مقالات پزشکی

عوارض و معایب استفاده از دستگاه اکسیژن ساز خانگی و بیمارستانی

نکات مهم در طرز کار با دستگاه اکسیژن ساز

دستگاه اکسیژن ساز یکی از تجهیزات پزشکی پرکاربرد برای بیماران تنفسی و ریوی است که اکسیژن خالص را برای بیماران فراهم می کند و باعث بهبود عملکرد ریه و تنظیم گردش خون می شود. علاوه بر مزایایی که این دستگاه دارد، مسمومیت با اکسیژن از عوارض استفاده از دستگاه اکسیژن ساز است. مسمویت با اکسیژن به دلیل استفاده نادرست و طولانی مدت از دستگاه اکسیژن ساز در افراد به وجود می آید. در نتیجه قبل از هر اقدام باید برطبق توصیه پزشک میزان غلظت اکسیژن دستگاه مشخص شود. زیرا میزان زیاد اکسیژن باعث خشکی ریه و مجاری تنفسی بیمار می شود.

دستگاه اکسیژن ساز چیست؟

دستگاه اکسیژن ساز، دستگاهی است که هوای اتاق را مکیده و اکسیژن خالص برای استفاده بیمار را فراهم می کند. یکی از مهمترین مواردی که در استفاده از این دستگاه باید مورد توجه قرار گیرد، تنظیم میزان غلظت اکسیژن مورد استفاده توسط بیمار است.

معایب استفاده از دستگاه اکسیژن ساز خانگی و بیمارستانی

  • حجم کم تولید اکسیژن : دستگاه اکسیژن ساز علاوه بر مزایا دارای معایبی نیز است. این دستگاه برای تولید اکسیژن مورد نیاز بیمار به صورت مداوم و 24 ساعته باید بیشتر از 5 لیتر حجم داشته باشد. یکی از معایب دستگاه اکسیژن ساز خانگی حجم کم ظرف تولید اکسیژن است که نمی توان برای مدت طولاتی برای تامین اکسیژن خالص مورد نیاز از آن استفاده کند.
  • ایجاد آلودگی صوتی به وسیله صدای دستگاه اکسیژن ساز : صدای دستگاه اکسیژن ساز یکی از معایب این دستگاه است. صدای دستگاه در طول زمان با فعالیت دستگاه افزایش می یابد. در بعضی دستگاه ها میزان صدا تا 40 دسی بل می رسد. صدای زیاد دستگاه برای بیمارانی که به مدت طولانی و 24 ساعته از آن استفاده می کنند، باعث اذیت شدن و از بین رفتن آرامش افراد می شود. مدل هایی از این دستگاه که صدای کمی دارند، بهترین انتخاب است.
  • مصرف با منبع برق : دستگاه اکسیژن ساز با انرژی برق کار می کند. مدل ها و برندهایی که علاوه بر منبع برق از باطری برای تغذیه خارجی دستگاه استفاده می کنند، با ضعیف شدن باطری در عملکرد دچار اختلال می شوند. در دستگاه های اکسیژن ساز خانگی که قابل حمل توسط افراد است، در بسیاری موارد دسترسی به برق برای شارژ باطری وجود ندارد و این یکی از معایب استفاده از دستگاه اکسیژن ساز خانگی است.
  • هزینه نگهداری بالا دستگاه اکسیژن ساز : برای نگهداری و عملکرد درست دستگاه اکسیژن ساز باید سیلندرها، فیلتر و لوازم الکتریکی آن به صورت منظم و دائمی سرویس شود. افرادی که از دستگاه اکسیژن ساز ثابت استفاده می کنند، باید هر هفته و طبق دستورالعمل شرکت سازنده دستگاه، فیلترها عوض شوند. همچنین باطری دستگاه نیز هر چند مدت باید تعویض شود. این سرویس و تعویض باطری دستگاه هزینه اضافی برای افراد ایجاد می کند.
  • وزن دستگاه اکسیژن ساز : بعضی از مدل های دستگاه اکسیژن ساز وزن زیادی دارند و افرادی که باید به صورت مداوم و 24 ساعته از این دستگاه استفاده کنند، حمل دستگاه سخت است. در نتیجه دستگاه اکسیژن ساز را برطبق توصیه پزشک و میزان اکسیژن مورد نیاز مدلی را انتخاب کنید که سبک تر و حمل آن آسانتر است.

عوارض استفاده از دستگاه اکسیژن ساز

زمانیکه افراد برای خرید دستگاه اکسیژن ساز اقدام می کنند، باید با عوارض استفاده از دستگاه اکسیژن ساز آشنا شوند. مسمومیت با اکسیژن یکی از عوارض اصلی استفاده از دستگاه اکسیژن ساز است. میزان غلظت اکسیژن دستگاه باید با توصیه پزشک تنظیم شود. زیرا درمان با اکسیژن نیاز به تخصص دارد و خودسرانه نباید اقدامی انجام داد. پزشک با توجه به آزمایشات و معالجه مورد نیاز بیمار، میزان اکسیژن مصرفی و مدت زمان استفاده از اکسیژن درمانی را مشخص می کند. عوارض استفاده از دستگاه اکسیژن ساز به دلیل استفاده طولانی مدت و نادرست از دستگاه در افراد متفاوت است. استفاده طولانی و نادرست از دستگاه اکسیژن ساز باعث خشکی ریه و مجاری تنفسی در فرد می شود. برای جلوگیری از مسمومیت با اکسیژن باید میزان خلوص اکسیژن کمتر از 50 درصد باشد.

مسمومیت با اکسیژن : مسمومیت با اکسیژن از عوارض اصلی استفاده از دستگاه اکسیژن ساز است که در این حالت اکسیژن با درصد خلوص بیشتر از 50 درصد بیشتر از 48 ساعت وارد ریه بیمار می شود. در این موارد امکان مسمومیت با اکسیژن وجود دارد. علائم نشان دهنده مسمومیت با اکسیژن شامل خستگی بدون دلیل، استرس و بیقراری، تنگی نفس، بی حسی، احساس درد در زیر جناغ است.

سخن پایانی

با توجه به مطالبی که در مورد معایب و عوارض استفاده از دستگاه اکسیژن ساز بیان شد، برای جلوگیری از عوارض استفاده از دستگاه اکسیژن ساز با توجه به توصیه پزشک اکسیژن درمانی را شروع کنید تا دچار مسمومیت با اکسیژن نشوید. همچنین قبل از هر اقدام برای خرید دستگاه اکسیژن ساز با کارشناسان متخصص شرکت تجهیزات بیوتی سنتر تماس بگیرید تا راهنمایی لازم را دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *