکمه هایی با کاربرد جداگانه وجود دارد.
 2. راه اندازی دستگاه: دستگاه را روشن کنید. دکمه های up , down را همزمان فشار دهید. با فشار دادن این دکمه ها خطوطی که نشان دهنده میزان خالصی اکسیژن تولیدی است، بر روی صفحه نمایش دستگاه نشان داده می شود. همچنین بر روی دستگاه دکمه فیوز قرار دارد که از دستگاه در برابر نوسانات برق محافظت می کند. در صورتیکه نوسانات برق به وجود آید، دستگاه به صورت خودکار برق را قطع می کند.
 3. دکمه های ok-up-down: این دکمه ها بر روی دستگاه برای تنظیمات کاربرد دارند. دکمه up برای افزایش، دکمه down برای کاهش و دکمه ok برای تایید تنظیمات دستگاه استفاده می شود.
 4. لیوان اکسیژن ساز: داخل لیوان اکسیژن ساز آب مقطر ریخته و در جای مشخص لیوان در دستگاه قرار دهید. در این مرحله ماسک و لیوان را به یکدیگر وصل و روی بینی بیمار قرار دهید. سپس با تنظیم فلومتر دستگاه شروع به تولید اکسیژن خالص می کند. در صورت نیاز به نبولایزر برای بیمار به توصیه پزشک، محفظه نبولایزر را به ماسک بیمار به وسیله شیلنگ وصل کنید.

نکات مهم در طرز کار با دستگاه اکسیژن ساز

نکات مهم در طرز کار با دستگاه اکسیژن ساز

نکات مهم در طرز کار با دستگاه اکسیژن ساز

 • دستگاه اکسیژن ساز با انرژی برق کار می کند و با قطع برق طرز کار دستگاه نیز قطع و خاموش می شود. در نتیجه بهتر است مدل هایی از دستگاه اکسیژن ساز خریداری شود که علاوه بر انرژی برق از باطری برای روشن شدن استفاده کند.
 • این دستگاه محفظه ای برای ذخیره اکسیژن ندارد و برای بیمارانی که نیاز به اکسیژن خالص به صورت مداوم و 24 ساعته دارند، مشکل ایجاد می کند. پس دستگاه اکسیژن سازی انتخاب شود که دارای قابلیت کار به صورت مداوم و 24 ساعته است.
 • اکسیژن خروجی دستگاه اکسیژن ساز هوای فضای اتاق است و باید رعایت اصول بهداشتی دستگاه مورد توجه قرار گیرد. برای رعایت اصول بهداشتی باید فیلتر اول، دستگاه هفته ای یکبار شسته و فیلتر دوم نیز 2 بار در سال تعویض شود.
 • در صورتیکه در دفترچه راهنمای دستگاه اکسیژن ساز قابل حمل بودن دستگاه نوشته نشده است، دستگاه جابجا نشود. زیرا باعث خرابی دستگاه و کاهش بازدهی در تولید اکسیژن خروجی می شود.
 • اکسیژن خشک تولیدی دستگاه اکسیژن ساز باعث آسیب بیمار در سیستم تنفسی، گلو و بینی می شود. در نتیجه باید اکسیژن تولیدی مرطوب شود. به همین دلیل اکسیژنی که بیمار مصرف می کند با عبور از لیوان مانومتر مرطوب و بعدا وارد سیستم تنفسی بیمار می شود.
 • لیوان مانومتر نباید خالی باشد و لوله های ارتباطی دستگاه اکسیژن ساز نیز باید به صورت مداوم جرم زدایی از رسوبات شوند.
سخن پایانی

با توجه به مطالبی که در مورد نحوه کار و طرز کار دستگاه اکسیژن ساز بیان شد، به طور کلی نحوه کار هر دو نوع خانگی و بیمارستانی این دستگاه مشابه است. هر دو نوع دستگاه اکسیژن ساز خانگی و بیمارستانی به وسیله پمپ مخصوص هوای محیط اتاق را مکیده و با عبور از محفظه پور زئولیت، اکسیژن خالص را برای استفاده بیماران تولید می کنند. برای آشنایی با نحوه کار دستگاه اکسیژن ساز خانگی و بیمارستانی با کارشناسان متخصص شرکت تجهیزات پزشکی بیوتی سنتر تماس بگیرید تا در کوتاهترین زمان ممکن پاسخگوی شما باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *