مقالات پزشکی

چرا جراحان لباس سبز یا آبی در اتاق عمل می پوشند ؟

چرا جراحان لباس سبز یا آبی در اتاق عمل می پوشند ؟

لباس سبز جراحان به عنوان مناسب ترین رنگ برای اتاق عمل شناخته شده است و دلایل مختلفی برای انتخاب رنگ سبز وجود دارد. لباس های فرم و روپوش های بیمارستانی که پزشکان و پرستاران و بیماران می پوشند طیف رنگ وسیعی دارند که  می توان به رنگ های آبی ،سبز ،سرمه ای و سفید اشاره کرد. برای مثال رنگ آبی می تواند رنگ آبی آسمانی ، آّبی شالی ، آبی کله غازی و آبی فیروزه ای را در بر گیرد. در این مقاله می خواهیم در مورد لباس سبز جراحان مطالب مهمی را بیان کنیم.

علت سبز بودن لباس جراحان چیست؟

علت سبز بودن لباس جراحان چیست؟

علت سبز بودن لباس جراحان چیست؟

معمولا همه ما پزشکان را با لباس سفید می شناسیم؛ اما پزشکان جراح و پرستاران در بخش جراحی ملزم به پوشیدن لباس هایی با رنگ خاصی مانند سبز یا آبی هستند. یکی از دلایل لباس سبز جراحان تقویت دید آن ها در زمان جراحی است؛ زیرا رنگ سبز مکمل و یا متضاد رنگ قرمز بوده و مناسب ترین رنگ لباس اتاق عمل می باشد.

دلیل دیگری که می توان برای استفاده از این رنگ در محیط بیمارستان و به خصوص در اتاق عمل بیان کرد، حس آرامشی است که با دیدن رنگ سبز و آبی به افراد منتقل می شود. در ادامه به بررسی دو دلیل مهم که چرا لباس سبز جراحی باعث دید بهتر جراح می شود، می پردازیم.

دید بهتر پزشکان با پوشیدن لباس سبز پزشکی

دید بهتر پزشکان با پوشیدن لباس سبز پزشکی

دید بهتر پزشکان با پوشیدن لباس سبز پزشکی

لباس سبز جراحان می تواند به دو دلیل سبب تقویت و دید بهتر در پزشکان شود.

1.افزایش حساسیت چشم به رنگ قرمز

اولین دلیل پزشک دائما در اتاق عمل با وسایل جراحی و اندام خون آلود بیمار مواجه است که نگاه کردن به رنگ قرمز در طولانی مدت سبب مشکل در بینایی می گردد. از این رو پوشیدن لباس سبز یا آبی و نگاه کردن به این رنگ ها سبب تقویت دید می شود.

از لحاظ علمی می توان این موضوع را این گونه شرح داد که چنانچه جراح به رنگ های صورتی یا قرمز خیره شود می تواند نسبت به این رنگ حساسیت خود را از دست بدهد. به عبارت دیگر پیام های مرتبط به رنگ قرمز و صورتی در مغز پزشک پاک شده و این اتفاق باعث دیده نشدن تفاوت‌ های ظریف رنگ‌ اجزای بدن بیمار توسط پزشک می گردد.

نکته مهم در مورد لباس سبز جراحان این است که در معرض دید قرار دادن رنگ سبز در محیط های بیمارستانی و اتاق های عمل که رنگ قرمز و اشیاء خون آلود فراوان دیده می شود، می تواند حساسیت چشم ها را به تغییرات در رنگ قرمز افزایش دهد.

2.جلوگیری از حواس پرتی جراح

زمانی که پزشک به صورت مداوم به اشیاء و اجساد خون آلود نگاه می کند به دلیل بروز توهمات بینایی سبز رنگ روی سطوح سفید می تواند دچار حواس پرتی شود. این توهمات سبز رنگ در مواقعی که جراح نگاه خود را از شی یا اندام خون آلود به چیز سفید رنگی مانند پارچه های سفید تخت بیمارستان بر می گرداند ظاهر می گردند.

در اثر چنین حالتی جلو دید پزشک تصاویری از نقاط نورانی شناور و سبز رنگ ایجاد می شود و مدتی این حالت در دید پزشک باقی می ماند. علت این پدیده را این گونه می تواند توضیح داد که نور سفید شامل طیف رنگی رنگ های رنگین کمان شامل رنگ قرمز و سبز است. چون جراح در اثر خیره شده به رنگ قرمز حساسیت خود را نسبت به این رنگ از دست داده،  از این رو مغز پیام های مربوط به رنگ قرمز را محو می کند و بجای آن پیام های دریافتی را به رنگ سبز تفسیر می کند.

جمع بندی
جمع بندی  بحث چرا جراحان لباس سبز یا آبی در اتاق عمل می پوشند؟

جمع بندی  بحث چرا جراحان لباس سبز یا آبی در اتاق عمل می پوشند؟

رنگ های سبز و آبی رنگ های مقابل رنگ قرمز محسوب می شوند و می توانند به تقویت دید پزشک در هنگام جراحی کمک کنند. استفاده از سبز و آبی در محیط های بیمارستانی و اتاق عمل می تواند باعث کاهش استرس و ایجاد احساس آرامش گردد. همچنین برای جلوگیری از پدیده توهمات سبز رنگ در دید پزشک در اثر خیره شدن به رنگ قرمز می توان رنگ سبز و آبی را در اتاق عمل و لباس جراحان و پرستاران اعمال کرد.

امیدواریم از مطالعه این مطلب در سایت بیوتی سنتر استفاده لازم را برده باشید، همچینین شما عزیزان می توانید برای خرید انواع لباس پزشکی از طریق هیمن سایت اقدام به ثبت سفارش خود فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *