مقالات پزشکی

نحوه گرفتن فشار خون با دستگاه دیجیتال مچی؛ طرز کار و نحوه خواندن فشارخون

نحوه گرفتن فشار خون با دستگاه دیجیتال مچی

چک کردن فشار خون در خانه، امر بسیار مهمی است که همه مبتلایان به فشار خون بالا باید آن را جدی بگیرند. انجمن قلب آمریکا توصیه می‌کند که هر فردی که مبتلا به فشار خون بالا است، حتماً آن را در منزل کنترل کند. پایش خانگی می‌تواند به شما کمک کند، فشار خون خود را در یک محیط آشنا کنترل کنید و شما و پزشکتان را از مؤثر بودن داروی تجویزی مطمئن کند. دستگاه‌های سنجش فشار خون، به طور گسترده‌ و بدون نسخه در دسترس همگان هستند بنابراین نظارت در خانه، گامی آسان برای بهبود وضعیت شما است. در این مطلب شما با نحوه گرفتن فشار خون با دستگاه دیجیتال مچی آشنا می‌کنیم. قبل از شروع، مهم است که تکنیک مناسب را بدانید و یک دستگاه فشار خون خانگی خوب پیدا کنید.

چگونگی کار با دستگاه‌های اندازه‌گیری فشارخون دیجیتال مچی

چگونگی کار با دستگاه‌های اندازه‌گیری فشارخون دیجیتال مچی

چگونگی کار با دستگاه‌های اندازه گیری فشار خون دیجیتال مچی

  1. قبل از اندازه‌گیری فشار خون با دستگاه‌های مچی، باید آرام بنشینید و چند دقیقه استراحت کنید
  2. پاهای خود را صاف و در حالتی راحت، نگه دارید.
  3. در حین گرفتن فشار خون، مطالعه و حرکت نکنید.
  4. مچ دست خود را در سطح قلب نگه داشته و آرنج خود را خم کرده و روی یک سطح صاف و بدون حرکت قرار دهید.
  5. معمولاً پیشنهاد می‌شود که خواندن عدد نشان داده شده روی نمایش‌گر از قسمت داخلی مچ دست چپ صورت بگیرد. بنابراین  نمایشگر را طوری حرکت دهید که روی  قسمت داخلی مچ شما قرار بگیرد.
  6. کاف را دور مچ برهنه خود بپیچید. کاف باید صاف و نرم باشد و فضای کافی برای لغزش یک نوک انگشت زیر آن وجود داشته باشد.
  7. دستگاه را روشن کنید. کاف به صورت خودکار باد می‌شود و پس از باد شدن دستگاه به آرامی هوا را خارج می‌کند.
  8. برای فهمیدن فشار خون باید به صفحه نمایش نگاه کنید و میزان را در دفترچه‌ای یادداشت کنید. عدد اول فشار سیستولیک و عدد دوم فشار دیاستولیک را نمایش می‌دهد.
  9. دکمه اتمام را فشار داده تا تمامی هوا خارج شود.
  10. در صورتی‌که نیاز به تکرار اندازه‌گیری دارید، 2 تا 3 دقیقه صبر کنید و سپس دوباره امتحان کنید.

حتما بخوانید : معرفی بهترین دستگاه فشارخون مچی

نکاتی در مورد کار با دستگاه‌های فشار سنج مچی

نکاتی در مورد کار با دستگاه‌های فشار سنج مچی

نکاتی در مورد کار با دستگاه‌های فشار سنج مچی باید بدانید

فشارسنج‌های مچی، به موقعیت بدن بسیار حساس هستند. برای این‌که هنگام اندازه‌گیری فشار خون با دستگاه فشارسنج مچی به اندازه دقیقی برسید، بازو و مچ دست شما باید در رو‌به‌روی قلب با زاویه کمی باز و به طوری که قلب و مچ دستتتان در یک راستا باشند. حتی در این‌صورت، اندازه گیری فشارخون در مچ دست، معمولاً بالاتر از اندازه‌گیری‌هایی است که توسط فشارسنج دور بازوی شما انجام شوند. به این دلیل که شریان‌های مچ باریک‌تر هستند و به اندازه سرخرگ‌های بازو درزیر پوست شما نیستند.

برخی از افراد نمی‌توانند فشار خون خود را به علت بازوی بسیار بزرگ و یا دیگر مشکلاتی که دارند از طریق فشارسنج بازویی اندازه بگیرند، در این موارد اندازه‌گیری فشار خون در مچ دست قابل قبول است.

معمولا اندازه‌گیری فشار خون که در خانه با روی هر نوع دستگاه فشارسنج انجام شود، با اندازه‌ای که در مطب پزشک گرفته می‌شود متفاوت است. اگر دستگاه فشارسنج مچی دارید بهتر است آن را نزد پزشک برده تا با یک فشار سنج استاندارد مقایسه کند و دقت فشار سنج خانگی شما معلوم گردد.

همچنین مطمئن شوید که همیشه از یک دست استفاده می‌کنید. دستگاه‌های فشارسنج مچی، جایگزین مناسبی است که می‌توانید هم در خانه و هم در محیط های پزشکی، زمانی که اندازه‌گیری در قسمت بالای بازو عملی نیست از آن استفاده کنید. این را هم در نظر داشته باشید که در صورتی که هنگام استفاده از فشارسنج‌های مچی اصول گفته شده را رعایت کرده و دستگاه شما نیز از برندی معتبر و با اندازه‌گیری دقیق باشد؛ می‌توانید با خیال راحت به عدد نمایش داده شده اطمینان کنید. از داروخانه‌ها، فروشگاه‌های لوازم پزشکی و حتی به صورت آنلاین از برخی از وب‌سایت‌ها می‌توانید دستگاه‌های فشار خون خانگی را تهیه کنید پس دستگاهی را انتخاب کنید که برای وضعیت شما بهترین باشد.

حتما بخوانید : بهترین زمان گرفتن فشار خون چه موقع می باشد؟

چرا باید فشار خون خود را در خانه کنترل کنم؟

چرا باید فشار خون خود را در خانه کنترل کنم؟

چرا باید فشار خون خود را در خانه کنترل کنم؟

کنترل کردن فشار خون در منزل، برای افرادی که از بیماری فشار خون بالا رنجمی‌برند، بسیار مهم است. با این کار به تشخیص زودهنگام و خودنظارتی برای کمک به پزشک برای کنترل فشار خون منجر می‌شود. این کار باعث می‌شود، فشار خون بالا را زودتر از زمانی که فقط گاهی اوقات در مطب فشار خون را اندازه‌گیری می‌کنید، تشخیص داده‌شود.

در فشارخون بالا یا شرایط دیگری که می‌تواند منجر به فشار خون بالا شود مانند دیابت یا مشکلات کلیوی نظارت در خانه بسیار مهم است و به پیگیری درمان خود کمک زیادی می‌کند. تنها راه برای دانستن اینکه آیا تغییرات سبک زندگی یا داروهای شما مؤثر است یا خیر، بررسی منظم فشار خون است. نظارت بر تغییرات فشار خون می‌تواند به شما و پزشکتان کمک کند تا درباره درمان خود تصمیم بگیرید و یا تجویزاتی مانند تنطیم دوز یا تغییر داروها را برای شما داشته‌باشد.

تشویق به کنترل بهتر خود نظارتی می‌تواند به شما احساس مسئولیت قوی‌تری نسبت به سلامتی خود بدهد. ممکن است با یک رژیم غذایی بهبود یافته، فعالیت بدنی و استفاده مناسب از دارو، انگیزه بیشتری برای کنترل فشار خون خود داشته‌باشید.

بررسی کنید که آیا فشار خون شما در خارج از مطب پزشک متفاوت است یا خیر. برخی از افراد به دلیل اظطراب ناشی از مراجعه به پزشک، افزایش فشار خون طبیعی دارند، اما در جاهای دیگر فشارخون بالایی دارند. پایش فشار خون در خانه می‌تواند به تعیین اینکه آیا فشار خون واقعی دارید یا خیر، کمک کند. اگر ضربان قلب شما نامنظم است، فشارسنج‌های خانگی ممکن است خوانش دقیقی به شما ندهند.

البته ما در مقاله ای به صورت مفصل در ارتباط با داروهای گیاهی پایین آورنده فشار خون صحبت نموده ایم که شما می توانید با مطالعه مقاله مربوط به آن در قسمت وبلاگ سایت بیوتی سنتر خود را در برابر افزایش فشار خون مقاوم نمایید.

بیوتی سنتر مرکز فروش انواع تجهیزات پزشکی اصل و باکیفیت اعم از فروش دستگاه فشار سنج ، دستگاه اکسیژن ساز ، کپسول اکسیژن طبی ، دستکش پزشکی و… می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *