مقالات پزشکی

آب مقطر کپسول اکسیژن چیست و چه کارایی دارد؟

آب مقطر کپسول اکسیژن چیست و چه کارایی دارد؟

کپسول اکسیژن وسیله ای است که به بیمار کمک میکند تنفس بهتری داشته باشد. این کپسول شامل شیشه ای حاوی آب مقطر است که این آب مقطر کپسول اکسیژن، جهت مرطوب کردن اکسیژن استفاده می شود.

یکی از ویژگی های مهم این آب مقطر های کپسول اکسیژن این است که باید عاری از هرگونه آلودگی و ناخالصی باشند.

در قسمت بالایی کپسول اکسیژن وسیله ای به نام مانومتر وجود دارد که وظیفه ی آن تنظیم و هدایت میزان اکسیژن می باشد. مانومتر کپسول اکسیژن شامل قسمت های مختلفی می باشد و وظیفه ی آن تنظیم جریان گاز اکسیژن و مرطوب کردن اکسیژن برای بیماران می باشد.

در زیر مانومتر ظرفی وجود دارد که مخصوص آب مقطر یا آب جوشیده ی سرد شده می باشد و تا خطی که علامت گذاری شده باید در آن آب ریخته شود. آب مقطر های مخصوص کپسول اکسیژن کارایی و فواید قابل توجهی دارند. از جمله کارایی های این آب مقطر می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  1. این آب باعث مرطوب شدن اکسیژن می شود.
  2. از آسیب رسیدن به دهان و بافت مخاط بینی بیمار جلوگیری می کند.

استنشاق اکسیژن بدون رطوبت در نرخ های بالا ، می تواند مجرای تنفسی بیمار را خشک کند و باعث آسیب رسیدن به آن بشود. به همین دلیل فلومترها یا مانومترها را معمولا مجهز به یک لیوان مرطوب کننده می سازند تا اکسیژن را قبل از ورود به مجرای تنفسی بیمار مرطوب کند. درون این لیوان آب مقطر وجود دارد و اکسیژن در تماس با آن مرطوب شده و پس از آن از فلومتر خارج و وارد مجرای تنفسی بیمار می شود.

مرطوب کردن اکسیژن در نرخ های پایین که از نازل اکسیژن استفاده می شود زیاد ضروری نیست، چون هوای درون اتاق به اندازه ی کافی تنفس می شود و رطوبت مورد نیاز را برای مجرای تنفسی فراهم می کند.

در این میان به چند نکته ی قابل ذکر اشاره می کنیم :

آب مقطر کپسول اکسیژن

آب مقطر کپسول اکسیژن

  1. باید توجه داشته باشید که حتما درون مخزن آب فلومتر، آب مقطر بریزید تا اکسیژن مرطوب برای بیمار فراهم شود.
  2. دلیل اینکه درون مخزن آب مانومتر نیز از آب مقطر استفاده می شود اولا عاری بودن از میکروب و سایر عوامل بیماری زاست و دوما جلوگیری از رسوب آهک روی لایه ی داخلی مخزن است.
  3. مخزن دارای آب مقطر همواره بین دو سطح مینیموم و ماکسیموم می باشد.
  4. از آب مقطر فقط برای مرطوب کردن اکسیژن استفاده کنید.
  5. مخزن آب مقطر و لوله ها قابل شستشو هستند اما قسمت تنظیم کننده فلو قابل شستشو نمی باشد. پس برای تمیز کردن آن باید از پارچه ی نم دار نرم استفاده کنید.
  6. هر چند روز یکبار ظرف حاوی آب مقطر را با آب و مواد ضد عفونی کننده جرم گیری و تمیز کنید.

در کل اکسیژن به بیمار کمک می کند تا : 1) بیمار احساس بهتری داشته باشد و راحت بخوابد 2) بهتر نفس بکشد 3) هوشیار تر شود و درد کمتری را حس کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *