مقالات پزشکی

ماسک بای پپ چیست و کارایی دستگاه کمک تنفسی bi-level / bipap

ماسک بای پپ چیست و کارایی دستگاه کمک تنفسی bi-level / bipap

اگر در تنفس خود مشکلی دارید، دستگاه BiPap می‌تواند به تنظیم فشار هوا و رساندن مقادیر مناسب از اکسیژن در ریه‌ها کمک کند. بای پپ یکی از تجهیزات پزشکی در بیمارستان‌ها و منازل است که جهت اکسیژن‌رسانی در بیماران ریوی نظیر بیماری کرونا، بیماری مزمن انسداد ریه، آپنه خواب و غیره استفاده می‌شود. این دستگاه کوچک بوده و به‌آسانی قابل‌حمل و نقل است.

استفاده از این ماسک در بیماران ریونی به این صورت است که شما از ماسک یا لوله مخصوص در بینی خود استفاده می‌کنید که از یک طرف به دستگاه کمک تنفسی بای پپ متصل است؛ سپس دستگاه هوای تحت فشار خود را به مجاری تنفسی‌تان هدایت می‌کند. توجه کنید مکانیزم عملکرد دستگاه کمک تنفسی بای پپ به این صورت است که از طریق اعمال دو سطح فشار هوای بالا و پایین عملیات تنفس دم و بازدم را برای فرد آسان می‌سازد.

به سطح فشار هوای بالا مثبت و عمل دم گفته می‌شود و به سطح هوای فشار پایین، فشار منفی یا بازدم می‌گویند. جهت کارکرد دستگاه نیاز به اتصال ماسکی بر روی صورت خود هستیم. به‌عنوان‌مثال ماسک صورت از برند معروف Synocare به‌عنوان یک لوازم جانبی تهویه هوا است که هنگام انتقال اکسیژن از دستگاه بای پپ استفاده می‌شود.

BiPAP چیست و چه زمانی استفاده می‌شود؟

BiPAP چیست و چه زمانی استفاده می‌شود؟

BiPAP چیست و چه زمانی استفاده می‌شود؟

به توقف کوتاه‌مدت اکسیژن‌رسانی (تنفسی) در خواب آپنه خواب گفته می‌شود. این بیماری یک اختلال است که باعث توقف تنفس برای مدت کوتاهی در طول خواب فرد می‌گردد. از معروف‌ترین نشانه بیماری آپنه خواب خوروپف فرد است. در صورت عدم درمان سریع می‌تواند عواقب و صدمات جبران‌ناپذیری در فرد داشته باشد. یک راه درمان و ازبین‌بردن این شرایط استفاده از ماسک بای پپ است.

COPD مخفف بیماری اختلال انسدادی مزمن ریوی است. در این بیماری، ورود هوا به داخل ریه‌های فرد به هنگام تنفس دشوارتر است. به طور کلی ریه‌های این افراد اغلب کشش کمتری در عملیات رساندن اکسیژن به بدن را دارند؛ بنابراین ممکن است تنفس عمیق برای آنها بسیار دشوار باشد. گاهاً دیده شده که در این بیماری به دلیل عدم اکسیژن رسانی مناسب ریه‌های آنها از مخاط هم پر می‌شوند.

علائم بیماری مزمن انسداد ریوی یا آپنه خواب اغلب در شب بدتر می‌شود، به طوری که حتی می‌تواند خواب فرد را متوقف کند و بی‌خوابی شبانه را برای او به همراه داشته باشد؛ بنابراین فرد در طول روز همواره با خستگی ناشی از کمبود خواب مواجه است. در ضمن خواب عمیق برای ترمیم بافت‌های سلولی مهم است، به همین علت داشتن یک خواب خوب در شب ضروری است.

BiPAP دستگاه کوچکی است که به‌راحتی کار می‌کند و به یک فرد مبتلا به بیماری COPD کمک می‌کند تا به‌راحتی نفس بکشد. هنگام استفاده از دستگاه BiPAP، فرد هوای تحت فشار دستگاه را از طریق ماسک وارد شش‌ها می‌کند تا الگوی تنفس خود را هنگام خواب یا هنگام تشدید علائم بیماری تنظیم کند.

کلمه BiPAP مخفف فشار مثبت راه هوایی در دو سطح است. این دستگاه یکی از انواع PAP یا دستگاه فشار هوای مثبت است که برای حفظ الگوی تنفس ثابت در شب یا هنگام بروز علائم در افراد مبتلا به بیماری COPD استفاده می‌شود. این روش برای درمان بیماران آپنه خواب با ارسال هوا از طریق لوله به داخل ماسکی که روی بینی فرد قرار دارد، عمل می‌کند. به‌این‌ترتیب که دستگاه از طریق گذاشتن ماسکی بر روی دهان فرد که خود توسط لوله به دستگاه تولید اکسیژن متصل است، صورت می‌گیرد. بیماران پس از استفاده از این ماسک در طول شب از خوابی طولانی‌تر و با کیفیت بیشتری برخوردار خواهند شد.

همچنین به شما پیشنهاد می دهیم حتما مقاله مربوط به اکسیژن ساز و اکسیژن درمانی چگونه است؟ را در سایت بیوتی سنتر مطالعه فرمایید.

تأثیر ماسک بای پپ بر بیماران مبتلا به آپنه خواب چگونه است؟

تأثیر ماسک بای پپ بر بیماران مبتلا به آپنه خواب چگونه است؟

تأثیر ماسک بای پپ بر بیماران مبتلا به آپنه خواب چگونه است؟

تأثیر ماسک بای پپ بر بیماران مبتلا به آپنه خواب چگونه است؟از این دستگاه می‌توان در منزل و بیمارستان استفاده کرد. پزشکان بر این باورند که استفاده روزانه از BiPAP نه‌تنها کیفیت خواب افراد مبتلا به بیماری انسداد مزمن ریوی (COPD) را بهبود می‌بخشد، بلکه می‌تواند باعث افزایش طول عمر فرد شود. استفاده از دستگاه‌های BiPAP سبب شده تا میزان پذیرش در میان افراد مبتلا به بیماری ریوی در بیمارستان‌ها را کاهش دهد. چراکه افراد می‌توانند از این دستگاه به‌سادگی در منزل استفاده کنند.

از دیگر ویژگی مهم دستگاه BiPAP ارسال اکسیژن با فشارهای از پیش تنظیم شده در مجاری تنفسی شخص بیمار است که باعث منبسط شدن شش‌ها می‌شود. به‌این‌ترتیب مقداری از فشار ناشی از بار عضلات تنفسی فرد را برداشته و به او اجازه می‌دهد تا راحت‌تر تنفس کند. همچنین باعث افزایش سطح اکسیژن و عادی‌سازی سطح دی‌اکسیدکربن می‌شود.

عوارض جانبی استفاده از ماسک BiPAP چیست ؟

عوارض جانبی استفاده از این ماسک چه چیز است؟

عوارض جانبی استفاده از این ماسک چه چیز است؟

عوارض جانبی استفاده از این ماسک چه چیز است؟ماسک بای پپ بسیار ایمن و بدون خطر است. بیشتر مشکلات مربوط به BiPAP شامل؛ ماسک صورت بسیار محکم و آسیب رساندن به پوست صورت و یا خیلی شل بودن آن است که باعث نشت هوای تحت فشار از ماسک می‌شود. پس بیماران نباید هیچ نگرانی مبنی‌بر وجود عارضه در هنگام استفاده از این ماسک داشته باشند.

در نهایت به شما پیشنهاد می دهیم برای خرید کپسول اکسیژن برای بیمار خود حتما از طریق سایت بیوتی سنتر اقدام فرمایید تا نه تنها از مزیت کیفیت بالا و هزینه کم بهرمند شوید، بلکه به راحتی در محل مورد نظر خود می توانید تحویل بگیرید.

کلام آخر

BiPAP با استفاده از دو فشار متفاوت هوای دم و بازدم به تنفس فرد کمک می‌کند. این بدان معناست که انجام عملیات بازدم با ماشین‌های BiPAP راحت‌تر است. در ضمن از این ماسک می‌توان برای درمان نارسایی قلبی هم استفاده کرد چراکه در این روش درمان میزان خون برگشتی به قلب کاهش‌یافته و در نتیجه قلب به هنگام پمپاژ، تحت‌فشار کمتری قرار خواهد داشت. پزشکان معتقد هستند که استفاده از این ماسک پزشکی می‌تواند به‌عنوان بهترین راه درمان جهت بالاتر بردن کیفیت زندگی افراد بیمار باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *