مقالات پزشکی

خطای دستگاه دیجیتال فشار خون؛ عوامل بروز خطا در اندازه گیری فشارخون

شناخت خطاهای دستگاه‌های اندازه‌گیری دیجیتال فشارخون

در قدیم، برای دریافت میزان فشارخون، باید به مطب پزشک مراجعه کرده و آن را به صورت دستی یا گوشی پزشکی، بررسی کرد. امروزه فشارسنج‌های دیجیتال، گرفتن فشار خون شما را از خانه بسیار ساده‌تر می‌کنند. متأسفانه، همه‌چیز همیشه به همین راحتی پیش نمی‌رود. در واقع، زمانی که می‌خواهید فشارخون دقیقی داشته باشید، یکی از چیزهایی که ممکن است با آن مواجه شوید پیام خطایی است که در دستگاه فشار سنج شما ظاهر می‌شود. این پیام‌ها اغلب مبهم هستند و ممکن است چیزی شبیه به Err2 باشند، برای کمک به روشن شدن موارد، در این مقاله به برخی از کدهای خطایی که ممکن است در دستگاه‌های فشارخون مشاهده کنید و عوامل رفع آن‌ها، همچنین عوامل بروز خطا در دستگاه‌های دیجیتال اندازه‌گیری فشارخون اشاره شده‌است.

عوامل بروز خطا در دستگاه فشار خون

عوامل بروز خطا در دستگاه فشار خون

عوامل بروز خطا در دستگاه فشار خون

در این بخش برخی از رایج‌ترین علل مشکلات بروز خطا در دستگاه ذکر شده است.

 1. نامناسب بودن کاف: اگر کاف شما خیلی بزرگ یا خیلی کوچک است یا خیلی سفت یا خیلی شل دور بازوی شما پیچیده شده‌باشد، ممکن است اندازه گیری دقیقی نداشته باشید یا دستگاه شما نتواند اندازه‌گیری را به درستی ثبت کند.
 2. وضعیت نامناسب کاف دور بازو: باید بازوی خود را در سطح قلب نکه دارید، با کمی فاصله بین بازوها و پهلو، در غیر این‌صورت امکان مخدوش شدن سیگنال‌های فشار در کاف وجود دارد و باعث سخت شدن خواندن نمایشگر یا ایجاد پیام خطا گردد.
 3. باتری کم: این اغلب دلیل باد نشدن کاف است، زیرا پمپ دستگاه شما به مقدار مشخصی انرژی برای باد کردن کاف نیاز دارد. حتی با باتری‌های ضعیف، اندازه‌گیری ممکن است انجام شود ولی در نهایت با یک پیام خطا مواجه شوید. نماد کمبود باتری را روی دستگاه خود بررسی کنید و در صورت نیاز آن‌ها را تعویض کنید.

حتما بخوانید : بهترین مارک فشارسنج دیجیتالی سخنگو خانگی و بیمارستانی در بازار ایران کدام است؟

راه‌های جلوگیری از ایجاد خطا در اندازه‌گیری فشار خون

راه‌های جلوگیری از ایجاد خطا در اندازه‌گیری فشار خون

راه‌های جلوگیری از ایجاد خطا در اندازه‌گیری فشار خون

بعضی از عواملی که باعث به نتیجه نرسیدن عملیات اندازه‌گیری فشار خون توسط دستگاه‌های دیجیتال می‌گردد، مربوط به خود دستگاه نیست بلکه اشتباهاتی است که خود فرد در هنگام اندازه‌گیری انجام می‌دهد. فشارخون ممکن است به دلیل رژیم غذایی، استرس یا عوامل دیگر افزایش و یا کاهش یابد. این مراحل را دنبال کنید تا مطمئن شوید که دقیق‌ترین اندازه‌گیری فشارخون ممکن را دریافت می‌کنید:

 • در حین اندازه‌گیری صحبت نکنید. حرف زدن در طول اندازه‌گیری فشارخون، می‌تواند تا میزان زیادی به عدد نمایش داده شده اضافه کند.
 • حرکت بیش از حد: هر حرکتی که در طول اندازه‌گیری فشار خون انجام دهید، می‌تواند باعث نوسانات شدید میزان اندازه‌گیری شده، گردد. بیشتر مانیتورهای دستگاه‌های فشارخون دیجیتال از تکنیکی به نام نوسان سنجی برای ارزیابی پالس‌های فشار شریان بازویی و تعیین مقادیر فشارخون سیستولیک و دیاستولیک استفاده می‌کنند. از آن‌جایی که هر حرکت کاف می‌تواند منجر به نوسانات شدید فشار اندازه‌گیری شده شود و این کار باعث ایجاد اختلال در سیگنال تشخیصی گردد. مگر اینکه مانیتور دارای قابلیت‌های عملکرد تحمل حرکت خاصی باشد. حرکت زیاد اغلب منجر به ایجاد خطا یا افزایش چشمگیر زمان اندازه‌گیری می‌شود.
 • کاف را روی پوست برهنه خود، کمی بالاتر از خم آرنج خود قرار دهید.
 • پاهای خود را صاف روی زمین نگه دارید و آن‌ها را روی هم نگذارید. روی هم گذاشتن پاها، رگ‌هایتان را فشرده می‌کند و فشار خون سیستولیک را 2 تا 8 میلی‌متر جیوه افزایش می‌دهد.
 • به مدت 30 دقیقه قبل از اندازه‌گیری فشارخون از خوردن نوشیدنی‌های شامل کافئین و یا کشیدن سیگار خودداری کنید. کافئین و نیکوتین می‌تواند فشارخون را افزایش دهد.
 • کاف را به درستی دور دست بپیجید. در بیشتر مراکز درمانی پزشکان گاهی فراموش می‌کنند که انتخاب و بستن صحیح کاف فشارخون چقدر مهم است. برای فشارسنج‌های قدیمی این روش مهم بود ولی در فشارسنج‌های دیجیتال امروزی این کار اهمیت بیشتری دارد ، زیرا خود کاف، دارای سنسوری باری حس پوست دست و بازو است. اطمینان از انتخاب اندازه مناسب کاف برای دور بازوی بیمار، اطمینان از تراز بودن نشانگر شریان (ART) روی شریان بازوی بیمار و اطمینان از اینکه کاف به خوبی پیچیده شده است، برای اندازه‌گیری مطمئن و دقیق فشارخون با استفاده از دستگاه دیجیتال بسیار مهم هستند.
 • شلنگ‌ هوا، اتصالات و کاف را بررسی کنید. در دستگاه‌های فشار خون دیجیتال باید دائماً نشت هوا و انسداد را بررسی کنید. اگر در مراحل اولیه تلاش برای اندازه‌گیری فشارخون، کدهای خطا را می‌بینید، به احتمال زیاد به دلیل مسدود شدن شلنگ یا نشتی در آن و یا در رابط و یا در کاف است. با گوش دادن دقیق به شلنگ، کانکتور و کاف نشتی‌ها را بررسی کنید و مطمئن شوید که شما یا بیمار روی قسمتی از دستگاه فشار اضافه نیاورده باشید.

به طور کلی برای اندازه‌گیری دقیق فشارخون باید کاف روی پوست برهنه قرار گرفته باشد، بیمار در حالت نشسته و به طوریکه دستش در سطح قلب قرار گرفته، پاها روی هم نباشند و با کسی صحبت نکند.

حتما بخوانید : گرفتن فشار خون با نبض بدون دستگاه

انواع خطاهای نمایش داده شده توسط دستگاه فشارخون دیجیتال

انواع خطاهای نمایش داده شده توسط دستگاه فشارخون دیجیتال

انواع خطاهای نمایش داده شده توسط دستگاه فشارخون دیجیتال

ممکن است در هنگام کار با دستگاه فشارخون دیجیتال انواع خطاها را ببینید در جدولی که در قسمت پایین قابل مشاهده است لیست خطاهایی که معمولاً در صفحه نمایش دستگاه ظاهر می‌شوند و راه‌حل‌هایی برای رفع آن را می‌بینید.

عکس‌العمل مناسب دلیل خطا نوع خطا
پشت دستگاه را باز کنید و چهار باتری قلمی جدید جایگزین کنید. باتری کم است Er1
دوباره سعی کنید. این بار در طول اندازه‌گیری ثابت و بی‌صدا باشید. حرکت در طول اندازه‌گیری تشخیص داده‌شد Er2
اطمینان حاصل کنید که سر دستگاه به درستی روی پوست شما قرار گرفته است. تمام جواهرات را از بازوی خود بردارید. اندازه‌گیری شما خارج از محدوده بود Er3
مانیتور در اتصال مشکل دارد. سعی کنید به منطقه دیگری از خانه بروید که تا جای ممکن به پنجره نزدیک باشد. اگر تلفن همراه دارید، می‌توانید سیگنال آن‌ را بررسی کنید تا ببینید کجای خانه قوی ‌تر است. بدون سیگنال سلولی Er4
دستگاه سیگنال سلولی ضعیفی دارد یا قادر به انتقال داده نبوده‌است. سعی کنید به قسمت دیگری ازخانه خود بروید تا ببینید آیا می‌توانید سیگنال قوی‌تری پیدا کنید. خطا در اتصال سلولی Er5/Er6
باتری‌ها را عوض کنید ودوباره امتحان کنید. پس از آن، اگر همچنان این خطا را مشاهده کردید با نمایندگی دستگاه تماس بگیرید. خطای داخلی دستگاه Er7/Er9
برای پشتیبانی با نمایندگی تماس بگیرید. خطای سیستم Er10/11/15-24

امیدوارم از مطالعه مطلب مهمترین خطای دستگاه دیجیتال فشار خون در سایت بیوتی سنتر استفاده لازم را برده باشید. بیوتی سنتر مرکز تخصصی فروش کالاهای باکیفیت پزشکی اعم از فروش انواع دستگاه فشار خون ، دستگاه اکسیژن ساز ، کپسول اکسیژن پزشکی و طبی و… می باشد.

1 نظر در “خطای دستگاه دیجیتال فشار خون؛ عوامل بروز خطا در اندازه گیری فشارخون

 1. علی مومن از ملارد گفت:

  سلام ممنون از سایت خوبتون
  من دستگاه omron دارم خیلی ارور میداد
  از طریق سایت شما خطای دستگاه فشار خون omron رو برطرف کردم. متشکرم ازتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *