مقالات پزشکی

زئولیت اکسیژن ساز چیست و کاربرد و نحوه تعویض + قیمت هر کیلو زئولیت خالص

زئولیت اکسیژن ساز چیست و کاربرد و نحوه تعویض + قیمت هر کیلو زئولیت خالص

با شیوع ویروس کرونا و بیماری‌های تنفسی ناشی از آن، تیم‌های پزشکی در سراسر جهان برای نجات بیماران خود سخت مبارزه می‌کنند و تأمین اکسیژن برای این بیماران بسیار مهم است. تغلیظ کننده‌های اکسیژن برای درمان بیماری‌های ریوی حاد و مزمن مانند آسم، ذات‌الریه و بیماری انسدادی مزمن ریه استفاده می‌شود. بیماران مبتلا به چنین شرایطی دارای سطوح خطرناکی از اکسیژن در خون خود هستند و این دستگاه ‌ها میزان اکسیژن هوا را به درصدهای بالایی می‌رسانند و نیتروژن را از آن حذف می‌کنند که تأمین سطوح بالاتر اکسیژن در هوایی که تنفس می‌کنند متعاقباً جذب را از طریق ریه ‌ها افزایش می‌دهد.

جداسازی نیتروژن و اکسیژن یکی از چالش‌برانگیزترین فرایند ها است، زیرا هر دو مولکول از نظر اندازه بسیار مشابه هستند. آنها به‌عنوان جایگزینی برای سیلندرهای اکسیژن پرفشار سنگین یا سیستم‌های کوچک اکسیژن مایع برودتی واقع شدند و به بیمارانی که از اکسیژن درمانی پزشکی استفاده می‌کنند اجازه می‌دهند که در خانه خود درمان شوند. یک متمرکزکننده اکسیژن توسط یک کمپرسور هوا، دو مخزن پر از دانه‌های زئولیت، یک مخزن یکسان‌کننده فشار و تعدادی دریچه و لوله تشکیل شده است.

دستگاه اکسیژن ساز چیست؟

پیش از هر چیز بهتر است به این پرسش پاسخ دهیم که دستگاه اکسیژن ساز چیست؟ دستگاه تولید اکسیژن از مهم ترین و کاربردی ترین تجهیزات کمک تنفسی است و غالباً برای بیمارانی که سطح اکسیژن خون آن ها پایین است مورد استفاده قرار می گیرد. اکسیژن ساز در دو نوع قابل حمل یا پرتابل و ثابت تولید و عرضه می شود و ظرفیت های گوناگونی دارد.

زئولیت اکسیژن ساز چیست؟

زئولیت اکسیژن ساز چیست؟

زئولیت اکسیژن ساز چیست؟

زئولیت ها که اغلب به عنوان غربال مولکولی شناخته می شوند، یک حجم سه بعدی متخلخل ساخته شده از سیلیکا و آلومینا هستند که یا به طور طبیعی وجود دارند و یا به صورت صنعتی در مقیاس های بزرگ تولید می شوند. برای تغلیظ اکسیژن در دستگاه‌ اکسیژن ساز، دانه‌های زئولیت برای جذب نیتروژن تحت‌فشار 20 psi/~1.4 bar و در دمای محیط استفاده می‌شود.

هنگامی که زئولیت از ظرفیت جذب خود استفاده کند، بستر جذب کاهش می‌یابد و نیتروژن از جاذب آزاد می‌شود. این چرخه برای تولید مداوم بیش از 10 لیتر اکسیژن در دقیقه تکرار می‌شود. ظرفیت جذب اکسیژن در زئولیت 13X حدود 0.6 میلی مول بر گرم در 1.4 بار است که تقریباً 14 لیتر گاز در یک گرم ماده است.

هوای محیط از حدود 78 درصد نیتروژن و تنها حدود 20 درصد اکسیژن تشکیل شده است. زئولیت ‌اکسیژن ساز نسبت به نیتروژن انتخابی عمل میکنند، به این معنی که تغلیظ کننده ‌های اکسیژن فعلی بخش بزرگ‌تری از جریان هوا را به‌جای اکسیژن موردنظر با فراوانی کمتر فیلتر می‌کنند. وجود ماده جذبی که نسبت به اکسیژن انتخابی باشد، مقدار هوای موردنیاز فشرده شده در غلیظ کننده را کاهش داده و متعاقباً انرژی موردنیاز را کاهش می‌دهد.

کاربرد زئولیت اکسیژن ساز چیست؟ 

کاربرد زئولیت اکسیژن ساز

کاربرد زئولیت اکسیژن ساز

زئولیت ‌ها به دلیل توانایی در تمایز بین گازهای مختلف و سطح بزرگ به طور گسترده برای سیستم‌ های تغلیظ کننده‌ های اکسیژن استفاده می‌شوند و همچنین تخلخل آنها نقش کلیدی در فرایند جذب دارد. آرایش منظم روزنه ‌ها و حفره‌ ها ناشی از مونتاژ ساختارهای چهاروجهی SiO4 و AlO4 است که برخی از مولکول‌ ها به طور انتخابی در میکرو تخلخل جذب شوند، درحالی‌که برخی دیگر به دلیل اثرات فضایی یا تفاوت میل ترکیبی رد می‌شوند، مثلاً نیتروژن روی زئولیت جذب می‌شود درحالی‌که اکسیژن از آن عبور می‌کند.

قیمت هر کیلو زئولیت اکسیژن ساز خالص چقدر می باشد؟

پودر زئولیت در کیفیت‌ها و تولیدکننده های مختلف اعم از ایرانی و خارجی در بازار وجود دارد و قیمت هر کیلو زئولیت تقریباً بین 30 تا 60 هزار تومان بسته به کیفیت، گارانتی، کارایی و ماندگاری متفاوت است.

آموزش نحوه تعویض زئولیت اکسیژن ساز

 آموزش نحوه تعویض زئولیت اکسیژن ساز

آموزش نحوه تعویض زئولیت اکسیژن ساز

دستگاه اکسیژن سازی که از زئولیت برای خالص‌سازی اکسیژن استفاده می‌کند دارای دو مخزن زئولیت است. کم‌شدن غلظت اکسیژن خروجی از دستگاه به دلیل عدم عملکرد صحیح زئولیت بوده و یک اخطار برای تعویض زئولیت های مخزن است. کافی است پودر زئولیت را از عرضه‌کننده ‌ها تهیه کرده، زئولیت قبلی را دور ریخته و مخزن را با زئولیت های جدید پر کنید.

سخن آخر

در این مقاله اطلاعاتی را در مورد زئولیت اکسیژن ساز، کاربرد آن، عملکرد، تعویض و قیمت آن در اختیار شما قرار دادیم و امیدواریم مفید واقع شود. پودر زئولیت انواع مختلفی دارد و بسته به حساسیت کاربرد در کیفیت ها مختلفی در بازار وجود دارد، اگر به دنبال خرید زئولیت هستید به جزئیات تولید و عمر مفید آن توجه برجستهای داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *