مقالات پزشکی

بالا بردن اکسیژن خون در بیماران کرونایی (سریع و موثر)

بالا بردن اکسیژن خون در بیماران کرونایی (سریع و موثر)

یکی از عوارض سرایت ویروس کرونا به ریه‌های بیماران، کاهش سطح اکسیژن خون یا هایپوکسمی است. زیرا این ویروس در عملکرد ریه ها اختلال ایجاد می‌کند. طبق اظهارات سازمان بهداشت جهانی (WHO) سطح طبیعی اکسیژن خون با آزمایش خون باید بین 80 تا 100 میلی‌متر جیوه و با دستگاه اکسی متر باید بین 95 تا 100 درصد باشد.

وقتی سطح اکسیژن خون از حداقل میزان طبیعی آن کمتر شود، یعنی به کمتر از 80 میلی متر جیوه یا 95 درصد برسد، لازم است اقداماتی برای بالا بردن اکسیژن خون در بیماران کرونایی انجام شود. با این حال، همه بیماران کرونایی دچار علائم هایپوکسمی نمی‌شوند.

هایپوکسمی می‌تواند به اندام‌های حیاتی بدن مثل قلب، مغز، کلیه ها آسیب برساند و ریسک عوارض کرونا را افزایش دهد. شما با آگاهی از نحوه بالا بردن اکسیژن خون در بیماران کرونایی در زمان ایزوله شدن آن‌ها در خانه، می‌توانید اقدامات مؤثر را بهبود سریع‌تر آن‌ها انجام دهید. بنابراین سایت بیوتی سنتر این مقاله مؤثرترین روش‌هایی را که متخصصان برای بالا بردن اکسیژن خون در بیماران کرونایی پیشنهاد کرده اند، گردآوری کرده ایم تا در زمان ایزوله شدن در خانه، سریع‌تر بهبود یابند.

حتما مشاهده کنید : یکی از راه های بالا بردن اکسیژن خون استفاده از کپسول اکسیژن خانگی و طبی

مؤثرترین راه‌های بالا بردن اکسیژن خون در بیماران کرونایی برای بهبود سریع آن‌ها

اطمینان از گردش هوای خوب در اتاق ایزوله برای رسیدن اکسیژن کافی به بیمار

این روش یکی از راه‌های طبیعی برای جلوگیری از گسترش هیاپوکسمی و بالا بردن اکسیژن در بیماران کرونایی است. حتی وزارت بهداشت هم گردش هوای خوب را به عنوان یکی از شاخص‌های مهم یک اتاق ایزوله مناسب تعیین کرده است. وجود یک اتاق با گردش هوای خوب برای تأمین اکسیژن بیماران کرونایی ضروری است. زیرا به طرز چشمگیری می‌تواند سطح اکسیژن را در بیماران مبتلا به کرونا کاهش دهد.

قرار دادن برخی از گیاهان آپارتمانی در اتاق ایزوله برای کمک به بالا بردن اکسیژن خون در بیماران کرونایی

قرار دادن برخی از گیاهان آپارتمانی در اتاق ایزوله برای کمک به بالا بردن اکسیژن خون در بیماران کرونایی

 یکی از راه‌های بالا بردن اکسیژن خون در بیماران کرونایی، قرار دادن برخی از گیاهان آپارتمانی است که می‌توانند اکسیژن خوبی را در اتاق ایزوله آنها تولید کنند.  برخی از این گیاهان زینتی مانند سرخس ، پتوس و اسپاتی فیلوم به خوبی می‌توانند دی اکسید کربن محیط را جذب کنند و اکسیژن را در محیط منتشر نمایند.

بدن بیمار هنگام تنفس، اکسیژن تولید شده توسط این گیاهان را جذب می‌کند. البته  باید به این  توجه داشته باشید که برخی از گیاهان در شب اکسیژن را جذب کرده و دی اکسید کربن را آزاد می‌کنند. بنابراین، بهتر است در شب این نوع گیاهان  در خارج از اتاق ایزوله بگذارید. علاوه بر این روش دستگاه اکسیژن ساز نیز کمک شایانی به بیماران تنفسی می کند.

 انجام ورزش‌های سبک برای افزایش اکسیژن خون در بیماران کرونایی هم توسط افراد بدون علائم و هم توسط افراد با علائم خفیف

 ثابت شده است که انجام ورزش‌های سبکی مانند حرکات کششی برای بالا بردن اکسیژن خون در بیماران کرونایی کاملاً مؤثر است. آنها با ورزش کردن به بدن کمک می‌کنند تا از اکسیژن موجود در بافت‏های خود به درستی استفاده کند. در نتیجه این کار به طور مؤثر مانع از پیشرفت هایپوکسمی می‏شود.

وقتی بدن در هنگام ورزش به انرژی نیاز پیدا می‌کند، توانایی خود را برای بهبود جذب اکسیژن افزایش می‌دهد. علاوه بر این، ورزش‌های سبک می‌توانند به حفظ هورمون اندورفین کمک کنند. این هورمون در بدن برای کاهش درد، تأمین انرژی و کاهش استرس، به خصوص در زمانی که در خانه تنها هستید، مفید است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *