مقالات پزشکی

دیسپنسر چیست؛ کاربرد انواع دیسپنسر اتوماتیک و چشمی

دیسپنسر چیست؛ کاربرد انواع دیسپنسر اتوماتیک و چشمی

از دیسپنسر به عنوان یکی از تجهیزات پزشکی جهت ضدعفونی‌ کردن دست‌ها نام برده می شود. البته این دستگاه از کاربردهای دیگری نظیر جابه جایی مایعات در محیط های آزمایشگاه نیز برخوردار است. از زمان‌های گذشته استفاده از این وسیله در مراکز درمانی و بیمارستان‌ها بسیار دیده می‌شد. امروزه با شیوع ویروس خطرناک کرونا ضدعفونی‌کردن دست‌ها اهمیت بیشتری پیدا کرده است و ما می‌توانیم حضور این دیسپنسرهای حاوی مواد ضدعفونی‌کننده را در اکثر مکان‌های عمومی و حتی در منزل مشاهده کنیم.

دیسپنسر چیست؟

دیسپنسر چیست؟

دیسپنسر چیست؟

وسیله‌ای بسیار سودمند جهت ضدعفونی‌کردن دست‌ها است که از طریق پاشیدن مواد ضدعفونی کننده با مقادیر مناسب بر روی دست‌ها عمل می‌کند. دیسپنسرها در انواع مختلفی از اتوماتیک و چشمی گرفته تا به‌صورت اهرمی و آزمایشگاهی و نیز از جنس‌های مختلف فلزی تا پلاستیکی می‌توان یافت. همان‌طور که می‌دانید اگر شما با دست خود درپوش ظرف حاوی مواد ضدعفونی‌کننده را بازکنید و یا دست بزنید مطمئناً آلودگی دست خود را به آن منتقل خواهید کرد.

این دستگاه به‌گونه‌ای طراحی شده تا از تماس مستقیم دست آلوده با ظرف حاوی مواد ضدعفونی کننده، جهت ریختن بر روی دست‌ها جلوگیری شود. اگر بخواهیم کلمه دیسپنسر را به معنای فارسی آن ترجمه کنیم، عنوان توزیع‌کننده را باید به آن اختصاص دهیم. به طور کل دیسپنسرها به‌نوعی وظیفه رقیق نمودن محلول‌ها و مایعات را برعهده دارند و از آن می توان جهت ضدعفونی‌کردن دست‌ها استفاده نمود. در مکان‌هایی نظیر بیمارستان‌ها که مراجعات بیماران به آن زیاد است دیسپنسرها جهت ضدعفونی نمودن دست‌ها برای عدم انتقال بیماری‌ها از طریق تماس به نقاط مختلف بسیار کاربردی هستند. به این دسته از دیسپنسرها شکل بیمارستانی آن هم گفته می‌شود.

همچنین می توانید برای خرید انواع ژل،اسپری و محلول ضدعفونی کننده دست و سطوح از طریق همین سایت اقدام به ثبت سفارشات خود فرمایید.

کاربرد دیسپنسر چیست و در کجا ها استفاده می شود ؟

کاربرد دیسپنسر

کاربرد دیسپنسر

فراهم نمودن بهداشت عمومی بیشتر، توسط ضدعفونی نمودن دست‌ها، از طریق پاشیدن و اسپری کردن مواد ضدعفونی با غلظت مناسب و بدون تماس دست‌ها از وظایف بسیار مهم دیسپنسرها است. کاربرد دیسپنسرها در اکثر جاها به‌خصوص مکان‌های عمومی نظیر بیمارستان‌ها و درمانگاه‌ها، مدارس، ادارات، فروشگاه‌ها و غیره است.

به طور خلاصه این دستگاه، از کاربرد بسیار زیاد در حفظ سلامتی و عدم انتقال بیماری به‌خصوص بیماری‌های واگیردار ویروسی و باکتریایی برخوردار است. یک سری دیسپنسر آزمایشگاهی نیز وجود دارد که برای مصارف در این محیط‌ها استفاده می‌شوند چراکه برخی مایعات خطرناک و سمی می‌باشند و برای انتقال آن‌ها نیازمند دقت فراوان است.

بنابراین از دیسپنسرها در محیط آزمایشگاه، برای ذخیره، انتقال مایعات و سایر محلول هایی که نباید به هنگام جابه‌جایی و استفاده از آن، با اکسیژن هوا ترکیب شوند به کار می رود. از این دستگاه پرکاربرد در اتاق‌های ایزوله جهت راحتی در انجام استریل به کار گرفته می‌شود.

ما در سایت بیوتی سنتر مطلب کاملی در ارتباط با ضد عفونی کردن وسایل و ابزار پزشکی مهیا نموده ایم که شما می نوانید با مراجعه به وبلاگ بیوتی سنتر آن را مطالعه فرمایید.

انواع دیسپنسر به همراه ویژگی‌های آن

انواع دیسپنسر به همراه ویژگی‌های آن

انواع دیسپنسر به همراه ویژگی‌های آن

از انواع گوناگون این دستگاه پرفایده موجود در بازار، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • شکل اتوماتیک آن

شکل دیسپنسر اتوماتیک برای ضدعفونی نمودن دست‌ها بسیار پرفایده است. شما این شکل اتوماتیک را در مکان‌های عمومی بیشتر خواهید می بینید. در این حالت مواد ضدعفونی به‌اندازه مناسب و به صورت اتوماتیک بر روی دست شما بدون تماس مستقیم دست ریخته می‌شود. دیسپنسر دست اتوماتیک از سنسوری هوشمند برخوردار است. در ضمن سنسور این دستگاه توزیع مواد ضدعفونی، به صورت کاملاً غیر تماسی و از انواع اولتراسونیک می‌باشد. توجه نمایید دیسپنسر های اتوماتیک خود به انواع مختلف دیگر نظیر پودری، لمسی، پاششی، چشمی و قطره‌ای تقسیم‌بندی می شوند.

این روزها شکل چشمی آن را در بیشتر جاهای عمومی می بینیم. نوع چشمی دیسپنسر به دلیل عدم تماس فیزیکی دست از محبوبیت بسیار زیادی نسبت به انواع دیگر آن پیدا کرده است. در ضمن این دیسپنسر اتوماتیک چشمی از ماندگاری و طول عمر زیادی برخوردار بوده و دارای تضمین کیفیت و گارانتی محصول می باشد.

در این دستگاه می توان از انواع مختلف مواد ضدعفونی بدون نگرانی از خراب شدن و یا کار نکردن آن به راحتی استفاده نمود. در ضمن طریقه نصب آن آسان بوده و به راحتی در هر مکانی قرار داده می شود. این دستگاه دارای بدنه مدرج جهت اطمینان از گنجایش ریختن مواد ضد عفونی در آن می باشد. ساخت این دستگاه به گونه ای است که شما قادر خواهید بود به دفعات فراوان از مواد ضدعفونی کننده استفاده نمایید. یعنی هیچ محدودیتی برای پاشیدن مواد ضد عفونی بر روی دست شما وجود ندارد.

در عین حال شکل اتوماتیک دیسپنسر به نوعی وسیله ای برای صرفه جویی و عدم هدر رفت مواد ضد عفونی محسوب می شود؛ چراکه سیستم به کار رفته در این دستگاه بسیار دقیق و حساس عمل نموده و  پس از ریختن مواد ضد عفونی پمپ بخش اسپری به شکل اتوماتیک قطع می شود.

  • شکل اهرمی دیسپنسر

نوع اهرمی این وسیله در درمانگاه ها و بیمارستان دیده می شود. دیسپنسر اهرمی توسط یک پایه فلزی روی دیوار نصب شده و توسط کادر درمانی و افراد مورد استفاده قرار می گیرد. بدنه استفاده شده برای این دستگاه از پلاستیکی با مقاومت بالا بوده که در برابر هر خوردگی ناشی از مواد درون آن مقاوم است. شما می توانید بر اساس دستورالعمل استفاده از آن، هر میزان از مواد ضدعفونی کننده را که مایل باشید تنها با فشردن اهرم به صورت دستی، روی دست خود ریخته و استفاده نمایید.

  • دیسپنسر آزمایشگاهی
دیسپنسر آزمایشگاهی

دیسپنسر آزمایشگاهی

جهت استفاده در محیط های آزمایشگاه کاربرد دارند. انتقال اغلب مایعات شیمیایی، اسیدی، سمی و خطرناک به وسیله دیسپنسر آزمایشگاهی انجام می شود. نحوه کار کرد آن به این ترتیب است که این وسیله بر روی سر و دهانه ظرف مایعات مد نظر  قرار گرفته و بدون کوچکترین تماس مستقیم با هوا، دستگاه اسپنسر مایع درون ظرف را انتقال می دهد.

دیسپنسر آنالوگ، هنری استپ و سریپتور از انواع شکل آزمایشگاهی آن می باشند. دیسپنسرهای آزمایشگاهی از صفحه نمایش دیجیتال جهت انتقال مقادیر مناسب از حجم مایعات برخوردار است تا کار را به هنگام استفاده کاربر راحت تر نماید و در عین حال انتقال مایعات آزمایشگاهی با دقت و حساسیت بیشتری انجام شود. بدنه این دستگاه از مقاومت بسیار بالایی در برابر هر گونه آسیب هایی نظیر گرما و یا خوردگی های مایعات برخوردار است.

همچنین اگر به دنبال خرید تجهیزات، وسایل و لوازم مطب عمومی و تخصصی هستید می توانید از طریق همین سایت ( بیوتی سنتر ) اقدام به ثبت و خرید سفارشات خود فرمایید.

کلام آخر

امروزه کاربرد استفاده از دستگاه‌های ضدعفونی‌کننده در اغلب جاها به‌خصوص مکان‌های عمومی بیشتر شده است. استفاده از دیسپنسر به‌عنوان یک وسیله مفید جهت اسپری کردن مواد ضدعفونی کننده بدون تماس مستقیم دست از اهمیت بهداشتی فراوانی برخوردار است. علاوه‌برآن به‌عنوان یک وسیله کاربردی جهت انتقال مایعات خطرناک همواره مورداستفاده لابراتوارها بوده است. قیمت این دستگاه بر اساس شکل و نحوه کارکرد آن متفاوت می‌باشد. البته خرید دیسپنسرهای اتوماتیک و چشمی بیشتر موردتوجه بوده و از بازار فروش خوبی برخوردار است.

ما در سایت بیوتی سنتر تمامی تلاش خود را نمودیم تا تمامی موارد مهم در رابطه با دیسپنسر را برای شما عزیزان شرح دهیم؛ همچنین اگر به دنبال خرید عمده تجهیزات پزشکی هستید می توانید از طریق سایت ما هر آنچه که لازم دارید را سفارش و در کمترین زمان ممکن در هر جای ایران که هستید دریافت نمایید. بیوتی سنتر مرکز تولید و پخش انواع تجهیزات پزشکی اعم از لباس پزشکی و لباس بیمار ، انواع رول و ملحفه یکبار مصرف و دستکش های پزشکی می باشد که بهترین کیفیت و بهترین قیمت را به شما تضمین می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *