مقالات پزشکی

رتینوسکوپ چیست و چه کاربردی دارد ؟ + خرید

رتینوسکوپ چیست و چه کاربردی دارد ؟ + خرید

برخی از تخصص‌های شاخه درمان از ابزار و تجهیزات پزشکی خاص خود برخوردارند که یکی از آن‌ها دستگاه رتینوسکوپ است که در چشم‌پزشکی کاربرد دارد. یک چشم‌پزشک با استفاده از رتینوسکوپ می تواند ناراحتی‌های مختلف چشم از قبیل دوربینی، نزدیک‌بینی و آستیگماتیسم را به‌راحتی تشخیص دهد و به درمان مناسب بیمار بپردازد. همان‌طور که می‌دانید یک سری از ضعف‌های بینایی وجود دارند که سبب تاری دید می‌شوند. به انجام عمل رتینوسکوپی توسط متخصص چشم اسکیاسکوپی هم گفته می شود. این آزمایش توسط دکتر می تواند سریع، آسان، قابل اعتماد و دقیق بوده و به حداقل همکاری بیمار نیاز داشته باشد.

برای دیدن اشیاء اطرافمان وجود نور ضروری است. نور بر روی هر چیزی که ما می‌بینیم برخورد کرده و سپس توسط عدسی و قرنیه چشم جمع شده و شکسته می‌شود. پس از آن، شکست نور روی بخش شبکه و ناحیه عصب بینایی قرار گرفته می‌شود؛ بنابراین شبکیه چشم، تصویری را که توسط این اشعه‌های نوری تشکیل شده به‌خوبی دریافت می‌کند و از طریق عصب بینایی آن را به مغز ارسال کرده تا در نهایت ما را قادر به دیدن تصاویر میشویم.

در این ‌بین، تعدادی از اختلالات و ناراحتی‌های چشمی وجود دارد که اشعه‌های نوری تشکیل شده در روی عدسی و قرنیه برای دیدن اشیاء به‌خوبی شکسته نمی‌شود و به همین دلیل سبب تاری دید در افراد می‌گردد. به این قبیل ناراحتی‌ها عیوب انکساری چشم گفته می‌شود. دستگاه رتینوسکوپ کاربرد اساسی در تشخیص این عیوب انکساری دارد. متخصصان بینایی از رتینوسکوپ به عنوان نوعی آزمایش شکست عینی نور استفاده می کنند. این ابزارها برای روشن کردن محیط چشم داخلی و مشاهده و اندازه گیری پرتوهای نور هنگامی که توسط شبکیه منعکس می شوند، استفاده می شوند. در این بخش می‌خواهیم با رتینوسکوپ و کاربرد آن بیشتر آشنا شویم.

رتینوسکوپ چیست؟

رتینوسکوپ چیست؟

رتینوسکوپ چیست؟

رتینوسکوپ یک ابزاری دستی و کوچک است که توسط پزشک پرتویی از نور را در داخل چشم بیمار پخش می کند. هنگامی که نور به صورت عمودی و افقی روی چشم حرکت می کند، پزشک حرکت نور منعکس شده از پشت چشم را مشاهده می کند. این بازتاب را بازتاب قرمز می نامند. سپس معاینه کننده لنزهای مختلفی را در جلوی چشم بیمار به طور متوالی قرار می دهد و با تغییر قدرت لنزها، تغییرات مربوطه در عدسی چشم را در جهت و الگوی مناسب انعکاس نور نگاه می کند. متخصص تعویض لنزها را تا رسیدن به قدرت لنزی که نشان دهنده عیوب انکساری بیمار است، ادامه می دهد. استفاده از این روش در تعیین ضعف چشم به خصوص در کودکان خردسال و نوزادان بسیار مفید است چراکه نیاز چندانی به همکاری کودک در حین معاینه نیست.

بنابراین با این توصیف می توان گفت؛ رتینوسکوپ ابزاری قدرتمند و کارآمد در حرفه چشم‌پزشکی است که از آن برای تشخیص عیوب انکساری چشم استفاده می‌شود. اسم دیگر این ابزار، شبکه بین است؛ چراکه در تشخیص ناراحتی‌های مربوط به شبکه چشم تخصص ویژهای دارد. این دستگاه در انواع برندهای مختلف به فروش می‌رود. به‌عنوان نمونه در نوع هاین Beta200 ، پزشک متخصص می تواند از نور زنون – هالوژن یا LED جهت مشاهده درون چشم فرد استفاده کند.

برای این ابزار هندل شارژی در نظر گرفته شده تا امکان شارژ دستگاه به‌سادگی فراهم باشد. مهم‌ترین بخش این دستگاه دارا بودن اپتیک چند لایه برای انعکاس خوب نور و شفافیت فوندوس وکیفیت بالای آن در مشاهده چشم بیمار است. از نظر محل قرارگیری، شبكيه چشم را میتوان به 3 بخش فوندوس، اكواتر و پريفر تقسيم کرد. قسمت خلفي يا فوندوس در هنگام افتالموسكوپي مستقيم قابل رؤيت است و شامل ماكوال و عصب بينايي است. توجه کنید که پزشک به هنگام معاینه چشم باید بتواند نقطه خنثی را پیدا کند و دستگاه هاین Beta200 از این خصوصیت برخوردار است. با استفاده از فیلتر پلاریزاسیون موجود در آن، انعکاس‌های داخلی و تابش‌های اضافی، به‌راحتی حذف شده و موجب افزایش کارایی آن در هنگام مشاهده جزئیات می‌شود. این مثال از عملکردهای این برند از دستگاه را برای شما بیان کردیم تا آشنایی بیشتری با مکانیزم دستگاه داشته باشید.

انواع رتینوسکوپ کدام است؟

انواع رتینوسکوپ کدام است؟

انواع رتینوسکوپ کدام است؟

رتینوسکوپها به‌عنوان مهم‌ترین ابزار متخصص چشم محسوب شده و به‌صورت شارژی و غیر شارژی در بازار وجود دارد. انواع برندهای متفاوت از این دستگاه را می‌توان یافت، که برخی از آن‌ها دارای نقاط قوت فراوان در عملکردشان هستند. هم‌اکنون کمپانی‌های معتبر هاین، ریشتر و ولش آلن آخرین‌مدل‌ها با فناوری پیشرفته رتینوسکوپها را وارد بازار کرده‌اند.

کارایی رتینوسکوپ چیست ؟

کارایی رتینوسکوپ

کارایی رتینوسکوپ

وقتی نزد چشم‌ پزشک می‌رویم، پزشک با یک وسیله درون چشم ما را نگاه می‌کند که این وسیله همان دستگاه رتینوسکوپ است. عملکرد این دستگاه به این صورت است که رتینوسکوپ توسط یک منبع نوری مشخص مقداری نور به درون چشم می‌تاباند. پزشک ابتدا از فاصله دور با ارسال نور درون شبکه چشم شما را نگاه کرده و سپس به سمت چشم تمرکز کرده و نزدیک می‌شود.

بنابراین چشم ‌پزشک توسط رتینوسکوپ، منبع نوری را در فاصلة نزدیکی از چشم بیمار قرار داده و از بیمار فاصله می‌گیرد تا به‌وسیله آیینة مخصوص که در رتینوسکوپ است به چشم بیمار نگاه ‌کند. استفاده از این وسیله کمک فراوانی می‌کند تا دکتر بتواند به‌راحتی نمرة چشم بیمار را تعیین کند. پس می‌توان گفت انجام عمل رتینوسکوپی در تعیین نمرة عینک چشم فرد بسیار مؤثر است.

به شکلی ساده‌تر برای بیان این موضوع میتوان گفت، چشم‌ پزشک در هنگام معاینه بیمار از عدسی‌های متفاوت درون دستگاه رتینوسکوپ به شکلی پشت ‌سر هم استفاده کرده تا بتواند نمره عینک بیمار را به‌درستی پیدا کند. خب حتماً می‌پرسید چه زمان پزشک متوجه انتخاب درست در تعیین نمره عدسی می‌شود؟ در پاسخ باید گفت پزشک عوض‌کردن عدسی‌ها را در هنگام معاینه چشم بیمار آن‌قدر ادامه می‌دهد تا زمانی که مردمک چشم بیمار با رنگ قرمز دستگاه پر شود. در این حالت نمره دقیق چشم فرد تعیین می‌شود.

صرف‌نظر از سن و جنسیت، تمامی افراد باید حداقل سالی یکبار جهت معاینه چشم به چشم‌پزشک مراجعه کنند. تشخیص زود هنگام ناراحتی‌های چشم در درمان به ‌موقع و رفع اثرات نامطلوب به‌ جا مانده از آن بسیار مؤثر است. به‌ عنوان ‌مثال درکودکان معاینات و پیگیری‌های مداوم، می‌تواند از تنبلی چشم در کودک و یا ناتوانی او در یادگیری درس‌هایی خواندنی و نوشتاری او بسیار نتیجه‌ بخش باشد.

مردمک چشم کودکان به طور معمول برای انجام آزمایش رتینوسکوپی گشاد می شود. به همین علت معاینه چشم کودک به این روش بسیار آسان است. گاهی پزشک نیازمند ریختن قطره درون چشم قبل از معاینه است. دلیل این امر آن است که رفلکس در هنگام بزرگ شدن مردمک چشم جهت معاینه آسان تر است و پزشک جهت معاینه دقیق ته چشم از این قطره ها برای گشاد شدن مردمک و فلج موقت آن استفاده می کنند. این روش به پزشک اجازه می دهد تا به شکلی دقیق تر عیوب شکست نور را بررسی کند.

برای انجام دقیق رتینوسکوپی کودک باید برای مدت زمانی که از چند ثانیه تا چند دقیقه متغیر است به نور متصاعد شده توسط رتینوسکوپ نگاه کند. اکثر کودکان، از جمله نوزادان، می توانند نور را به اندازه کافی نگاه کنند و به این ترتیب امکان انجام رتینوسکوپی موفقیت آمیز در مطب بدون استفاده از مواد بیهوشی فراهم هست. با این حال، در صورتی که کودک برای مدت زمان مورد نیاز برای رتینوسکوپی به نور نگاه نکند، ممکن است به بیهوشی عمومی نیاز داشته باشد. البته باز هم گفته می شود با استفاده از رتینوسکوپ بسیار ساده و سریع می توان عیوب انکساری چشم را تشخیص داد.

همچنین اگر شما مطب و درمانگاهی دارید که می خواهید وسایل و تجهیزات پزشکی برای آن مهیا نمایید می توانین از طریق همین سایت اقدام به خرید عمده تجهیزات پزشکی نمایید تا از تخفیف های ویژه ما بر خوردار شوید.

نتیجه‌گیری
نتیجه‌گیری

نتیجه‌گیری

هدف از خرید یک دستگاه پزشکی استفاده بهینه پزشک از عملکرد آن دستگاه جهت تشخیص درست و درمان مناسب برای بیمار است. دستگاه رتینوسکوپ هم از این قاعده مستثنی نیست. پزشک به هنگام خرید تجهیزات خود علاوه بر کیفیت و کارکرد مناسبت در داشتن فناوری‌های پیشرفته دستگاه به ضمانت‌نامه و گارانتی پس از فروش آن نیز توجه می‌کند. در واقع به دستگاهی که گارانتی داشته باشد می‌توان اطمینان بیشتری داشت.

هم‌اکنون در بازار، تجهیزاتی با برندهای معروف و مشهور از دستگاه رتینوسکوپ وجود دارند که می‌توانند نیاز یک پزشک را به هنگام معاینه بیمار خود در تعیین نمره چشم او فراهم سازند. هر چه دستگاه ما پیشرفته‌تر باشد تشخیص پزشک برای درمان بهتر خواهد بود. دستگاه‌های تولیدی از برندهای معروف به دلیل طول عمر بالای دستگاه همواره از طرف‌داران زیادی برخوردار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *