مقالات پزشکی

پرستار اسکراب چیست

پرستار اسکراب چیست

یکی از اعضای مهم تیم جراحی در اتاق عمل، پرستار اسکراب است. پرستار اسکراب با بیمار و پزشک جراح وارد اتاق عمل می‌شود. آن‌ها قبل از شروع به عمل جراحی اطمینان پیدا می‌کنند که تمامی وسایل و ابزارهای پزشکی مورد استفاده در حین عمل استریل هستند. مهم‌ترین وظیفه پرستار اسکراب، رساندن تجهیزات استریل شده لازم در هنگام جراحی به دست پزشک جراح است.

اجرای یک عمل جراحی موفق نیازمند داشتن کار تیمی دقیقی است. این مجموعه شامل جراح، متخصص بیهوشی، تکنیسین اتاق عمل، دستیار جراح و پرستار اسکراب و غیره است؛ بنابراین جراح تنها باتکیه‌بر دانش و تجربه خود نمی‌تواند کار جراحی را به‌راحتی پیش ببرد و نیازمند همکاری افراد در اتاق عمل است.

پرستار اسکراب مسئول اصلی در زمینه اجرای موارد استریل در طی جریان عمل جراحی است. او بر اساس دانش و تجربیات خود به آماده‌سازی و مرتب کردن ابزار و تجهیزات مهم مورداستفاده در اتاق عمل می پردازد و به هنگام جراحی با احساس مسئولیت فراوان، با رساندن وسایل ضدعفونی شده نظیر کلمپ، نخ، گاز، سوزن گیر و غیره به دست پزشک جراح کار خود را با جدیت و تلاش بسیار ادامه می‌دهد.

چه مدت طول می‌کشد تا بتوانیم پرستار اسکراب شویم؟

چه مدت طول می‌کشد تا بتوانیم پرستار اسکراب شویم؟

چه مدت طول می‌کشد تا بتوانیم پرستار اسکراب شویم؟

فعالیت اصلی پرستار اسکراب، در حوزه استریل ابزار و تجهیزات اتاق عمل است که ارتباط مستقیمی با پزشک جراح به هنگام انجام عملیات جراحی دارد. یک پرستار اسکراب با استفاده از تکنیک‌های مناسب شست‌وشو؛ دست‌ها تا بازوهای خود را با دقت شسته، گان و دستکش جراحی به تن کرده و آماده رساندن ابزار ضدعفونی شده به دست جراح در هنگام عمل است.

برخی از پرستاران جوان دوست دارند به‌عنوان پرستار اسکراب وارد اتاق عمل شده و به انجام خدمت در آن جا بپردازند. برای رسیدن به این هدف، ممکن است شما همچنان در شغل پرستاری خود باقی بمانید و حدود 2 سال طول بکشد تا کسب تجربه کرده و وارد این حرفه از پرستاری شوید. توجه کنید برای رسیدن به این شغل نیازمند داشتن علاقه و تلاش در این شاخه از شغل پرستاری است. راه دیگر برای رسیدن به شغل پرستار اسکراب، خواندن درس اتاق عمل در دانشگاه بوده که پس از آن فرد مجدداً آموزش‌های لازم را برای کمک به پزشک جراح به‌عنوان پرستار اسکراب خواهد دید و ممکن است چندین سال طول بکشد.

همچنین اگر علاقمند هستید تا بدانید چگونه ضد عفونی وسایل و ابزار پزشکی صورت می گیرید به شما پیشنهاد می دهیم حتما مقاله مربوط به آن را درسایت بیوتی سنتر مطالعه فرمایید.

منظور از پرستار اسکراب شده در اتاق جراحی چیست؟

منظور از پرستار اسکراب شده در اتاق جراحی چیست؟

منظور از پرستار اسکراب شده در اتاق جراحی چیست؟

به یک پرستار آموزش‌دیده ویژه در اتاق جراحی گفته می‌شود که به‌عنوان بخشی از تیم جراحی جهت رساندن ابزار استریل شده به دست پزشک جراح به خدمت می‌پردازد.

وظایف پرستار اسکراب چیست؟

وظایف پرستار اسکراب کدام است؟

وظایف پرستار اسکراب کدام است؟

آماده‌شدن برای شغل پرستاری به معنی ازخودگذشتگی برای رسیدن به اهدافی چون نجات انسان‌ها همگام با کمک به پزشکان است. پرستار اسکراب تخصص ویژه‌ای از شغل پرستاری است که به آن فراتر از مراقبت‌های اولیه بیمار نگاه می‌شود. پرستار اسکراب به‌عنوان یک متخصص در رشته پرستاری در کنار جراحان و سایر کارکنان جراحی در اتاق عمل کار می‌کند. به آن‌ها همچنین پرستاران اتاق عمل هم گفته می‌شود.

پرستاران اسکراب وظایف مختلفی را برای اطمینان از رفاه حال بیماران خود برعهده دارند. در اینجا برخی از وظایف مهم که یک پرستار اسکراب که روزانه باید انجام دهد را برسی می‌کنیم:

  • مهم‌ترین وظیفه پرستار اسکراب آماده‌سازی و حفظ محیطی کاملاً استریل و ضدعفونی شده در قبل از شروع عمل و در حین انجام آن است.
  • یک پرستار اسکراب باید پارچه‌های استریل را در نقاطی از بدن بیمار که قرار است جراحی صورت بگیرد به شکلی مناسب قرار دهد.
  • پرستار اسکراب برای اطمینان از موفقیت‌آمیز بودن عمل، در طول عمل با جراح ارتباط برقرار می‌کند.
  • دادن وسایل و تجهیزات استریل شده به جراح هنگام انجام عمل جراحی مهمترین هدف او است.
  • در صورت لزوم برداشتن قسمت‌های مربوط به پاتولوژی و تحویل آن به پرستار سیار از دیگر وظایف او است.
  • انجام پانسمان با گازهای استریل روی بخش‌های جراحی شده
  • شمارش کردن باند و گاز استریل، ابزارها، نخ‌ها و گازها به هنگام جراحی

بنابراین یک پرستار اسکراب برای انجام وظایف شغلی خود باید از تحصیلات و تجربه صحیح برخوردار باشد تا بتواند در این زمینه به‌درستی عمل کند. پس تنها داشتن مدرک پرستاری کافی نیست بلکه باید تجربه کاری مرتبط به آن را نیز کسب کند.

پرستاران اسکراب در چه بخش‌هایی کار می‌کنند؟

پرستاران اسکراب در چه بخش‌هایی کار می‌کنند؟

پرستاران اسکراب در چه بخش‌هایی کار می‌کنند؟

پرستاران اسکراب معمولاً در بیمارستان و اتاق عمل کار می‌کنند. با این حال، آن‌ها می‌توانند در چندین مرکز بهداشتی دیگر از جمله مطب پزشکان، کلینیک‌های جراحی خصوصی و مراکز جراحی سرپایی هم کار کنند. پرستاران اسکراب همچنین می‌توانند در بخش زایمان و کمک به پزشک جراح زنان نیز مشغول فعالیت باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *