مقالات پزشکی

زمان گرفتن فشار خون {در در بارداری، سالمندان، کودکان و افراد معمولی} کی می باشد

اندازه‌گیری فشار خون در خانه

اندازه گیری فشار خون در بسیاری از بیماری‌ها امری حیاتی است. طبق توصیه پزشکان، بهترین زمان گرفتن فشار خون و مناسب‌ترین شرایط برای بدست آمدن دقیق‌ترین عدد فشار خون، مشخص شده‌است. در ادامه بهترین شرایط برای اندازه‌گیری دقیق فشار خون را باهم بررسی می‌کنیم.

اندازه گیری فشار خون در خانه

امروزه بسیاری از افراد با شیوه چک کردن فشار خون آشنا هستند و احتمالاً یکی از انواع دستگاه فشار خون را در منزل خود، دارند. اندازه‌گیری فشار خون در خانه، علاوه بر صرفه‌جویی در هزینه‌های درمان، باعث سرعت بخشیدن به تشخیص وضعیت بیمار می‌شود.

البته برای بدست‌آوردن عددی دقیق، باید بهترین زمان گرفتن فشار خون را بشناسیم. در زیر نکات مهم درباره شرایط اندازه‌گیری دقیق فشار خون را بررسی می‌کنیم.

  • از دقت دستگاه فشار سنج مطمئن شوید.
  • حداقل از نیم‌ساعت قبل چیزی نخورید و از کافئین و تنباکو به هر شکلی، استفاده نکنید.
  • از چک‌کردن فشار خون، بلافاصله بعد از بیدار شدن از خواب خودداری کنید.
  • میان زمان ورزش کردن و زمان گرفتن فشار خون، حداقل یک فاصله یک‌ساعته را لحاظ کنید.
  • پیش‌از چک کردن فشار خون، دارو مصرف نکنید.
  • مدتی قبل و در زمان گرفتن فشار خون، آرام باشید.
  • پاها را به‌صورت عمودی و کنار هم قرار دهید و بازوی شما، روی یک سطح صاف و هم‌ ارتفاع قلب باشد.
  • آستین خود را بالا بزنید تا کاف مستقیم با پوست در ارتباط باشد.
  • برای مقایسه بهتر، فشار خون را در یک ساعت مشخص از شبانه‌روز و از روی یک دست چک کنید.

چک کردن فشار خون در شرایط خاص

آنچه در بالا گفته‌شد، نکات کلی درباره چک کردن فشار خون در همه افراد بود. در ادامه، نکاتی را درباره گرفتن فشار خون در زنان باردار، کودکان و سالمندان بیان می‌کنیم.

حتما بخوانید : درمان فشار خون بالا در بارداری و دوران شیردهی

بهترین زمان گرفتن فشار خون در زنان باردار

بهترین زمان گرفتن فشار خون در زنان باردار

آنچه خطر بالا رفتن فشار خون در دوران بارداری را افزایش می‌دهد، تبدیل شدن آن به بیماری پره اکلامپسی است. این بیماری با پیدا شدن پروتئین در ادرار و علائمی نظیر سردرد و تاری دید و درد در زیر قفسه سینه همراه است.

نکته مهم این است که، در زمان گرفتن فشار خون، به نکات عمومی توجه شود. همچنین درکنار آن، دوری از استرس و وسواس درباره نتیجه فشار خون، به دقت آن کمک می‌کند.

به علاوه زنان باردار که فشار خون خود را در خانه کنترل می‌کنند باید با علایم خطر کاملاً آشنا باشند. آن‌ها باید بدانند که چه زمانی لازم است به پزشک مراجعه کنند .

نکاتی برای چک کردن فشار خون کودکان

نکاتی برای چک کردن فشار خون کودکان

پیش از گرفتن فشار خون، برای کودک خود توضیح دهید که این عمل به سلامتی او کمک می‌کند. همچنین روند انجام آن را توضیح دهید و به او بگویید فشار خون چگونه چک می‌شود. این توضیحات باعث می‌شود تا ترس کودک ازبین برود و در زمان گرفتن فشار خون، بهتر با شما همکاری کند.

باید به این نکته توجه کنید که فشار خون در کودکان متغیر است و با رشد آن‌ها افزایش می‌یابد. پس برای پی بردن به وجود مشکل در فشار خون، لازم است تا آن‌را به‌طور مداوم بررسی و نتایج را مقایسه کنید.

در نظر داشته‌باشید که بهترین زمان گرفتن فشار خون در کودکان، هنگامی است که مدتی از بازی و جنب و جوش آن‌ها گذشته‌باشد. همچنین باید از کودک بخواهید که در حین گرفتن فشار خون نیز آرام باشد. احتمالاً وعده یک جایزه یا تشویق، می‌تواند کارساز باشد.

حتما بخوانید : درمان صد در صد فشار خون برای همیشه

گرفتن فشار خون افراد سالمند

گرفتن فشار خون افراد سالمند

چک کردن فشار خون و نبض در سالمندان به جهت ثبت تغییرات آن‌ها اهمیت دارد. با بوجود آمدن احساس بیماری جدید، اولین اقدام پزشک، چک کردن فشار خون و نبض سالمندان است. بررسی فشار خون، حتی برای سالمندانی که پیش‌از این دچار مشکلات فشار خون نبوده‌اند، در کنترل سلامتی آن‌ها نقش اساسی دارد.

به‌طور معمول خوب است که فشار خون سالمندان، چهار مرتبه در هفته اندازه‌گیری شود. علاوه بر این، بهترین زمان گرفتن فشار خون در سالمندان، هنگام تغییر در داروهای مصرفی آن‌ها یا استفاده از داروی جدید است. در این حالت لازم است فشار خون تا هفت روز به شکل مرتب اندازه‌گیری شود تا تأثیر داروها بر فشار خون مشخص شود.

گاهی بعضی از داروها، مانند داروهای مخصوص پروستات باعث پایین آمدن فشار خون می‌شوند. به علاوه، به دلیل وجود برخی بیماری‌ها در سالمندان، فشار خون آن‌ها درهنگام ایستادن پایین می‌آید. به همین دلیل، بهترین زمان گرفتن فشار خون سالمندان، هم در حالت نشستن و هم ایستادن و مقایسه آن‌ها باهم است.

حتما بخوانید : درمان فشار خون پایین در منزل

خلاصه‌ای از نکات بهترین زمان گرفتن فشار خون

در این مطلب از سایت بیوتی سنتر درباره نکات عمومی چک کردن فشار خون و موارد مهم در زمان گرفتن فشار خون در افراد با شرایط خاص، صحبت کردیم. رعایت این نکات در بدست‌آوردن اندازه دقیق فشار خون بسیار مهم است و به بررسی سلامتی و روند درمان کمک می‌کند.

بیوتی سنتر بزرگترین مرکز فروش انلاین تجهیزات پزشکی و مراقبتی اعم از فروش دستگاه فشار سنج خون ، دستگاه اکسیژن ساز ، دستکش پزشکی و… می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *