مقالات پزشکی

علت باد نشدن دستگاه فشار خون مچی چیست؟ عیب یابی دستگاه فشار خون دیجیتال مچی

علت باد نشدن دستگاه فشار خون مچی چیست؟ عیب یابی دستگاه فشار خون دیجیتال مچی

دستگاه فشار سنج دیجیتال در دو نوع مچی و بازویی در بازار وجود دارند که هر دو تقریبا مشخصات یکسانی دارند. بنابراین عیب یابی دستگاه فشار خون دیجیتال مچی همانند عیب یابی دستگاه دیجیتال بازویی خواهد بود. در این مطلب به علت باد نشدن دستگاه فشار خون مچی و عیب یابی آن می پردازیم و نکاتی را پیرامون نحوه درست تست فشار خون بیان می کنیم.

علت باد نشدن دستگاه فشار خون مچی چیست؟

باد نشدن دستگاه فشار خون می تواند مربوط به لوله پلاستیکی، پمپ باد یا بازوبند باشد. همچنین مسدودی شلنگ هوا و کاف نیز که منجر به خطا در اندازه گیری فشار خون می شود می تواند علت باد نشدن دستگاه فشار خون مچی به شمار رود. چنانچه راه های هوایی شلنگ و کاف بسته شده باشند اندازه گیری فشار سنج مقداری خطا نشان می دهد که ناشی از خوب باد نشدن دستگاه است.

علت دیگر باد نشدن دستگاه فشار خون مچی می تواند به ضعیف شدن بارتی دستگاه مربوط شود. این مشکل می تواند در اندازه گیری فشار خون اخلال ایجاد کند. برای اندازه گیری فشار سیستول کاف فشار سنج برای باد شدن به قدرت بیشتری نیاز دارد. باتری دستگاه تامین کننده این قدرت است. بنابراین اگر باتری دستگاه ضعیف شده باشد قادر به تولید قدرت بیشتر برای باد شدن کاف را داشته که سبب بروز خطا در اندازه گیری فشار خون می شود. هنگام ایجاد چنین مشکلی کد خطا بر روی نمایشگر دستگاه مشاهده می شود که باید برای رفع خطا باتری دستگاه فشار سنج را تعویض کرد.

نکاتی برای عیب یابی دستگاه فشار خون دیجیتال مچی

زمانی که در حال اندازه گیری فشار خون و خواندن اعداد باشید ممکن است متوجه پیام های خطا و درست نشان داده شدن عدد شوید. برای عیب یابی دستگاه فشار خون دیجیتال مچی و خواندن بهتر اعداد باید نکاتی را مد نظر قرار داد.

  1. صحبت کردن در هنگام اندازه گیری فشار خون باعث افزایش عدد فشار خون تا 10 عدد می شود.
  2. کاف دستگاه باید روی دست بدون لباس و نیم سانتی متر بالاتر از قسمت خمیدگی آرنج قرار گیرد؛ گذاشتن کاف روی لباس باعث می شود به میزان خوانایی 50 میلی متر جیوه اضافه گردد.
  3. هنگام سنجش فشار خون باید پاها صاف روی زمین قرار گیرند. زیرا قار گیری پا به صورت ضربدری باعث فشار به رگ ها شده و عدد فشارسنج را بالاتر نشان می دهد.
  4. نیم ساعت قبل از اندازه گیری فشار خون نباید از مواد کافئین دار و نیکوتین دار مثل نوشابه و الکل استفاده کرد. زیرا این مواد باعث افزایش فشار خون می شوند و عدد را بیشتر نمایش می دهد.
  5. فشار سنج باید دقیقا هم سطح قلب قرار گیرد. در غیر این صورت عدد فشار سنج درست نشان داده نخواهد شد.

رایج ترین عیب یابی دستگاه فشار خون دیجیتال مچی + راه حل

چنانچه صفحه نمایش دستگاه نتایج اندازه گیری را غیر عادی نمایش دهد برای عیب یابی آن باید چهار احتمال را در نظر گرفت و راه حل هایی را برای رفع آن به کار برد:

1.ممکن است بازوبند به درستی نصب نشده باشد.

راه حل: مجدد باید بازوبند را به طور صحیح ببندید و دوباره تست کنید.

2.صحیح نبودن وضعیت بدن هنگام اندازه گیری فشار خون

راه حل: وضعیت قرارگیری و نشستن را دوباره تنظیم کنید و مجدد فشار خون را اندازه گیری نمایید.

3.حرکت بدن و صحبت کردن طولانی

راه حل: بهتر است هنگام اندازه گیری فشار خون بدن آرام باشد و صحبتی نکنید.

4.وجود ضربان قلب نامنظم

راه حل: برای رفع این عیب باید دستگاه و تنظیمات آن را دوباره بررسی کرد.

5.نمایش علامت ضعیف بودن باتری روی نمایشگر دستگاه

راه حل: تعویض باتری یا استفاده از باتری شارژی برای دستگاه فشار خون

جمع بندی

هنگام اندازه گیری فشار باید تمام نکات مربوط به اندازه گیری فشار خون با دستگاه فشار خون دیجیتال را رعایت کنید. معمولا یکی از خطاهای مربوط به اندازه گیری فشار خون مربوط به کاف و لوله های پلاستیکی است که برای عیب یابی این مشکل باید علت بادنشدن دستگاه فشار خون مچی را بررسی کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *