مقالات پزشکی

نحوه گرفتن فشار خون با فشارسنج عقربه ای + فیلم آموزش قدم به قدم

نحوه گرفتن فشار خون با فشارسنج عقربه ای + فیلم آموزش قدم به قدم

به دلیل اهمیت بالای گرفتن دقیق و به موقع فشار خون داشتن یک دستگاه فشار سنج اهمیت بسیار زیادی دارد. فشارسنج ها انواع مختلفی دارند که شامل عقربه ای، جیوه ای، فشارسنج بازویی دیجیتال و فشارسنج مچی دیجیتال و … است. فشار سنج های دیجیتال به دلیل راحتی در استفاده بسیار محبوب هستند ولی دقت فشار سنج های عقربه بسیار بیشتر از نوع دیجیتالی فشار سنج ها است. در این مطلب آموزش قدم به قدم گرفتن فشار خون با دستگاه فشارسنج عقربه ای را بازگو خواهیم کرد.

گرفتن فشار خون با فشار سنج عقربه ای

گرفتن فشار خون با فشار سنج عقربه ای

گرفتن فشار خون با فشار سنج عقربه ای

  • گام اول: در ابتدا جعبه دستگاه فشارسنج را باز کنید و تجهیزات آن را از داخل جعبه به آرامی خارج کنید. مراقب لوله ها و کاف باشید که زخم نشوند.
  • گام دوم: سعی کنید بازو را تا هم راستا شدن با قلب بالا بیاورید. آرنج شما باید موازی با قلب قرار بگیرد. سعی کنید بازوی خود را بر روی یک پایه ثابت قرار دهید.
  • گام سوم: اگر لباس ضخیم بر تن دارید آن را بیرون بیاورید و کاف را بروی بازو یک اینچ بالاتر از آرنج ببندید. تعدادی از کاف ها یک بخش چسبی دارند که با آن بر روی بازو فیکس می شوند. محکم کردن کاف خیلی مهم است که نه خیلی شل باشد و نه خیلی محکم که مانع گردش خون شود.
  • گام چهارم: گوشی پزشکی شامل دو قسمت دیافراگم و گوشی است. گوشی را از سمت دیافراگم بر روی پوست و دقیقاً روی سرخرگ، زیر کاف قرار دهید. سمت دیگر گوشی را در گوش قرار دهید. نوک گوشی را با انگشت شصت خود نگیرید زیرا انگشت چپ خود نبض دارد و ممکن است شما را در زمان اندازه گیری نبض گیج کند.
  • گام پنجم: سعی کنید دستگاه فشار را محکم نگه دارید. زاویه صفحه باید به نحوی باشد که صفحه آن برای شما کاملاً قابل روئیت باشد تا بتوانید اعداد را درست و به موقع بخوانید.
  • گام ششم: در این مرحله سعی کنید پوار لاستیکی را از فشار سنج خارج کنید و سوپاپ را قبل از شروع به گرفتن فشار خون محکم ببندید. این کار موجب این می شود که زمانی که با پمپ کاف را باد می کنید هیچ گونه هوایی از کاف خارج نشود و عدد فشار با دقت خوانده شود. برای محکم کردن سوپاپ باید آن را در جهت ساعت گرد بچرخانید تا محکم شود.
  • گام هفتم: با پمپ کاف را سریع باد کنید. این کار را تا زمانی ادامه دهید که عقربه ی روی فشارسنج عدد 180 mm جیوه را نشان دهد. شما با این کار یک سرخرگ را به وسیله کاف در دو طرف ماهیچه مسدود می کنید و این باعث ایجاد یک حس ناخوشایند می شود.
  • گام هشتم: بعد از باد کردن و رسیدن عقربه به 180، شما باید سوپاپ را کاملاً آرام  و یک نواخت بچرخانید تا هوای داخل کاف خارج شود. حالا باید نگاه خود را روی صفحه فشارسنج نگه دارید تا بتوانید به موقع فشار را بخوانید.
  • گام نهم: در همان حالی که فشار در حال کم شدن است با استفاده از گوشی پزشکی سعی کنید صدای ضربان قلب را بشنوید. اولین صدا را که شنیدید عدد روی عقربه را به عنوان فشار خون سیستولیک به یاد بسپارید. برای ثبت فشار خون دیاستولیک به صفحه فشارسنج نگاه کنید و با گوشی پزشکی صداهای ضربان را با دقت گوش دهید صدای ضربان به صدای صفیر تبدیل می شود. شما باید دقیقاً در جایی که صدا قطع شد عددی که عقربه روی صفحه نشان می دهد را یاد داشت کنید و این عدد نشان دهنده ی فشار خون دیاستولیک است. فشار خون شامل دو عدد سیستولیک و دیاستولیک است. عدد سیستولیک فشاری را نشان می دهد که توسط جریان خون بر روی دیواره سرخرگ ها وارد می شود. عدد سیستولیک به عدد بزرگتری که در خوانش فشار خون وجود دارد گفته می شود. عدد دیاستولیک فشاری را نشان می دهد جریان خون بر دیواره سرخرگ در زمان استراحت قلب وارد می کند. عدد کوچکتر در خوانش فشار خون را دیاستولیک می گویند. مثلاً در فشار خون 12 روی 8، عدد 12 سیستولیک است و عدد 8 عدد دیاستولیک است.
سخن پایانی
سخن پایانی

سخن پایانی

در بین انواع دستگاه های فشار سنج، فشار سنج های عقربه ای بسیار دقیق هستند ولی کار کردن با آن نیاز به تمرین و مهارت دارد. این دقت سبب شده که بیشتر پزشکان در مطب و مراکز درمانی از این نوع فشارسنج ها برای اندازه گیری فشار خون استفاده کنند. شما نیز با مطالعه این راهنما و اندکی تمرین خواهید توانست فشار خون را با دقت بالا با این فشار سنج اندازه گیری کنید. بعد از اندازه گیری دقیق شما باید با اعداد فشار خون آشنا شوید و بتوانید به راحتی این اعداد را تفسیر کنید و فشار خون بالا یا پایین را تشخیص دهید و در صورت نیاز به درمان سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *