مقالات پزشکی

تاثیر سنبل الطیب بر فشار خون

تأثیر سنبل الطیب بر فشار خون

تأثیر سنبل الطیب بر فشار خون به دلیل وجود ترکیبات فعال موجود در این گیاه است. این ترکیبات استرس و اضطراب را کنترل می کنند. وجود والرنیک اسید موجود در گیاه سنبل الطیب به راحتی می تواند به بدن کمک کند تا فشار خون را تنظیم کند. ریشه گیاه سنبل الطیب خاصیت آرام‌بخش دارد و اضطراب را کاهش می دهد. اضطراب یکی از عوامل ایجاد کننده فشار خون است و با مصرف سنبل الطیب کاهش پیدا می کند. همان‌طور که می‌دانید بیماری خاموش فشار خون یکی از عوامل اصلی سکته مغزی و حملات قلبی است؛ اما گیاهان دارویی مانند سنبل الطیب به صورت طبیعی باعث کاهش فشار خون می شوند و فشار خون را در شریان ها در محدوده سالم حفظ می کنند. این امر نیز موجب می‌شود تا فعالیت قلب طبیعی باشد و تأثیر مستقیمی بر حفظ سلامت قلب و عروق ما دارد. سنبل الطیب خواص درمانی دیگری نیز دارد و برای درمان مشکلات بی خوابی، استرس، اضطراب و حتی کبد چرب بسیار مؤثر است.

گیاه سنبل الطیب برای فشار خون بالا

فشار خون بالا یکی از بیماری هایی است که سن و سال نمی شناسد و ممکن است انسان ها در هر سنی این مشکل را تجربه کنند. فشار خون بالا دلایل مختلفی دارد و ممکن است علل و عوامل به وجود آورنده آن در هر فرد متفاوت باشد. داروها و درمان هایی که برای افراد مختلف در نظر گرفته می شود تا فشار خون آن ها را کاهش دهد نیز بر اساس علت به وجود آورنده فشار خون انتخاب می شود. برخی از گیاهان دارویی که خاصیت درمانی دارند و برای کنترل فشار خون مفید هستند می توانند به عنوان یک گزینه مناسب باشند. گیاه سنبل الطیب نیز به علت خواص درمانی که در کاهش فشار خون دارد، توسط بسیاری از پزشکان سنتی برای درمان فشار خون بالا تجویز می شود. معمولاً از گیاه سنبل الطیب برای درمان پرفشاری خون مزمن در افرادی استفاده می شود که دارای سن بالا هستند.

بر اساس تحقیقات انجام شده سنبل الطیب یک گیاه آرام‌بخش است و خواص ضد التهابی دارد. این گیاه با کنترل کردن فشارهای عصبی و از بین بردن استرس که خود یکی از عوامل اصلی افزایش فشار خون است، در درمان و کنترل فشار خون بالا تأثیر بسزایی دارد. عوامل بسیاری مانند تغذیه نامناسب، اضافه وزن، مصرف الکل و سیگار و همچنین استرس باعث بالا رفتن سطح فشار خون می شوند؛ بنابراین با مصرف گیاهان دارویی مانند سنبل الطیب که خاصیت طبیعی آرام بخشی دارند، می توان افسردگی اضطراب و تنش های عضلانی و بی خوابی را از بین برد. هنگامی که دلیلی برای بالا بردن بالا رفتن فشار خون وجود نداشته باشد، قطعاً افراد به راحتی می توانند فشار خون خود را کنترل کنند.

حتما مشاهده کنید : خرید دستگاه فشار سنج

نحوه مصرف سنبل الطیب برای فشار خون بالا

گیاه سنبل الطیب و بسیاری از گیاهان دیگر هستند که برای درمان فشار خون مورد استفاده قرار می گیرند. معمولاً از ریشه گیاه سنبل الطیب و جوشانده آن برای درمان بیماری‌هایی نظیر پرفشاری خون، اضطراب، استرس و بی‌خوابی استفاده می شود. هر شخص باید با توجه به دستورات پزشک از این دارو استفاده کند و دقت داشته باشد که ممکن است این گیاه با داروهای دیگری که مصرف می کند تداخل داشته باشد؛ بنابراین نمی توان یک روش واحد برای همه افراد در نظر گرفت. معمولاً قطره هایی که از عصاره سنبل الطیب گرفته شده نیز در بازار موجود هستند و افراد می توانند روزانه ۱۰ قطره از عصاره گیاه سنبل الطیب را مصرف کنند. دم کرده و جوشانده گیاه سنبل الطیب نیز قبل از خواب بسیار برای حفظ آرامش و داشتن یک خواب طبیعی مؤثر است. استفاده منظم از گیاه سنبل الطیب باعث می شود که فشار خون و چربی خون افراد تنظیم و کنترل شود.

سنبل الطیب و فشار خون

ویژگی اصلی گیاه سنبل الطیب و ریشه آن کم کردن اضطراب و بهبود کیفیت خواب است. افرادی که نتوانند درست بخوابند در طول روز مدام استرس دارند و این اضطراب های مکرر باعث می شود که دچار مشکلات متعددی مانند فشار خون شوند. ریشه گیاه سنبل الطیب با دارا بودن ترکیبات فعال و اسید والرنیک، باعث بالا رفتن سطح انتقال دهنده عصبی گابا در مغز می شود. این انتقال دهنده عصبی به عنوان یک مهار کننده در مغز عمل می کند و باعث ایجاد آرامش در مغز می شود. عصاره ریشه گیاه سنبل الطیب نیز باعث می‌شود که این انتقال دهنده در مغز به میزان بیشتری آزاد شود و آنزیم هایی که عملکرد گابا را تحت تأثیر قرار می دهند مهار می کند. به همین سادگی عصاره ریشه گیاه سنبل الطیب باعث بهبود خواب و همچنین کاهش اضطراب و استرس در مغز افراد می شود. در واقع می‌توان گفت که خاصیت گیاه سنبل الطیب مانند داروهایی نظیر دیازپام و آلپرازولام است و تأثیر مشابهی روی فعالیت مغز دارد. یک ذهن آرام، داشتن خواب کافی، دور بودن از اضطراب و استرس، قطعاً به تنظیم فشار خون کمک می کند و خطرات مشکلات جدی ناشی از بالا بودن فشار خون را از بین می برد. سلامت دستگاه گردش خون و قلب و عروق ما تأثیر مستقیمی بر سلامت کل بدن دارد.

حتما مشاهده کنید : برای کنترل فشار خون بالا چه بخوریم

خواص گیاه سنبل الطیب

خواص گیاه سنبل الطیب

خواص گیاه سنبل الطیب

گیاه سنبل الطیب طبیعت گرم و خشک دارد و برای آرامش سیستم عصبی بسیار مؤثر است. افرادی که دچار مشکلات بی خوابی و استرس و اضطراب هستند می توانند از دم‌کرده این گیاه، قطره ها و عصاره ریشه گیاه سنبل الطیب برای رفع مشکلات بی خوابی و اضطراب استفاده کنند. این گیاه از خانواده سنبل کوهی است و در نواحی مختلف در قاره های اروپا و آمریکای شمالی و آسیا یافت می شود. ریشه گیاه سنبل الطیب بوی بسیار تندی دارد اما خواص درمانی بالایی نیز دارد و موجب بهبود کیفیت خواب و کاهش اضطراب می شود. می توان گیاه سنبل الطیب را با بادرنجبویه و رازک ترکیب کرد تا یک معجون گیاهی و مؤثر برای درمان خواب آماده کرد. مصرف میزان تعیین شده توسط پزشک از سنبل الطیب می تواند علائم افسردگی را نیز کاهش دهد. افرادی که بی‌قرار هستند و آرامش ندارند مانند کودکان زیر ۱۲ سال نیز می توانند از عصاره ریشه سنبل الطیب به همراه گیاهان دیگر مانند برگ بادرنجبویه استفاده کنند و مشکلات بی‌قراری و استرس خود را از بین ببرند.

سنبل الطیب برای کاهش درد نیز مؤثر است و مانند یک مسکن طبیعی عمل می کند. از جمله خواص دیگر این گیاه می‌توان به خاصیت ضد التهابی و شل کننده عضلات اشاره کرد؛ اما در این مقاله تمرکز ما بر خواص مفید گیاه سنبل طیب برای کاهش فشار خون است. همان‌طور که در بخش های پیش اشاره کردیم وجود آمینواسید گابا در بدن باعث تنظیم فشار خون می شود و سنبل الطیب یکی از گیاهان دارویی است که آنزیم هایی که جلوی افزایش گابا را می گیرند مهار می کند و به صورت مستقیم روی سلامت قلب و عروق و کاهش فشار خون تأثیر دارد. برخی ترکیبات دیگر که در روغن های سنبل الطیب موجود هستند مانند اسید والرنیک و همچنین والرنول به عنوان ضد اضطراب های طبیعی عمل می کنند و سیستم عصبی مرکزی را تحت تأثیر قرار داده و عملکرد آن را تثبیت می کنند. عصاره گیاه سنبل الطیب دارای خاصیت ضد تشنجی است و برای درمان بیمارانی که از اختلالات عصبی مانند پارکینسون رنج می برند نیز مفید است. در نهایت ذکر این نکته لازم است که ریشه گیاه سنبل الطیب باعث می‌شود که ذهن و بدن انسان آرامش پیدا کند و همین آرامش و نبود عوامل مؤثر بر افزایش فشار خون مانند اضطراب و استرس به راحتی به تنظیم فشار خون و کم شدن ریسک حملات قلبی و مغزی کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *