دستکش جراحی بدون پودر

مرتب سازی بر اساس :
فقط موجود ها:

مشاهده همه 2 نتیجه

دستکش جراحی بدون پودر

دستکش جراحی بدون پودر نوعی دستکش پزشکی است که معمولا استریل بوده و از حساسیت بالایی در تولید برخوردار است زیرا در هنگام جراحی با بدن بیمار در تماس می باشد. این نوع دستکش جراحی استریل دارای استاندارد بالا و کیفیت قابل اطمینانی است و سطح خارجی این دستکش ها فاقد پودر بوده و از ایجاد حساسیت در بدن بیمار و دیگر عوارض ممکن در بیمار جلوگیری می کند. در ادامه با دستکش جراحی بدون پودر، کاربرد و انواع این دستکش بیشتر آشنا می شویم.

دستکش جراحی بدون پودر چیست؟

دستکش جراحی بدون پودر چیست ؟
دستکش جراحی بدون پودر چیست ؟

دستکش جراحی بدون پودر از دسته دستکش های یکبار مصرفی هستند که برای معاینات پزشکی و دندانپزشکی و انواع عمل های جراحی استفاده می شوند. این دستکش ها به دلیل استریل بودن از انتقال آلودگی بین بیمار و پزشک از طریق تماس جلوگیری می کنند. برای تولید دستکش های جراحی از پلیمرهای مختلفی مانند لاتکس، نیتریل، پلی وینیل کلراید و نئوپرن استفاده می کنند.

دستکش جراحی بدون پودر دارای مقاومت خوبی بوده و استریل است و به این دلیل که پزشک جراح به مدت طولانی گاهی تا چند ساعت باید از این دستکش استفاده کند بسیار مناسب می باشد. زیرا سبب بروز حساسیت در دست نمی کند و مانع از انتقال میکروب و عفونت به بدن بیمار می شود.

کاربرد دستکش جراحی بدون پودر چیست؟

کاربرد دستکش جراحی بدون پودر
کاربرد دستکش جراحی بدون پودر

این نوع دستکش به دلیل اینکه فاقد پودر است دارای خاصیت ضد حساسیت می باشد و در انجام عمل های جراحی تخصصی کاربرد فراوان دارد. مانند عمل جراحی چشم که باید دستکش جراحی بدون هیچ ماده اضافی باشد این نوع دستکش جراحی بدون پودر بسیار کاربرد دارد. همچنین پزشکان و افرادی که به پوشیدن دستکش های پودری حساسیت دارند می توانند از دستکش های جراحی بدون پودر استفاده کنند. این دستکش برای استفاده کسانی که  نسبت به میوه هایی همچون کیوی، موز، آووکادو، شاه بلوط آلرژی دارند بسیار مفید است. لایه داخلی دستکش جراحی بدون پودر دارای پوشش پولیمری و سیلیکونی است که پوشیدن آن را راحت کرده و نیازی به استفاده از پودر در ساخت این دستکش را بر طرف نموده است.

انواع دستکش جراحی بدون پودر

دستکش های جراحی بدون پودر در انواع مختلفی برای کاربردهای متفاوتی تولید شده اند. در ساخت این دستکش ها از مواد طبیعی و مصنوعی استفاده شده و دارای استاندارهای خاصی هستند. انواع دستکش جراحی بدون پودر شامل دستکش نایلونی، لاتکس، وینیل، نیتریل و جراحی است که به توضیح برخی از این دستکش ها می پردازیم.

  1. دستکش جراحی نیتریل : در تولید این نوع دستکش ها از ترکیبی پلاستیکی استفاده می شود که برای افراد حساس به لاتکس بسیار مناسب است و در برابر پارگی و سوراخ شدگی مقاومت خوبی دارند. دستکش جراحی نیتریل قبل از عرضه به بازار به منظور اطمینان از کیفیت و مقاومت آن توسط سازمان غذا و دارو تست می گردد. از ویژگی های دستکش جراحی نیتریل می توان به فاقد لاتکس بودن آن، مقاومت بالا، عدم ایجاد حساسیت، فرم مناسب برای دست، قابل استفاده در زمان طولانی، مقاوم برابر مواد شیمیایی و مناسب برای استفاده در محیط میکروبی و عفونی اشاره کرد.
  2. دستکش جراحی ونیل : این نوع دستکش جراحی در محیط هایی مانند صنایع غذایی که حفاظت و ایمنی کمتری نیاز است کاربرد دارد و در مقایسه با سایر دستکش های جراحی از مقاومت کمتری برخوردار است. ویژگی های دستکش جراحی ونیل شامل عاری از لاتکس، گشاد و شل، استفاده آسان، قیمت مناسب، برای استفاده در محیط های کم ریسک و زمان‌ کوتاه و مناسب کار با مواد بی خطر است.

     دستکش جراحی لاتکس بدون پودر
    دستکش جراحی لاتکس بدون پودر
  3. دستکش جراحی لاتکس بدون پودر : یکی از انواع دستکش جراحی بدون پودر همین دستکش لاتکس بدون پودر است که در تولید آن از لاستیک طبیعی استفاده شده و دارای حس لامسه خوبی ایجاد می کند و حساسیت بالایی دارد. همچنین دستکش جراحی لاتکس بدون پودر دارای کشسانی بالایی است که پوشیدن آن را برای هر سایز دستی راحت کرده است.

پزشکان برای انجام عمل جراحی از دستکش جراحی لاتکس بدون پودر استفاده می کنند زیرا این نوع دستکش جراحی بوسیله تکنولوژی های پیشرفته بهبود داده شده اند و دارای حساسیت پوستی کمتری هستند.

دستکش جراحی لاتکس بدون پودر به دلیل ویژگی هایی مانند ساق بلند جهت پوشش و حفاظت بیشتر، کیفیت بالا و حساسیت لامسه مناسب بسیار پر مصرف و کاربردی هستند. دستکش های جراحی لاتکس بدون پودر استریل و یکبار مصرف بوده و در تولید آن از تکنولوژی بافت ریز ضد لغزش (Micro Texture) بهره گرفته شده بنابراین هنگام عمل جراحی از لغزش ابزار از دست جراح جلوگیری می کند.

دستکش جراحی لاتکس بدون پودر عملکردی شبیه پوست دوم دارد، از بروز حساسیت جلوگیری می کند، برای استفاده زمان طولانی مناسب است و برای استفاده در محیط عفونی و میکروبی بسیار مفید بوده و دارای استفاده آسان و قیمت مناسب می باشد.

دستکش جراحی کم پودر

یکی از مهمترین لوازمی که برای جلوگیری از انتشار آلودگی ها در محیط های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند، دستکش ها هستند. این لوازم به قدری محبوب بوده که از آن ها در بیمارستان ها، مراکز بهداشتی، آشپزخانه ها، کارخانه ها، مطب ها و … استفاده می کنند. البته که بدون شک بیشترین استفاده از آن ها در بیمارستان ها و اتاق عمل ها می باشد. برای استفاده راحت تر این دستکش ها، آن ها را یا به صورت پودری و یا به صورت دستکش جراحی کم پودر، تولید می کنند.

تفاوت دستکش جراحی کم پودر و دستکش جراحی پودری

تفاوت دستکش جراحی کم پودر و دستکش جراحی پودری
تفاوت دستکش جراحی کم پودر و دستکش جراحی پودری

همانطور که شما هم می دانید، دستکش های جراحی برای جلوگیری از انتشار آلودگی و محافظت از دست ها در صنایع مهمی مانند پزشکی استفاده می کنند. از مهمترین انواع این دستکش های جراحی هم می توان به دو نوع پودری و کم پودر آن اشاره کرد که کاربردها و تفاوت هایی با یکدیگر دارند. برای مثال فرایند پوشیدن دستکش در نوع پودری آن ساده تر خواهد بود.

اما از سوی دیگر وجود همین پودرهای مختلف بر روی دستکش جراحی موجب بروز حساسیت هایی خواهد شد. به همین دلیل دستکش جراحی کم پودر برای جلوگیری از بروز هرگونه حساسیتی در هنگام استفاده، بیشتر محبوبیت دارد.

کارایی دستکش جراحی کم پودر

کارایی دستکش جراحی کم پودر
کارایی دستکش جراحی کم پودر

همانطور که از نام چنین دستکش هایی نیز پیدا است، از آن ها می توان در اتاق های عمل و برای انجام جراحی های مختلف استفاده کرد.  این دستکش ها به خوبی از دست در برابر ویروس و باکتری ها مختلف محافظت کرده و برای استفاده در زمان های طولانی بسیار مناسب هستند. در کنار صنعت پزشکی، از دستکش جراحی کم پودر می توان در کارخانه های تولید مواد غذایی نیز استفاده کرد. استفاده از این دستکش های راحت بوده و به دلیل انعطاف پذیر بودن آن ها، بر روی دست مانند پوست دوم عمل خواهند کرد.

در کنار صنایعی که نام بردیم، دستکش های کم پودر همچنین در دیگر صنایع مانند صنعت خودروسازی، تولید، داروسازی، مانیکوریست و میکاپ و … نیز کاربرد دارند. این دستکش ها کیفیت ساخت بسیار بالایی داشته و برای افرادی که پوست حساسی دارند، بسیار مناسب است.

انواع دستکش جراحی کم پودر

انواع دستکش جراحی کم پودر
انواع دستکش جراحی کم پودر

امروزه دستکش های جراحی کم پودر را در انواع و اقسام مختلفی تولید می کنند. هر کدام از این دستکش ها دارای خصوصیت و ویژگی های منحصر به فرد خودشان هستند و در تولید آن ها از مواد و متریال های مختلفی استفاده شده است. آشنایی با هر کدام از این دستکش ها می تواند شما را در انتخاب یک مدل مناسب با کار و فعالیتتان، راهنمای کند. از انواع دستکش جراحی کم پودر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • دستکش جراحی کم پودر لاتکس : این مدل از دستکش ها به دلیل استفاده از مواد طبیعی برای تولید، در صنایع پزشکی بسیار کاربرد پیدا می کنند. مهمترین مشکلی که این دستکش ها ممکن است به وجود بیاورند، بروز حساسیت های مختف است. در صورتی که به دستکش های لاتکس حساسیت نداشته باشید، این دستکش های کم پودر می توانند بسیار مفید واقع شوند.
  • دستکش جراحی کم پودر نیتریل : افرادی که بعد از پوشیدن دستکش های لاتکس دچار حساسیت می شوند، می توانند از دستکش های کم پودر نیتریل استفاده کنند. این دستکش ها از پلاستیک های ترکیبی تولید شده اند و مقاومت بسیار بالایی در برابر پارگی و سوراخ شدن دارند. برای اطمینان از کیفیت دستکش های نیتریل، قبل از عرضه به بیمارستان ها، توسط سازمان غذا و دارو، تست های مختلفی بر روی آن ها صورت می گیرد.
  • دستکش جراحی کم پودر ونیل : از دستکش های ونیل برای محیط هایی که به حفاظت کمتری نیاز دارند، مانند محیط های غذایی، کارگاه ها و … استفاده می کنند. این دستکش ها در برابر دستکش های جراحی دیگر دارای مقاومت و کیفیت کمتری بوده اما قیمت مناسب تری دارند.

قیمت و خرید دستکش جراحی بدون پودر

قیمت و خرید دستکش جراحی بدون پودر
قیمت و خرید دستکش جراحی بدون پودر

انتخاب و خرید دستکش جراحی بدون پودر باید متناسب با کار مورد نظر باشد؛ برای مثال دستکش‌ های نایلونی، لاتکس و وینیل در صنایع غذایی و بهداشتی کاربرد دارند. همچنین دستکش ‌های نیتریل و جراحی در فعالیت‌های پزشکی و کارهایی که نیاز به دقت و حساسیت بالا دارند کاربرد دارد. زیرا هر کدام از این نوع دستکش ها دارای ویژگی های خاص و کاربردهای متفاوتی هستند. قیمت دستکش بدون پودر  گرانتر است زیرا برای جدا کردن پوشش پودری از آن فرایند اضافی صورت می گیرد. همچنین این دستکش ها می توانند با کاهش پروتئین و محتوای شیمیایی سبب به حداقل رساندن علل آلرژی می شوند و دستکش های جراحی بدون پودر  تمیزتر هستند زیرا هنگام کار با آن ها هیچ باقیمانده ای از مواد را روی لباس و سطوح  به جا نمی گذارند.

نوسانات قیمت ارز نیز می تواند روی قیمت خرید دستکش جراحی بدون پودر موثر باشد زیرا مواد اولیه مورد نیاز برای تولید این دستکش ها واردتی است و تغییر قیمت ارز بر روی قیمت نهایی این محصول تاثیر خواهد داشت. همچنین برندها و تولید کنندگان مختلفی اقدام به تولید دستکش جراحی بدون پودر کرده اند که هر یک از آن ها به دلیل استفاد از موادی با کیفیت متفاوت در تولید این دستکش ها می توانند آن را با قیمت مختلفی وارد بازار نمایند.