مقالات پزشکی

گرفتن فشار خون با نبض بدون دستگاه؛ انواع روش اندازه گرفتن فشار خون

گرفتن فشار خون با نبض بدون دستگاه؛ انواع روش اندازه گرفتن فشار خون

یکی از روش های سنتی برای سنجش میزان فشار خون در افراد گرفتن فشار خون با نبض بدون دستگاه است. امروزه استفاده از انواع فشار سنج های دستی و اتومات برای اندازه گیری فشار خون در بیمارستان، مراکز درمانی و منازل کاربرد دارند. زمانیکه برای اندازه گیری فشار خون به دستگاه فشار سنج دسترسی نباشد، با گرفتن فشار خون با نبض می توان میزان فشار خون فرد را اندازه گرفته و از خطرات احتمالی سکته مغزی، قلبی و مرگ افراد به دلیل افزایش فشار خون جلوگیری کرد.

فشار سنج

فشار سنج

فشار سنج

دستگاه فشار سنج یکی از پرکاربردترین تجهیزات پزشکی است که برای اندازه گیری میزان فشار خون افراد در منازل، بیمارستان ها و مراکز درمانی در مدل ها و برندهای متفاوت در بازار وجود دارد. دستگاه فشار سنج در سه نوع جیوه ای، عقربه ای و دیجیتالی است.

حتما بخوانید : طریقه فشار گرفتن با دستگاه

انواع روش اندازه گرفتن فشار خون

انواع روش اندازه گرفتن فشار خون

انواع روش اندازه گرفتن فشار خون

برای گرفتن فشار خون از دو روش دستی و خودکار استفاده می شود. اما در مواقع اضطراری که دسترسی به دستگاه فشار سنج وجود ندارد، گرفتن فشار خون با نبض انجام می شود. روش دستی شامل استفاده از فشار سنج جیوه ای و عقربه ای است. فشار سنج جیوه ای دقیق ترین نوع فشار سنج برای اندازه گیری فشار خون است که به دلیل خطرات ناشی از جیوه کمتر مورد استفاده قرار می گیرد. روش خودکار برای گرفتن فشار خون استفاده از فشار سنج دیجیتالی است که امروزه از فشار سنج های دیجیتالی به دلیل ویژگی خاص این دستگاه ها در اندازه گیری فشار خون با دقت و سرعت بالا کاربرد بیشتری دارد. فشار سنج دیجیتالی شامل مدل بازویی و مچی است. برای اندازه گیری فشار خون به وسیله فشار سنج دیجیتالی لایه داخلی بازوبند به وسیله هوا پر و باعث ایجاد فشار به بازو می شود. با خالی شدن بازوبند، در جریان خون تغییراتی ایجاد شده و فشار خون به وسیله دستگاه اندازه گیری می شود.

حتما بخوانید : بهترین دستگاه فشار خون ایرانی و خارجی در بازار ایران کدام است؟

گرفتن فشار خون با نبض بدون دستگاه در 7 مرحله

گرفتن فشار خون با نبض بدون دستگاه

گرفتن فشار خون با نبض بدون دستگاه

در مواردی که دستگاه فشار سنج در دسترس نیست، گرفتن فشار خون با نبض انجام می شود. اولین مرحله برای گرفتن فشار خون با نبض بدون دستگاه، پیدا کردن نبض است. برای پیدا کردن نبض می توان خونی که در رگ ها وجود دارد و نیرویی که به دیواره رگ های سطحی وارد می شود، نبض را پیدا کرد. مثال نبض های سطحی در داخل آرنج، مچ دست یا گردن وجود دارند. برای اندازه گیری فشار خون از شریان رادیال، شریان قسمت خارجی ساعد که نبض در مچ دست را ایجاد می کند، استفاده می شود. گرفتن فشار خون به وسیله نبض بدون دستگاه به شرح ذیل است:

  1. ابتدا به وسیله نوک انگشتان دو و سه بیشترین شدت نبض در مچ دست پیدا شود.
  2. سپس دست کمی فشار داده شود تا نبض بهتر لمس شود.
  3. در این مرحله بازوبند فشار سنج را باد کنید. زمانیکه دست روی نبض فرد قرار دارد، بازوند فشار سنج به سرعت باد شود. وقتی نبض حس نشد، به اندازه 30 میلی متر جیوه بازوبند باد شود.
  4. سپس باد فشار سنج به آرامی با سرعت 4-5 میلی متر جیوه در ثانیه خالی شود.
  5. زمانیکه فشار بازوبند در حال کم شدن است، امکان دارد نبض فرد به دست شما بخورد. فشار نبضی که مجددا به دست می خورد، فشار خون بالای بیمار است.
  6. بعد از اندازه گیری فشار خون بالای بیمار باد بازوبند با سرعت بیشتری خالی شود تا باعث اذیت شدن بیمار نشود.
  7. همچنین اندازه فشار خون پایین بیمار از میزان لرزش نبض بعد از فشار سیستولیک تا اتمام لرزش دیاستولیک مشخص می شود.

حتما بخوانید : فشار خون بالا را چگونه پایین بیاوریم؟

سخن پایانی

با توجه به مطالبی که در مورد روش های مختلف اندازه گیری فشار خون بیان شد، روش دستی و خودکار برای اندازه گیری فشار خون کاربرد دارد. برای گرفتن فشار خون نیز می توان از نبض بدون استفاده از دستگاه فشار سنج استفاده کرد. اما بهترین روش برای اندازه گیری دقیق و سریع استفاده از دستگاه فشار سنج دیجیتالی، جیوه ای و عقربه ای است. برای انتخاب بهترین نوع و مدل فشار سنج با کارشناسان متخصص شرکت تجهیزات پزشکی بیوتی سنتر تماس بگیرید تا در کوتاهترین زمان ممکن پاسخگوی شما باشند.

بیوتی سنتر مرکز تحصصی تامین و فروش تجهیزات پزشکی باکیفیت و درجه یک اعم از فروش دستگاه فشار سنج ، دستگاه اکسیژن ساز ، دستکش پزشکی و… می باشد که شما همراهان گرامی می توانید با خرید مستقیم از طریق سایت بیوتی سنتر (بدون واسطه و ارزانتر از همه جا) به بهترین قیمت ها دست بیابید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *