کپسول اکسیژن

 

تنگی نفس و مشکلات تنفسی از سخت ترین ناراحتی هایی است که برای برخی بیماران رخ می دهد و تحمل آن بسیار دشوار است. برای کمک به تنفس بیمار باید روش های تخصصی را انجام داد تا تنفس راحت تر انجام شود. برای کمک به بیمارانی که مشکل تنفسی دارند از دو روش دستگاه کپسول اکسیژن و دستگاه اکسیژن ساز استفاده می شود.

یکی از شیوه های معمول برای انتقال اکسیژن به بیمار، استفاده از کپسول اکسیژن است. در حقیقت برای درمان بیمارانی که از مشکلات تنفسی و ریوی رنج می برند از روش درمانی اکسیژن تراپی استفاده می شود.

کپسول اکسیژن یکی از تجهیزات پزشکی است که به صورت استوانه ای شکل بوده و دارای گاز اکسیژن می باشد. در کپسول اکسیژن، گاز اکسیژن با غلظت 88% و تحت فشار بالا در یک کپسول آلومینیومی یا فلزی ذخیره می شود. کپسول های اکسیژن اندازه های مختلفی دارند که از کپسول های بزرگ اکسیژن در مراکز درمانی استفاده می شود. هم چنین از کپسول های کوچک اکسیژن در بیرون از منزل، جهت حمل اکسیژن مورد نیاز بیمار، استفاده می گردد. در واقع بیمار با بهره گیری از اکسیژن، خواب بهتری داشته، به آسانی نفس کشیده و هوشیار تر نیز می شود.

کپسول اکسیژن ابزاری است که برای انباره کردن اکسیژن استفاده می شود. این اکسیژن می تواند به صورت گاز اکسیژن یا اکسیژن مایع باشد. از کپسول های اکسیژن در موارد زیادی نگه داری و استفاده می شود که از جمله این موارد می توان به تجهیزات جوشکاری، شیشه کاری، برش گازی، فرایند های صنعتی ساخت فولاد، کاربرد های پزشکی خانگی برای کمک به تنفس، کمک های اولیه، تنفس در ارتفاعات بالا و … اشاره کرد.

وجود علل و شرایط زیادی مانند آسم، سندرم دیسترس تنفسی حاد، کم خونی، بیماری ریه، بیماری های ریوی، ذات الریه، نقص مادرزادی یا بیماری قلبی و … می توانند باعث کاهش اکسیژن خون در بدن و ایجاد مشکل در تنفس شوند.

برخی از بیماری ها به آسانی درمان می شوند ولی بعضی موارد دیگر به علت مشکلات مزمن ریوی و نارسایی تنفسی، بیمار برای اکسیژن درمانی، به طور مداوم نیاز به کپسول اکسیژن یا دستگاه اکسیژن ساز دارد. از کپسول های اکسیژن با ظرفیت های گوناگون به صورت گسترده در کلینیک های سر پایی، بیمارستان ها و منازل استفاده می شود.

انواع کپسول اکسیژن

همان طور که گفته شد اکسیژن خالص داخل یک کپسول اکسیژن به دو صورت اکسیژن مایع و گاز اکسیژن فشرده عرضه می شود.

کپسول اکسیژن مایع

در شرایط جوی استاندارد، هوای عادی که تنفس می شود دارای 79% نیتروژن و 21% اکسیژن است ولی کپسول اکسیژن مایع 99% اکسیژن خالص می باشد که از سرد کردن گاز اکسیژن تهیه شده و به صورت مایع ذخیره می گردد. از آن جایی که کپسول اکسیژن مایع (به علت تجهیزات اضافی و آموزش های لازم برای استفاده از آن) برای استفاده های کوتاه مدت ضروری نمی باشد بنابراین برای بیشتر بیماران بعد از تشخیص، کپسول اکسیژن مایع تجویز نمی شود. ولی با این وجود به دلیل ارزان تر و حجیم تر بودن، یک گزینه درمانی طولانی مدت معقول به حساب می آید.

کپسول گاز اکسیژن فشرده

کپسول گاز اکسیژن فشرده
کپسول گاز اکسیژن فشرده

کپسول گاز اکسیژن فشرده نیز دارای 99% اکسیژن خالص می باشد. در حقیقت تولید کنندگان، اکسیژن را از اتمسفر گرفته و فشرده می کنند. هنگام آزاد شدن گاز فشرده از کپسول، فشار زیادی که داخل کپسول است به خروج آن کمک می کند. در واقع انتشار فشار سبب ایجاد جریان اکسیژن شده که بیمار با استفاده از ماسک یا کانولابینی، آن را دریافت می کند.

ظرفیت و سایز کپسول های اکسیژن

امروزه کپسول های اکسیژن در سایزهای 2.5 ، 5، 10، 20، 40، 50 لیتری در انواع صنعتی و قابل حمل تهیه می شوند. معمولا از کپسول های 20، 40، 50 لیتری در مراکز درمانی، بیمارستان ها و انتقال طولانی مدت بیمار به بیمارستان (در آمبولانس) استفاده می شود. کپسول های 10 لیتری قابل حمل نیستند و از آن ها در کلینیک های درمانی و منازل استفاده می شود. کپسول های 5 لیتری نیز برای حمل در داخل آمبولانس ها و اتومبیل های شخصی کاربرد دارند. از کپسول های 2.5 لیتری که قابل حمل و کوچک هستند، برای ورزشکاران کوهنورد در ارتفاعات بالا، کودکان و نوزادان بیمار و شرایط اورژانسی پزشکی نیز استفاده می شود.

کپسول های اکسیژن در دو نوع کپسول اکسیژن آلومینیومی و کپسول اکسیژن فلزی ساخته می شوند که در ادامه به توضیح مختصری درباره این دو نوع کپسول می پردازیم.

کپسول اکسیژن آلومینیومی

کپسول اکسیژن آلومینیومی

کپسول اکسیژن آلومینیومی دارای ویژگی های زیر است:

  • از نظر وزن کپسول های اکسیژن آلومینیومی از کپسول های اکسیژن فلزی سبک تر هستند.
  • از لحاظ ظاهری کپسول های اکسیژن آلومینیومی از کپسول های اکسیژن فلزی شیک تر هستند.
  • کپسول های اکسیژن آلومینیومی با محیط سازگاری بیشتری دارند.

کپسول اکسیژن فلزی

کپسول اکسیژن فلزی ویژگی های زیر را دارد:

  • جنس بدنه کپسول های اکسیژن فلزی از فولاد است.
  • کپسول های اکسیژن فلزی در دسترس ترین و معمول ترین کپسول ها هستند.
  • کپسول های اکسیژن فلزی وزن بیشتری نسبت به کپسول های آلومینیومی دارند.

کپسول اکسیژن طبی

کپسول اکسیژن طبی، ظاهری استوانه ای دارد که معمولا از جنس آلومینیوم یا آهن است و برای ذخیره اکسیژن کاربرد دارد. برای بیمارانی که میزان سطح اکسیژن خون آن ها کاهش پیدا کرده است، اکسیژن طبی استفاده می شود. این بیماران برای مدت کوتاهی به اکسیژنی بالاتر از اکسیژن موجود در هوا نیاز دارند. برای این که اکسیژن خروجی از کپسول کنترل شود، از دستگاهی به نام مانومتر استفاده می شود که باید آن را به صورت جداگانه تهیه کرده و به کپسول اکسیژن طبی متصل کنند. مانومتر دارای مخزن آب است که باعث رساندن اکسیژن مرطوب به ریه ها می شود. با استفاده از مانومتر، دبی اکسیژن خروجی متناسب با وضعیت بیمار تنظیم شده و با استفاده از ماسک اکسیژن یا نازال بینی به بیمار انتقال می یابد. کپسول اکسیژن طبی انواع گوناگونی دارد ولی در بیمارستان ها معمول ترین ظرفیتی که استفاده می شود، کپسول های اکسیژن 40 لیتری یا 50 لیتری هستند.

قیمت کپسول اکسیژن

عوامل گوناگونی در محاسبه قیمت کپسول های اکسیژن موثر هستند که از جمله این عوامل می توان به گنجایش کپسول، شرکت سازنده، نوع کپسول و … اشاره نمود. برای مثال نوع آلومینیومی کپسول اکسیژن به علت ویژگی هایی که دارد، معمولا از نوع فلزی آن گران تر است. به طور کلی قیمت کپسول های اکسیژن که در بازار ایران موجود هستند از صد هزار تومان الی پنج میلیون تومان یافت می شوند.

خرید کپسول اکسیژن

خرید کپسول های اکسیژن با کیفیت و اصل که نیاز بیمار را رفع کند، موضوعی مهمی به شمار می آید. در خرید کپسول های اکسیژن باید چند معیار مهم را در نظر داشت که یکی از مهم ترین آن ها، میزان اکسیژنی است که بیمار به آن نیاز دارد. برای مثال اگر بیمار به صورت محدودی به اکسیژن نیاز داشته باشد، می تواند با تماس گرفتن، حجم مورد نظر را سفارش داده و تحویل بگیرد. در این زمینه بسیاری از مراکز خدمات پرستاری وجو دارند که کپسول های اکسیژن را به قیمتی مقرون به صرفه عرضه می کنند.

برای خرید کپسول اکسیژن و اطلاعات تکمیلی می توانید با کارشناسان مجموعه ما در ارتباط باشید و سوالات خود را از ما بپرسید.

نتیجه گیری

کپسول اکسیژن، وسیله ای است که از آن برای رساندن اکسیژن به افرادی که دچار کمبود اکسیژن شده اند و هم چنین کسانی که دچار بیماری های ریوی، قلبی، مسمومیت با گاز و … شده اند، استفاده می شود. کپسول های اکسیژن انواع مختلفی دارند که در این مقاله به توضیح مختصری از آن ها پرداختیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه